Hit a fejlődésben
A hit a fejlődésben hatalmas erőt ad. Gyakorlati tippet olvashatsz.
Teljes kultúrák, iskolák, szervezetek, de a mi egyéni szempontunkból persze az a fontos, hogy az egyes emberek sikeressége megváltozhat, ha a gondolkodásunkat sikerül átírnunk. Ha sikerül elhinnünk, hogy igenis életünk utolsó napjáig fejlődhetünk és fejlődünk is!
Hit a fejlődésben
Mindannyiunknak van valamilyen képe arról, hogy mire vagyunk elég jók, mire nem. Milyen képességeink, készségeink vannak és persze milyen rengeteg hiányosságunk. Ezek a képzetek pedig mélységes mélyen belénk épültek. Ez azonban nem jelenti, hogy az önmagunkról alkotott ismereteink valóban fedik a valóságot.
Így aztán amikor valami nem sikerül, azonnal levonjuk a – gyakran téves – következtetést: nyilván hiányoznak a képességeim, a tehetségem, az intelligenciám, kár is többet próbálkoznom.
Tudnunk kell még, hogy a mélyen beégett alaphiedelmeink leginkább akkor törnek fel a mély tudatalattinkból amikor fáradtak, elkeseredettek, elesettek, sérülékenyek vagyunk, amikor megkritizálnak vagy akadályoznak bennünket, amikor a komfortzónánkon kívül kerülünk, amikor elbukunk, vagy amikor valaki más sikerét látjuk, olyanét akivel szemben akaratlanul összehasonlításokat teszünk és persze vele szemben kicsinek és kevésnek érezzük magunkat. Ezekben a helyzetekben az a közös, hogy ilyenkor a legkevésbé sem tudunk tudatosan hatni feltörő érzéseinkre. Túl sokszor, szinte minden nap szembejönnek velünk ezek a helyzetek. Tényleg nem tehetünk semmit az önsorsrontó gondolataink ellen? És a félelmeink ellen? Dehogynem. Itt egy lehetőség.
Hit a fejlődésben: Gyakorlat:
Irányított gondolkodás
- Először is, figyeljük meg teljes tudatossággal a lehúzó, kritikus belső hangokat!
- Figyeljük meg és tudatosítsuk, hogy pontosan milyen helyzetek váltják ki!
- Adjunk nevet a hangnak. Nevezzük Karcsinak vagy Demónának vagy másnak.
- Beszéljünk hozzá! Például mondhatjuk, “hát már megint itt vagy Karcsi/Demóna”!
- Hát te vagy Karcsi aki azt mondod már megint, hogy ne lépjek ki a komorzónámból, mert úgyse… úgyis…?
- Beszéljünk neki a terveinkről! Például mondjuk el neki, hogy “De igen, én most márpedig kilépek a komfortzónámból. Valóban jobb nálunk most az a másik ember, de nézzük meg, mit tanulhatunk tőle!” És ezzel a gondolkodással megtanulhatunk rendszeresen kilépni a komfortzónánkból és tanulni valami újat és ezzel mindig kicsit bátrabbakká és tehetségesebbekké válunk. És egyre inkább azzá az emberré válhatunk aki lenni szeretnénk.
- Mondjuk el Karcsinak, Demónának, hogy márpedig vele ellentétben mi nem szégyelljük a hibáinkat és elszántak vagyunk.
- Ugyanezt tehetjük a mindig visszatérő FÉLELMEKKEL. Nevén nevezhetjük és beszélhetünk hozzá, valahogy így: „Már megint itt vagy? Vedd tudomásul, hiába jöttél, én vagyok az erősebb!”
Ha minden nap összegyűjtjük a bátorságunkat és az elszántságunkat akkor jó eséllyel sikeresek leszünk hosszú távon!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Pályaváltás után milyen munkában lehetnék boldog?
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Forrás: Carol S. Dweck, szociálpszichológus, Stanford University: Growth Mindset, link: itt