Nárcisztikus főnök vagy társ: 5 frappáns válasz
Nárcisztikus főnök vagy társ felé 5 frappáns válasz.
Nárcisztikus főnök vagy társ dermesztő helyzeteket teremt, nehéz megvédeni magunkat, de nem lehetetlen. Nem változtathatjuk meg a másik embert. Nem változtathatjuk meg azt sem, hogy a nárcisztikus főnök vagy társ valószínűleg lekicsinyel bennünket és ezt tudtunkra is adja. Azon viszont dolgozhatunk, hogy mi elég jónak lássuk magunkat. Az a kép amit a másik ember alkot rólunk az övé, fölösleges győzködnünk, védekeznünk, az ellenkezőjét bizonygatnunk.
Nem kell azonosulnod a nárcisztikus főnök TÉVES, rólad alkotott képével
A nárcisztikus vezető fejében kialakuló képpel az a baj, hogy az mindig negatív, lenéző, leértékelő magas lóról szemlélő, ha a másik ember megítéléséről van szó. Ezt lehetetlen megváltoztatnunk. Sem győzködéssel, sem bizonyítással nem fog menni.
Sőt minél inkább érzi, hogy számára szeretnénk bizonyítani értékességünket, annál inkább tudja, hogy pont ezáltal nyer hatalmat felettünk és pont ebből táplálja az egóját. Mi pedig azért függünk tőle, mert általa szeretnénk elismerést, pozitív visszajelzést kapni, amivel tisztában van de sose adja meg.
Ha megértettük a dinamikát és változtatni szeretnénk, vannak eszközök számunkra. Tudtára adhatjuk a nárcisztikusnak, hogy a leértékelő véleményét nem vesszük magunkra, hanem kisétálunk az utcájából. Eszköztelenül hagyjuk.
Felkészülhetünk olyan előre kigondolt kijelentésekkel, amik jó eséllyel kizökkentik a magas lovon ülő egyensúlyából.
5 frappáns válasz a leminősítő nárcisztikus főnök vagy társ felé
1. “Sajnálom, hogy így érzed.”
Azt várta volna, védekezni fogunk, de nem. Nem próbálunk magyarázkodni, csak ezzel a pár szóval kifejezzük, hogy azt gondol amit akar. Nem veszünk részt a leminősítő dinamikában.
2. “El tudom fogadni, hogy van saját véleményed.” 
Arra próbált rávenni bennünket, hogy fogadjuk el az ő valóságát a sajátunk helyett, mi viszont kiszálltunk a játszmából és tudattuk: nincs hatalma fölöttünk. Ő bárhogy érezhet, szabadon eldöntheti, mi a véleménye. Mi pedig nem hagyjuk magunkat az ő minősítése alapján manipulálni.
3. “Nincs jogom eldönteni, hogy milyennek látsz engem /hogy mit gondolsz a helyzetről.”
Azaz, világossá teszem hogy nem megyek bele harcba. Nem hagyom magam vagy a nézőpontomat leértékelni. De persze ő azt érez amit jónak lát.
4. “Úgy érzem el kell fogadnom, hogy így érzel. Jogod van a saját gondolataidhoz.”
Elfogadással nyugtáztuk a véleményét, de tudtára adjuk, hogy nincs hatalma fölöttünk.
Ha bátor vagy, hozzátehetsz valami ilyesmit is:
5. “ A te dühöd nem az én felelősségem.”
A nárcisztikus ember nagyon gyakran olyan empatikus, társfüggő embereket vonz magához, aki kívülről várja az elismerést. A nárcisztikus ember a munkakapcsolat, baráti kapcsolat vagy párkapcsolat elején tudatosan meg is adja az empatikus másik személy iránti elismerést azért, hogy magához vonzza őt. Amikor pedig már kialakult az érzelmi kötelék és ezáltal az empatikus másik ember érzelmi függőségbe került irányában, akkor végre szabadon kiélheti a hatalom és legyőzni akarás vágyát fölötte. Hiszen ebből táplálkozik, ebből nyeri saját értékesség-tudatát.
Az empatikus vagy társfüggő ember nehéz helyzetben vannak a zsarnokoskodó főnökkel szemben.
Az elismerésre vágyó empatikus vagy társfüggő fél, aki csak a kívülről kapott visszajelzések alapján képes értékesnek érezni magát, kiváló alanyul szolgál a manipulációra. Elkeseredetten küzd egy jó szóért.
A nárcisztikus-empatikus és nárcisztikus-társfüggő dinamikában mindkét fél ugyanarra az egy emberre koncentrál: a nárcisztikusra. Mindkét ember én-központja a nárcisztikusban van. A nárcisztikus fél abból meríti erejét és értékesség tudatát, hogy az empatikust leértékeli, fölébe helyezi magát. A nárcisztikus is és az empatikus is a nárcisztikus miatt aggódik, a nárcisztikus javát igyekszik elősegíteni, rá fókuszál.
Az empatikusok folyton attól tartanak, nehogy a nárcisztikus haragra gerjedjen, vagy eltávolodjon. Ezt ő persze tudja, pont ezért folyamodik időről időre ahhoz az eszközhöz, hogy haragra gerjed. Vagy pont ezért időnként eltávolodik, mert tudja, hogy a másiknak nagy szüksége van a jó kapcsolatra és szenved, ha megcsorbul.
Ha tehát tudatjuk, hogy haraggal vagy eltávolodással nem gyakorolhat hatalmat fölöttünk, akkor kivettük a kezéből ezt a nárcisztikus eszközt.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
Kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó
jó könyvek a témában: itt
keresik még: találó mondat, a nárcisztikus gyenge pontja, nárcisztikus vezető