Bűntudat. Hogy győzd le? 8 tipp
A bűntudat rendszeresen mardos mindannyiunkat. Sajnos többször is mint amennyi okunk valójában van arra, hogy lelkiismeretfurdalásunk legyen. Gyermekkorunkban a nevelés eszközeként éreztettek velünk bűntudatot szüleink, tanáraink, „szégyelld magad, megint rossz fát tettél a tűzre”. Szüksége is van minden gyermeknek a szégyenérzet megismerésére, hiszen meg kell tanulni a társadalom elvárásai szerint élni. Viszont sokunk felnőttként különös erővel táplálja magában a szégyenérzetet, a szükségesnél sokkal erősebben és nagy stresszt okoz.
Bűntudat – Hogy győzd le?
-
Tudatosítsd magadban
Mondd ki magadnak hangosan: most bűntudatot érzek. Miért is? Ezzel leleplezed az addig talán rejtőzködő rossz érzést. És könnyebben rájössz, hogy egészen pontosan mit érzel, és mi okozza.
-
Vizsgáld meg az okot: valós egyáltalán?
Ha lehetőséged engedi, beszélgess azzal, akinek az irányában bűntudatod van. Lehet, azt fogod megtudni, hogy ő nem neheztel, nincs benne harag, alaptalan az aggodalmad.
-
Ne általánosíts
Lehet, hogy valóban elszúrtál valamit és lehet tényleg van mit helyrehozni. De ez nem azt jelenti, hogy „rossz ember” vagy esetleg „teljesen hasznavehetlen ember” vagy, csak egy konkrét dologban hibáztál, aki attól még nagyon is jó és értékes. Ezt tudatosítsd!
-
Bocsáss meg MAGADNAK!
Nagyon megoszlanak a vélemények a megbocsátás kérdésében. Sokak szerint másoknak kell (először) megbocsátanunk. De ez rendkívül nehéz. Amit viszont megvalósítható, az a magunknak való megbocsátás. Aki magának meg tud bocsátani, az sok feszültséget és még több bűntudatot el tud simítani a lelkében. Ez alapot adhat később a többieknek való megbocsátáshoz.
-
Vedd észre, hogy néha alaptalanul haragszol magadra
Sokszor nem azért mardos bennünket a lelkiismeretfurdalás, mert valóban ártottunk másoknak. Hanem azért, mert joggal kiálltunk magunkért, aminek következtében egy másik ember neheztel, megharagszik ránk. Itt a kulcs. Sokszor az a lényeg, hogy meg kell érteni magunkat, és azt, hogy jogunk van felállítani a saját határainkat. Legegyszerűbben így fogalmazhatunk: vannak helyzetek, amikor magaddal legyél empatikus!
-
Vedd észre, mire van ráhatásod, mire nincs
Lehet, úgy érzed, valami történt, aminek másképp kellett volna történnie, és ami feszültséget, bűntudatot okoz számodra. De ha nem volt valós ráhatásod a helyzetre, akkor nem lehet a te felelősséged.
-
Az nem hibázik, aki nem csinál semmit
Ha hibázol, az nem jelenti, hogy baj lenne veled. Csak azt jelenti, hogy tapasztalatok útján tanulsz.
8. Lelkiismeretfurdalást néha ártó manipuláció eredményeként is érezhetsz
Gyakran tapasztalhatjuk, hogy főnökeink, kollégáink, vagy mások a környezetünkben úgy igyekeznek előnyös helyzetbe juttatni magukat, hogy másokat manipulálnak, saját céljaik elérésére használják a többi embert. Olvasd el, mit tehetsz a manipulációval szemben: Manipuláló embert így állítsd meg.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Tag-ek: lelkiismeret-furdalás, megbánás, lelkifurdalás, belső feszültség, bűntudatkeltés, önostorozás, szégyen, önvád, felelősségtudat, harag, önkorbácsolás, önmarcangolás, önsanyargatás, önemésztés, önkínzás, önutálat