Empátia kialakulása gyermekeknél
Az empátia kialakulása gyermekeknél elősegíthető a szülők által. Fontos érzelmi képességünkről lévén szó, minden szülő jól teszi, ha tanítani igyekszik gyermekének, hogyan legyen másokra is tekintettel, hogyan figyeljen a környezetében lévőkre. Ez minden gyermek esetében fejleszthető, függetlenül a veleszületett tulajdonságoktól. Segíthetünk gyerekünknek figyelmet fordítani mások megértésére és mások helyzetének átélésére. Gyermekeink jobb empátiás képességgel jobb, beleérzőbb kapcsolatok építésére lesznek képesek felnőtt korukban.
Az empátia kialakulása gyermekeknél: a gyerek sikerének kulcsa
Az empátia és az érzelmi intelligencia szorosan összefüggnek egymással. Az empatikus emberek több önbizalomra is szert tesznek, és elég jól képesek érezni magukat ahhoz, hogy mások is jól érezzék magukat velük, mellettük. Néhány dolgot érdemes megjegyeznünk.
1. Az empátia kisgyerekkorban utánzással fejlődik.
Az empátia korai életkorban fejlődik ki, utánzás, azaz agyunkban végbemenő tükrözési folyamat útján. Miközben figyelünk valakit, amint valamit csinál, képesek leszünk azt érezni mi is, amit ő érez.
Erre példa, amikor valaki becsípi az ujját és felszisszenünk, vagy, ha nevetést hallunk és ránk ragad, anélkül, hogy pontosan tudnánk, min nevettek a többiek.
2. Ha túlságosan túlárasztó, esetleg elborzasztó amit látunk, agyunk automatikusan abbahagyja a tükrözést, empátiánk kikapcsol, ezzel segít nekünk megbirkózni a látottak befogadásával.
Ez történik rendszeresen súlyos sérülteket, vagy nagyon beteg embereket kezelő orvosokkal, ápolókkal. Ez tudatalatti folyamat.
Az empátia fejlesztése terén azzal segíthetünk gyermekeinknek, ha olyan dolgokat engedünk látni nekik (pl. tévében), amik befogadhatóak számukra és pozitívan befolyásolják érzelmeiket.
3. Javasoljuk gyerekeinknek, hogy figyeljék meg, hogy valaki milyen módon beszél.
Vannak tipikus megnyilvánulások, amelyek arról árulkodnak, hogy aki kimondta őket, mennyire empatikus ember, mennyire figyel a másikra.
4. Kérjük gyerekünket, hogy minden nap segítsen egy társának.
A segítségnyújtás az egyik legkiválóbb empátiafejlesztő tevékenység, ami ugyanakkor más formában is megtérül. Meg is kérdezhetjük gyermekünket esténként: kinek segítettél ma?
Persze lehetetlen minden pillanatban empatikusnak lenni. De ha tanítani akarjuk gyermekeinknek, vagy a környezetünkben lévőknek, legjobb, ha lehetőségünk szerint igyekszünk példaképként viselkedni.
5. Ha esetleg hangosan hallgatjuk otthon a zenét, beszélgessünk gyerekünkkel arról, vajon hogyan érezheti ettől magát a szomszédunk, aki esetleg fáradt.
Segítsünk a gyereknek beleélni magát a másik ember szemszögébe.
6. A közösen megnézett filmekről beszélgessünk gyermekeinkkel.
Kérjük őket, mondják el, vajon hogy érezhették magukat az egyes szereplők, és milyen szempontjaik lehettek cselekedeteik megválasztásához.
7. Kérjük arra gyermekünket, hogy minden nap tegyen valami kedveset, amivel egy társának apró örömet okozhat.
Este beszéljük meg vele, mivel szerzett örömet másnak.
8. Biztassuk gyermekünket, hogy mindig figyeljék a másik ember arcát, arckifejezését.
Mutathatunk nekik fotókat is, amikről mondják el, mit érezhetnek a látott emberek, és mire lenne vajon szükségük.
9. Kérjük gyerekeinket, hogy vágjanak olyan arckifejezést, mintha dühösek lennének, csodálkoznának valamin, örülnének valaminek, stb.
Figyeljék, milyen érzést okoz az adott arckifejezés számukra.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Empátia fejlesztéséről még:
Ötletek empátiánk fejlesztésére
Szociális kompetenciák fejlesztése
Alább két idézet az empátiáról, melyek kedvesek nekem.
“ Az igazi barátsághoz az szükséges, hogy az egyik fél olyan támogatást nyújtson, amire a másiknak abban a pillanatban szüksége van.”
Bereczkei Tamás
“Amíg nem éled át, milyen a másiknak, addig nem tudsz szeretni. Amíg nem fáj neked a fájdalom, amit másnak okozol, nem tudsz szeretni… Együttérezni valakivel csak akkor lehet, ha az én idegeim is összerándulnak attól, amit benne én okozok.”
Müller Péter
Referencia:itt