Arra megyünk amerre nézünk…
Arra megyünk, amerre nézünk!
Minden amit látunk, hallunk, tapintunk, érzünk, ízlelünk és teszünk módosítja az agy felépítését. Ezt hívják tapasztalat-függő neuroplaszticitásnak. Valahányszor megtapasztalunk például egy érzést, megérzünk egy illatot, találkozunk bizonyos emberekkel, keresztülmegyünk egy vitán, félünk valamitől vagy örülünk valaminek, adott neuronjaink aktiválódnak, a köztük lévő kapcsolatok erősödnek és új szinapszisok alakulnak ki.
A londoni taxisok példája:
A taxis jelöltek olyan vizsgát tesznek az engedély előfeltételeként, amelyben rendkívül részletesen kell ismerjék a város térképét beleértve körülbelül 25 ezer utcát, 20 ezer jelzőtáblát, 320 fő útvonalat és aminek megtanulása átlagosan négy évnyi munkát jelent. Egy kísérletben taxisofőr-jelöltek agyát vizsgálták a tanulás előtt és a vizsga után. Eredményként azt tapasztalták, hogy a hippokampusz – az összetett információk memorizálásáért felelős agyterület – mérhetően megnőtt a tanulási folyamat során. Sőt a későbbiekben a taxizással eltöltött idő arányában tovább nőtt. Következésképp tehát adott dolgok megtanulása és ismételt megtapasztalása megváltoztatja az adott agyterület méretét amelynek neuronjai a tapasztalat során aktiválódnak.
Tudnunk kell, hogy akár akarjuk, akár nem, mindenképp változásokon megy keresztül az agyunk az idők során és ha nem döntünk arról tudatosan, hogy milyen változást szeretnénk akkor nagy eséllyel a körülmények vagy más emberek fogják irányítani bennünk ezt a folyamatot.
Amire fókuszálunk, az erősödik bennünk
Ha örökösen kritizáljuk magunkat, bűntudattól gyötrődünk, esetleg fájdalmainkra, veszteségeinkre, sikertelen vállalkozásainkra koncentrálunk és önsajnálatra okot adó dolgokra gondolunk, azok az agyterületek fognak erősödni, amelyek az áldozat szerepét erősítik bennünk. Eredményként még sokkalta sérülékenyebbekké, aggódóakká, szorongóakká és depressziósokká válunk, mindezeket pedig fizikai betegségek is követik jó eséllyel.
Ha igyekszünk magunkat rendszeresen emlékeztetni sikereinkre, örömeinkre, élvezetes élményeinkre, jó tulajdonságainkra, jó kapcsolatainkra, akkor arra számíthatunk, hogy önbecsülésünk, önértékelésünk és fizikai egészségünk javul.
Teljesen normális dolog, hogy a félelmetes, az ijesztő dolgokra külön erővel koncentrálunk, ez sok ezer év alatt ivódott az emberi elmébe, a félelmek sokszor segítenek előre jutni az életben, tovább lépni, tanulni, fejlődni, a veszélyeket észre venni és elkerülni, bölcsebbé válni.
“Többé válni”
Továbblépni úgy tudunk, ha észrevesszük, hogy minden rossz tapasztalatunk adott nekünk valamit amitől nagyságrendileg többé, értőbbé, látóbbá, bölcsebbé, intelligensebbé, erősebbé, teljesebbé váltunk. Ennek tükrében rossz tapasztalatainkra tekinthetünk úgy, mint “különleges” tapasztalatokra, “küzdelmes és rendkívüli” élményekre. Ezzel az átkeretezéssel máris örömtelivé válik számunkra életünk sok-sok korábbi küzdelmének emléke.
Semmiképp sem gondolom, hogy a hurrá-optimizmus jegyében kellene élni, dehogyis! A negatív érzések nagyon is fontosak. Segítenek nekünk megélni a nehézségeket, gyógyulást keresni és tovább lépni. Érdemes észrevenni azt a finom határt, amíg még hasznos és gyógyít bennünket egy rossz érzés megélése és amikor már nem hasznos többé. Pontosan ez az a folyamat aminek mély megélése különlegessé képes varázsolni számunkra a korábbi rossz tapasztalatot. Igenis eltölthetünk akár hosszabb időt is szomorúságban vagy haragban, elgondolkozhatunk és megérthetjük a tanítást, a bölcsességet amit kaptunk az adott tapasztalat által. És aztán szép lassan egyre több időt rendelhetünk magunknak amit önmagunk kényeztetésével, kellemes dolgok, örömteli élmények, sikerek felidézésével, jó társasággal, jó beszélgetésekkel, kellemes pillanatok megtapasztalásával tölthetünk.
Mindeközben agyunk neuron kapcsolatait is a bölcsességgel és örömökkel teli élet megélésére tanítjuk. Amire fókuszálunk annak hatalma van. Elménk aszerint változik amire koncentrál. Örömre vagy szomorúságra, bölcsességre vagy veszteségre, rajtunk múlik.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach