Autizmus esetén jó szakmák
Sokan gondolják, hogy az autizmus (vagy asperger szindróma) lehetetlenné teszi a sikeres karriert. Hiszen a munka világa számos kihívást és elvárást támaszt velük szemben. Ez nem feltétlenül igaz. Az autizmus nem jelent akadályt a munkavégzésben, sőt, bizonyos területeken előnyt is jelenthet.
Autizmus esetén jó szakmák: Milyen szakmát válassz?
Az autizmus csökkent mértékű társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs és kapcsolattartási nehézségekben nyilvánul meg. Sok olyan foglalkozás van, ami sikeresen művelhető az autisták számára is. Sok ezzel küzdő ember keresett már meg, hogy találjunk neki való szakmát, feladatot.
Az autizmus és asperger szindróma lehetséges előnyei a munka világában
Az autizmussal élő emberek rendelkezhetnek olyan képességekkel és erősségekkel, amelyek hasznosak a munkahelyen.
- Részletekre való odafigyelés képessége és pontosság, precízség
- Logikus és analitikus gondolkodás, objektívség, racionalitás
- Rendszer- és mintafelismerés
- Kitartás és elkötelezettség
- Kreativitás és eredetiség
- Speciális érdeklődési területekhez kapcsolódó mély tudás
Ezek a képességek különösen jól alkalmazhatók olyan területeken, mint például:
• Informatika, kódolás, programozás
• Műszaki és a természettudományos foglalkozások, analitikai feladatok
• Matematika és statisztika
• Könyvelés és pénzügy
• Grafika és a dizájn
• Kutatás és tanítás
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az autizmussal élő emberek csak ezekben a területeken dolgozhatnak sikeresen. Bármilyen munkát választhatnak, amely érdekli őket, megfelel képességeiknek és igényeiknek, valamint támogató környezetet biztosít számukra.
Milyen kihívásokkal szembesülhetnek az autizmussal, asperger szindrómával élő emberek a munka világában?
Az autizmussal élőknek sajnos nagyon sok dolog megnehezíti a munkahelyi sikerességét
- A szociális interakciók megértése és kezelése, empátia nehézsége, érzések útján kapcsolódás másokhoz
- A verbális és nonverbális kommunikáció elsajátítása és alkalmazása
- Az új helyzetekhez való alkalmazkodás és rugalmasság
- A stressz kezelése és megelőzése
- Az önbecsülés és az önbizalom fenntartása
Ezek a nehézségek akadályozhatják az autizmussal élőket abban, hogy teljes mértékben kihasználják képességeiket, elérjék céljaikat, vagy elégedettek legyenek munkájukkal. Ezért fontos, hogy megfelelő segítséget és támogatást kapjanak a munkáltatóktól, a kollégáktól, a szakemberektől és a családtagoktól.
Milyen segítséget és támogatást kaphatnak az autizmussal vagy asperger szindrómával élő emberek a munka világában?
Az autizmussal élő embereknek szükségük lehet olyan segítségre és támogatásra, amely segít nekik megkönnyíteni a munkavégzést, csökkenteni a stresszt, növelni az elégedettséget és a motivációt.
• A munkakörülmények testre szabása az egyéni igényekhez, például a zaj, a fény, a hőmérséklet, az ergonómia szempontjából
• A munkafeladatok világos meghatározása, strukturálása és prioritások felállítása
• A kommunikáció egyértelműsítése, írásbeli kommunikáció előnyben részesítése
• Rendszeres, konstruktív és pozitív visszajelzések a vezető részéről
• A szociális interakciók lehetőségének biztosítása, de nem kötelezővé tétele
• A tanulás és a fejlődés lehetőségének biztosítása, különösen a speciális érdeklődési területekhez kapcsolódóan
• A mentori vagy coaching szolgáltatások nyújtása számukra
• A munka-magánélet egyensúlyának megteremtése és fenntartása, távmunka biztosítása
Hogyan lehet autizmussal sikeres karriert építeni?
Az autizmus nem feltétlenül akadályozza meg az embert abban, hogy munkájában sikeres legyen, ha megfelelő segítséget és támogatást kap. Az autizmus előnyeit kihasználva és hátrányait minimalizálva lehetséges olyan munkát találni és végezni, amely örömet, elégedettséget és jövedelmet biztosít.
Egy ügyfelem Károly (a neve megváltoztatva), 26 éves korában kapta meg az Asperger-szindróma diagnózisát. Mindig jó volt a számokkal. Ezért elkezdett programozni tanulni online kurzusokon keresztül. Ma már sikeres programozó egy multinacionális cégnél.
Autizmus esetén jó szakmák: álláskeresés, állásinterjú
Autistaként jól interjúzni valóban kihívás. De vannak olyan technikák, amik segíthetnek jól bemutatkozni egy cégnél.
- Készülj fel az interjúra alaposan. Olvass utána a cégnek, a munkakörnek, a szakmai követelményeknek. Gyakorold a gyakori kérdésekre adott válaszokat, vagy kérj segítséget valakitől, aki szimulálhatja veled az interjút.
- Légy önmagad, de ne félj kiemelni az erősségeidet és a különleges képességeidet. Ha úgy érzed, hogy az autizmus előnyt jelenthet a munkában, akkor mondd el ezt az interjúztatónak. Például ha nagyon jó vagy a részletekben, a logikában, a koncentrációban vagy a kreativitásban.
