Empátia fejlesztés amit a tudomány igazolt: 10 tipp
Empátia fejlesztés néhány könnyű, bármikor gyakorolható módjára szeretném felhívni a figyelmeteket. Empatikussággal erős, kölcsönösen építő emberi kapcsolatokat alakíthatunk ki, az ilyen kapcsolatok átsegítenek az életünk nehéz helyzetein, segítenek sikeressé válni. Hogy erősítheted empatikusságod?
Empátia fejlesztés – amit a tudomány is igazolt
1. – Amikor filmet nézel:
Figyeld meg, milyen érzéseket vált ki belőled a film története. Figyeld meg, milyen érzéseket vált ki egy-egy jelenet. Milyen érzéseket keltenek külön külön a szereplők tettei, választásai, hogyan érezhetik magukat a bőrükben a karakterek, milyen lehet a cipőikben lenni. Melyik szereplővel mennyire vagy képes azonosulni és miért? Milyen tulajdonságokat fedezel fel bennük ami benned is megvan, vagy ami belőled hiányzik de tiszteletre méltónak tartod? Vagy amilyenenné válni szeretnél?
A gyakorlat lényege, hogy ezáltal magadat is jobban megértheted, a magad választásaival is könnyebben és objektívebben szembenézhetsz.
2. – Empátia fejlesztés, amikor zenét hallgatsz vagy zenélni tanulsz:
Kutatásokkal bizonyított tény, hogy azok, akik egy éven keresztül zenélni tanulnak, empatikusabbakká válnak azoknál, akik nem. Más kutatásokból az látszik, hogy a zenészek differenciáltabban képesek érzékelni az érzéseket a más foglalkozásúaknál. (forrás alul)
3. – Zenei darabok által keltett érzések leírása:
Egy tanulmányban a résztvevők két tesztet töltöttek ki. Az egyikben mindennapi helyzetekben kialakuló érzéseket kellett körörülírniuk. A másikban az volt a feladat, hogy különböző zenei darabokat hallgatva kellett megfogalmazni, hogy a vajon zeneszerzők az adott darabokkal milyen érzéseket igyekeztek kelteni. Szignifikáns korrelációt mutatott a résztvevők érzelmi intelligenciája és a zene által keltett érzés felismerésének képessége. (forrás alul)
4. – Amikor könyvet olvasol:
A filmekhez hasonlóan a regények is kiváló lehetőséget adnak az érzelmi intelligenciánk fejlesztésére. Beleélve magunkat a szereplők életébe, helyzetébe, nehézségeibe, örömeibe, szerencséjébe, balszerencséjébe, rengeteg érzést élhetünk meg és tudatosíthatunk magunkban. Ezek az érzések visszaköszönnek a saját mindennapi életünkben és hasznosíthatjuk a megszerzett tudatosságunkat az általunk megélt élethelyzetekben. Tehát ha megengeded magadnak a szabadidőt hogy elolvass egy regényt, azzal nem pusztán kikapcsolódsz, hanem fejleszted a beleérző képességed, érzelmi intelligenciád.
5. – Empátia fejlesztés, amikor sportolsz, testmozgást végzel:
Több tucatnyi bizonyított tanulmány eredménye, hogy aki sportol vagy rendszeresen aktívan mozog, annak a szervezete jobban reagál a stresszre, kevesebb negatív élettani hatást okoznak az élet feszültségei. Ennek az egyik oka, hogy aki sportol vagy mozog, az rendszeresen ki van téve a sportoláshoz szükséges kemény munkának, versenyhelyzetnek, feszültségnek, rendszeresen nagy elszántságra van szüksége, hogy elmenjen az edzésekre és helytálljon, és ennek kapcsán sokkal jobbá válik abban, hogy saját érzéseit, késztetéseit szabályozni tudja illetve jobban megismerje másokét. (forrás alul)
6. – Amikor számítógépes játékokat játszol:
Általánosnak számít, hogy szidjuk gyerekeinket, ha túl sok időt töltenek számítógépes játékokkal. Én is ezt teszem. Ugyanakkor a számítógépes játékok az empátia fejlesztés eszközei is lehetnek. Fejlesztően hatnak a fiatalok érzésvilágára, önkontrolljára, érzelmi reakcióira, segítő megnyilvánulásaira. (forrás alul)
7. – Amikor gyerekeiddel babázol, vagy más játékfigurákkal játszol:
A különböző karaktereket megtestesítő figurák helyzetébe való belehelyezkedés és az azok nevében való aktív szerepjátszás nagyon intenzíven serkenti az érzelmi intelligenciát. Annyira, hogy terápiás eszközként vagy készségfejlesztő tréningeken is kiváló eszköz az ilyesfajta játék.
8. – Empátia fejlesztés, ha a naplót írsz:
A jó öreg naplóírás az egyik legjobb eszköz arra, hogy stresszes helyzeteket, markáns tapasztalatokat újra átéljünk, kielemezzünk, esetleg több nézőpontból megvizsgáljunk és megértsünk. Túl azon, hogy a naplóírás által “kiadhatjuk a gőzt”,
9. – Amikor utazol:
Rengeteg lehetőséget rejt magában, ha elutazunk új helyekre, felfedezzük a világnak olyan pontjait, amit addig nem láttunk. Egészen meg tudja változtatni a perspektívánkat. Távoli emberek, helyek, kultúrák, szokások, mindennapok megismerése rendkívüli módon ki tudja szélesíteni a látókörünket és meg tudja változtatni a világra, az életre való rálátásunkat.
10. – Empátia fejlesztés, amikor alszol:
Az alvás nem kidobott idő, hanem érzelmi épülésünk egyik alapja. Pontosabban fordítva van, az alváshiány rombol. Ha kialvatlansággal küzdünk, az jelentősen rontja érzelmi kifejezőképességünket, érzéseink felismerését, érzelmi reakcióinkat, érzelmeink kontrollálásának képességét.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Mik a gyengeségei? Jó válaszok
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne k
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Hivatkozások:
Psychology of music:
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0305735612440609
Cognitive neuroscience: Musical experience and neuural efficiency
http://www.brainvolts.northwestern.edu/documents/Strait_EJN.pdf
Emotional intelligence in sport and exercise:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/sms.12510
The benefits of playing video games:
https://www.apa.org/pubs/journals/releases/amp-a0034857.pdf