Hit a fejlődésben
A hit a fejlődésben hatalmas erőt ad. Gyakorlati tippet olvashatsz.
Teljes kultúrák, iskolák, szervezetek, de a mi egyéni szempontunkból persze az a fontos, hogy az egyes emberek sikeressége megváltozhat, ha a gondolkodásunkat sikerül átírnunk. Ha sikerül elhinnünk, hogy igenis életünk utolsó napjáig fejlődhetünk és fejlődünk is!
Hit a fejlődésben
Mindannyiunknak van valamilyen képe arról, hogy mire vagyunk elég jók, mire nem. Milyen képességeink, készségeink vannak és persze milyen rengeteg hiányosságunk. Ezek a képzetek pedig mélységes mélyen belénk épültek. Ez azonban nem jelenti, hogy az önmagunkról alkotott ismereteink valóban fedik a valóságot.
Így aztán amikor valami nem sikerül, azonnal levonjuk a – gyakran téves – következtetést: nyilván hiányoznak a képességeim, a tehetségem, az intelligenciám, kár is többet próbálkoznom.
Tudnunk kell még, hogy a mélyen beégett alaphiedelmeink leginkább akkor törnek fel a mély tudatalattinkból amikor fáradtak, elkeseredettek, elesettek, sérülékenyek vagyunk, amikor megkritizálnak vagy akadályoznak bennünket, amikor a komfortzónánkon kívül kerülünk, amikor elbukunk, vagy amikor valaki más sikerét látjuk, olyanét akivel szemben akaratlanul összehasonlításokat teszünk és persze vele szemben kicsinek és kevésnek érezzük magunkat. Ezekben a helyzetekben az a közös, hogy ilyenkor a legkevésbé sem tudunk tudatosan hatni feltörő érzéseinkre. Túl sokszor, szinte minden nap szembejönnek velünk ezek a helyzetek. Tényleg nem tehetünk semmit az önsorsrontó gondolataink ellen? És a félelmeink ellen? Dehogynem. Itt egy lehetőség.
Hit a fejlődésben: Gyakorlat:
Irányított gondolkodás
- Először is, figyeljük meg teljes tudatossággal a lehúzó, kritikus belső hangokat!
- Figyeljük meg és tudatosítsuk, hogy pontosan milyen helyzetek váltják ki!
- Adjunk nevet a hangnak. Nevezzük Karcsinak vagy Demónának vagy másnak.
- Beszéljünk hozzá! Például mondhatjuk, “hát már megint itt vagy Karcsi/Demóna”!
- Hát te vagy Karcsi aki azt mondod már megint, hogy ne lépjek ki a komorzónámból, mert úgyse… úgyis…?
- Beszéljünk neki a terveinkről! Például mondjuk el neki, hogy “De igen, én most márpedig kilépek a komfortzónámból. Valóban jobb nálunk most az a másik ember, de nézzük meg, mit tanulhatunk tőle!” És ezzel a gondolkodással megtanulhatunk rendszeresen kilépni a komfortzónánkból és tanulni valami újat és ezzel mindig kicsit bátrabbakká és tehetségesebbekké válunk. És egyre inkább azzá az emberré válhatunk aki lenni szeretnénk.
- Mondjuk el Karcsinak, Demónának, hogy márpedig vele ellentétben mi nem szégyelljük a hibáinkat és elszántak vagyunk.
- Ugyanezt tehetjük a mindig visszatérő FÉLELMEKKEL. Nevén nevezhetjük és beszélhetünk hozzá, valahogy így: „Már megint itt vagy? Vedd tudomásul, hiába jöttél, én vagyok az erősebb!”
Ha minden nap összegyűjtjük a bátorságunkat és az elszántságunkat akkor jó eséllyel sikeresek leszünk hosszú távon!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Pályaváltás után milyen munkában lehetnék boldog?
Munkahelyváltás, pályaváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Forrás: Carol S. Dweck, szociálpszichológus, Stanford University: Growth Mindset, link: itt