Erősségek az önéletrajzban
Az alábbiakban ötleteket adok arra vonatkozóan, hogy az önéletrajzban és a kísérőlevélben hogyan szerepeltesd az erősségeidet. Az összeállított erősséglistát az állásinterjúk során is felhasználhatod, hogy növeld az interjú sikerének esélyeit.Az állásinterjú a bizalom elnyeréséről szól. Ahhoz, hogy az interjúra eljuss, először meggyőző önéletrajzot kell készítened és az erősségeidet is a legmeggyőzőbb módon kell láttasd.
Erősségek az önéletrajzban
-
A hirdetés elemzése
A folyamat első lépéseként alaposan fel kell mérni az álláshoz szükséges készségeket és tudást. Gondosan nézd át az álláshirdetést és a hasonló munkakörök leírásait. Készíts listát azokról az alapvető készségekről, tulajdonságokról, ismeretekről, tudásról és tapasztalatokról, amelyeket a munkáltatók a leginkább értékelnek.
-
Erősség leltár
A következő lépés az erősségeid számbavétele. Erősségeid lehetnek készségek, ismeretek, személyes tulajdonságok és vagy korábbi tapasztalatok. Állíts össze egy tízes listát azokról az erősségeidről, amelyek lehetővé teszik, hogy a megcélzott feladatot jól elláthasd. Tehát a releváns erősségeidet szedd össze. Áss le az emlékeid mélyére, mi mindenre vonatkozóan kaptál valaha dicséretet.
-
Fókusz
Jelöld be azokat az erősségeket, amelyek a leginkább megfelelnek a megpályázott állás követelményeinek. Jelöld be erősségek közül azokat, amelyekről a legmeggyőzőbb bizonyítékokat tudod felmutatni. Szedj össze konkrét példákat, amikor ezekre az erősségekre támaszkodva jól csináltál valamit. Az erősségeid nyomán elért eredmények a legjobb bizonyíték arra, hogy jó választás leszel az állásra.
-
Összefoglaló nyilatkozat
Az önéletrajzba tegyél egy összefoglaló nyilatkozatot, ami szintén tartalmazzon konkrét erősségeket.
Az önéletrajz további részében pedig szolgálj részletesebb bizonyítékkal arról, hogy hogyan és milyen eredménnyel alkalmaztad erősségeidet különböző szerepkörökben.
Például, ha az állás megkövetelné, hogy nagy hatású sajtóközleményeket írj, akkor az önéletrajzban szerepelhet: „Ügyfeleink számára termékfejlesztési lehetőségeket kutattam, és sajtóközleményeket írtam, amelyek eredményeként ügyfeleink kiemelkedő médiamegjelenést kaptak”.
-
A fő erősségek beillesztése a motivációs levelébe is
A kísérőlevelének is érdemes bemutatni az erősségeidet, és utalnia kell az életrajzra és a bizonyítékokra.
Tervezd meg, hogy a kísérőlevelében melyik hat-nyolc fő erősségre hivatkozol a listádról.
Az első bekezdésben olyan bevezető nyilatkozatot írj, amely három-négy fő erősségére utal, hogy bizonyítsa, miért tud kitűnni az adott szerepkörben. Egy értékesítési állásra jelentkező jelölt például így fogalmazhat: „Az erős meggyőző képességem, valamint az gyors döntési képességem segített a korábbi értékesítési munkakörömben kiemelkedő teljesítményt nyújtanom”.
A következő bekezdésekben mutass rá azokra a bizonyítékokra, amelyek alátámasztják a bevezető nyilatkozatában szereplő állításokat. Legyél konkrét. Minél több számszerűsített dolgot tudsz leírni, annál jobb eséllyel hívnak be interjúra.
Például az értékesítőjelölt írhatná azt, hogy: „A GE-nél végzett munkám során olyan sikeres értékesítési prezentációt dolgoztam ki, hogy annak segítségével a korábbi évhez képest 15%-kal tudtam növelni az eladásokat a területemen.” A kísérőlevél folytatása további 2-3 erősségre vonatkozóan is tartalmazhat hasonló állításokat.
-
Állásinterjún térj ki az önéletrajzban leírtakra
Készülj fel a leírtak megbeszélésére az interjún.
Ne feledd, hogy bármit is írsz az önéletrajzban és a kísérőlevélben az erősségeiről, az interjú során kérdéseket fog kiváltani. Biztos lehetsz benne, hogy a toborzó igyekezni fog kideríteni, mire vagy képes valójában, ezért készülj fel előre a lehetséges felvetésekre.
Összefoglalva:
- abból indulj ki, milyen elvárása van a másik félnek,
- erősségeidet az életrajz összefoglaló részében és a kísérő levélben is emeld ki,
- bizonyítékokat szedj össze,
- gyakorolj az interjú előtt!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
Kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Itt találsz jó önéletrajz készítő sablont: https://resume.io/
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Így keresik még: Mit kell írni az önéletrajzba? Mit tartalmazzon a CV?, személyes készségek összegzése.