- Próbálj meg nyugodt és udvarias maradni az interjú során. Ha szükséges, használj stresszoldó technikákat, mint például mély légzés, nyugtató mozgások vagy tárgyak. Ha nem értesz valamit, vagy nem hallottad jól a kérdést, ne félj visszakérdezni.
- Ne aggódj a szemkontaktus esetleges hiánya miatt. Sok interjúztató tudja, hogy ez nehézséget okozhat az autistáknak, és nem veszi rossz néven, ha nem nézel folyamatosan a szemébe. Inkább próbálj meg figyelmesen hallgatni és érdeklődően reagálni.
- Ha szükségesnek érzed, akkor tájékoztasd az interjúztatót arról, hogy autista vagy, és milyen támogatásra lenne szükséged a munkavégzés során. Ez segíthet abban, hogy megértsék az igényeidet és alkalmazkodjanak hozzád.
Autizmus esetén jó szakmák: autizmussal küzdő emberek, akik munkájukban különösen sikeressé váltak
• Albert Einstein, a relativitáselmélet megalkotója, aki fizikai Nobel-díjat kapott. Kilencéves korában még nem tudott folyékonyan beszélni, és nehezen létesített társas kapcsolatokat.
• Charles Darwin, az evolúcióelmélet atyja, aki olyan apró részleteket is észrevett, amelyek más kutatók előtt rejtve maradtak. Kerülte a társaságot, és kényszeres levélíró volt.
• Bill Gates, a Microsoft társalapítója.
• Daryl Hannah, színésznő, aki olyan filmekben játszott, mint a Szárnyas fejvadász, a Csobbanás vagy a Kill Bill. Mindig kerülte, hogy a figyelem középpontjába kerüljön, és nem ment beszélgetős műsorokba vagy premierekre.
• Andy Warhol, amerikai képzőművész, a pop-art irányzat megteremtője. Szeretete az ismétlődő minták iránt az autizmus egyik tünete volt. Mániákusan vásárolt tárgyakat, de többnyire ki sem bontotta őket.
• Michelangelo, a reneszánsz mester, szobrász, festő, építész és költő. Figyelmét kizárólag saját belső világa kötötte le. Ragaszkodott az állandósághoz és a megszokotthoz.
• Temple Grandin, amerikai állattudós és feltaláló, aki forradalmasította az állattenyésztést és az állatjólétet. Autizmusáról nyíltan beszél, és sok könyvet írt erről a témáról.
• Daniel Tammet, brit író és matematikus, aki rendkívüli memóriával és számolási képességgel rendelkezik. Tíz nyelven beszél, köztük egyet maga talált ki.
• Susan Boyle, skót énekesnő, aki 2009-ben robbant be a köztudatba az Angliai tehetségkutató műsorban. 2012-ben diagnosztizálták Asperger-szindrómával.
• Greta Thunberg, svéd környezetvédelmi aktivista és Nobel-békedíj-jelölt, aki világszerte ismertté vált az iskolai klímasztrájk mozgalommal. Büszkén vállalja autizmusát, amit egy „szupererőnek” nevez.
• Dan Harmon, amerikai forgatókönyvíró és producer, aki olyan sorozatokat készített, mint a Rick és Morty vagy a Közösség. 2013-ban fedezte fel magán az Asperger-szindróma jeleit egy online teszt segítségével.
• Peter Thiel, amerikai üzletember, befektető és filantróp, a PayPalegyik alapítója. Asperger-szindrómával él. Azt mondja, ez segített neki abban, hogy másképp gondolkodjon és új ötleteket találjon.
• Satoshi Tajiri, japán videojáték-tervező és producer, a Pokémon franchise megalkotója. Gyerekkorában nagyon érdekelte a rovarok gyűjtése, ez inspirálta a Pokémon játékokat. Asperger-szindrómával él, és ritkán ad interjút vagy jelenik meg nyilvánosan.
Magyar példák kiemelkedően sikeres autistákra
• Bálint Ádám, magyar író és költő, aki Asperger-szindrómával él. Több könyvet is írt, többek között az Autista vagyok, és szeretem című önéletrajzi regényt, amelyben a saját életéről és tapasztalatairól mesél.
• Kovács Zsolt, magyar programozó és feltaláló, aki szintén Asperger-szindrómával él. Ő fejlesztette ki az első magyar nyelvű szövegfelolvasó programot, amelyet többek között a vakok és gyengénlátók használnak.
• Molnár Dávid, magyar zongorista és zeneszerző, aki autizmussal él. Gyerekkorában nem beszélt, de zongorázni tanult, és kivételes zenei tehetséget mutatott. Több díjat is nyert, és saját zenekart alapított.
• Szabó Zsuzsa, magyar újságíró és aktivista, aki Asperger-szindrómával él. Ő alapította meg az Autistic Art Alapítványt, amely az autista művészeket támogatja. Több cikket és könyvet is írt az autizmusról és a társadalmi elfogadásról.
• Tóth Tamás, magyar matematikus és programozó, aki Asperger-szindrómával él. Ő készítette el az első magyar nyelvű online matematika tananyagot, amelyet több ezer diák használ. Jelenleg a Google-nél dolgozik.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Szuperérzékenység. Tippek szuperérzékeneknek
További infó, autizmus esetén jó szakmák: itt és itt
Így keresik még: asperger munka, autizmus állás, szakmák, munkavállalás autistáknak, autista arc, autista munkahely, asperger munkahely, autizmus esetén jó szakmák, autistáknak való munka