Pályaválasztás empatikusaknak
Amennyire jó dolog ha empatikusak tudunk lenni és képesek vagyunk másokat megérteni, annyira energiaelszívó feladat ennek terhét viselni a nyüzsgő mindennapokban.
Az empatikus emberek közös jellemzője, hogy meglehetősen érzékenyek és kifinomultan érzékelik környezetük vibrálását. Rengeteg információt fel tudnak fogni és meg tudnak érteni az őket körülvevő világból ami végtelenül fárasztó. Ebből következően másoknál nagyobb megterhelést jelent számukra ha stresszes, hangos, sokféle zajt és zavarást magában foglaló a munkakörnyezetük, ha egyszerre sokan beszélnek hozzájuk, ha sokféle formában jönnek az ingerek, erősek az illatok, a szagok, a fények, a hangok. Rosszul viselik az intrikus munkahelyi belső politikát, a manipulációt, nehezen kezelik a nyomulós kollégák erőszakosságát, hamar túltelnek az intenzív menetrendtől, az egymást érő különböző témájú, vitás csapatmegbeszélésektől, a nehezen tervezhető napoktól. Sokan közülük kifejezetten jobban teljesítenek kisebb szervezetekben, részbeni-egészbeni távmunkában, szabadúszóként, vagy magánvállalkozóként.
Pályaválasztás empatikusaknak: munkafajták, amit érdemes elkerülni
Mindent, ami túlzottan “leszív”. Ilyen például az értékesítés minden módja. Az introvertáltak a publikusságot igénylő munkákat is jobb, ha kerülik. Jobb távol maradniuk az olyan feladatoktól, mint a mérges ügyfelekkel foglalkozó vevőszolgálat, őrzés-védés, rendőrség, nyomozó, katonatiszt, a legtöbb jogi munka, ügyvéd, ügyész, a bolti pénztáros, pultos, PR, a politikai pályafutás, vagy bármilyen nagy munkacsapat vezetője, és minden agresszivitást igénylő munka.
Munkafajták, amiben jól teljesíthetsz:
Minden ami feltölti az empatikus embert… Ahol kiteljesítheti érzékenységét és adni akarását.
Ilyen lehet például az író, szerkesztő, orvos, gyógytornász, logopédus, művész, zenész, könyvtáros, grafikus, tervező, színész, weboldal tervező, mindeféle szerelő, ruhatervező vagy varrónő, kertész mérnök, kerttervező, környezetvédő, pszichiáter, otthoni ápoló, dietetikus, jógaoktató, masszőr, orvos, fogorvos, nővér/orvosi assisztens, műtős, állatvédő, állatmentő, állatorvos, kutyatenyésztő, természetgyógyász.
Ami minden érzékeny és empatikus embernek érdemes betartani, hogy muszáj az energiával óvatosan bánni, meghúzni a határokat, sokat tenni a nyugalom megőrzéséért vagy visszaállításáért, és még munka közben is kisebb nyugtató gyakorlatokat végezni.
Pár példa ezekre:
– Nagy mély lassú levegőket venni.
– Önbátorító és önmegnyugtató mantrákat készenlétbe helyezni és munka közben is sokszor elmondani.
– Észben tartani, hogy nem vagyunk felelősek mások sorsáért.
– Szívjunk be levendula olajat és igyunk este citromfű teát.
Amennyiben karrier tanácsadás, állásinterjú terén személyes konzultációt szeretnél, személyre szabott tanácsok érdekében itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Mik a gyengeségei? Jó válaszok
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Szeretettel,
Tomori Nóra
Karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach