Érzelmi intelligencia 4 ötlet a fejlesztésre
Az érzelmi intelligencia fejlesztése rengeteg beszélgetés és gondolkodás tárgya. Senki sem tudja az érzelmeit tökéletesen kontrollálni, és hiába próbálnánk, úgysem sikerülhet. Azt el tudjuk viszont érni hogy megértsük saját érzelmeinket és ezek üzenetét. Ezen keresztül megérthetjük mások érzelmeit is. Mindez segíthet bennünket abban, hogy jó döntéseket hozzunk a mindennapi és a nagyobb kérdésekben, és sikeresebbek lehessünk.
Az érzelmi intelligencia fejlesztése az önmagunkhoz való őszinteséggel kezdődik
Ha nem azon erőlködünk, hogy kontroll alatt tartsuk az érzelmeinket, elrejtsük akár magunk elől is, hanem arra koncentrálunk, hogy minél többször megálljunk és megértsük az érzést, ami épp bennünk van, mi lehet a mélyebb oka, mit érthetünk meg ezen keresztül, akkor felhasználhatjuk érzelmeinket önmagunk építésére. De legalább is attól esetenként megmenekülhetünk, hogy irracionálisan viselkedjünk miközben magunk sem értjük, miért tesszük ezt.
Ha hajlamosak vagyunk könnyezni egy romantikus regény vagy film kapcsán, akkor valószínű, hogy empatikusak vagyunk. Ez azt jelenti, képesek vagyunk megérteni mások érzéseit. Ez jó dolog. De az érzelmi intelligencia túlmegy az empátiás készség meglétén. Arról is szól, hogy az érzelmek megértésének alapján hogyan vagyunk képesek érzelmeinket (és másokét) úgy irányítani, hogy személyes céljainkat szolgálják.
Az érzelmi intelligencia fejlesztésére 4 ötlet:
- Ne próbáld elrejteni érzéseidet, főleg nem magad előtt. Gyakran állj meg, figyeld az érzéseket, amik benned vannak. Mondd is ki magadnak hangosan. Igyekezz pontosan megérteni és megfogalmazni, mit érzel és milyen mélyebb oka lehet. És annak a mélyebb érzésnek mi lehet a mélyebb oka. Le is írhatod mindezt. Az írással és annak újraolvasásával még több érzékszerveddel szívhatod magadba az információt, így még jobban tudatosítsuk.
- Más emberek aktuális napi vagy élethelyzete tekintetében is próbáld megfogalmazni, vajon ő hogy érezheti magát és miért. Tedd ezt rendszeresen, nem az a lényeg, hogy mindig helyes eredményre juss, hanem maga az odafigyelés.
- Ne az érzéseidet próbáld kontrollálni, hanem az ezekkel kapcsolatos reakcióidat, gondolataidat. Így az ezekből következő megnyilvánulásaidat is jobban kontroll alatt tarthatod. Ritkábban kerülsz pl. az „utolsó csepp volt a pohárban, azért reagáltam túl” helyzetekbe.
- Ha már úgy érzed, többé-kevésbé érted érzelmeidet és képes vagy másokét is felismerni, akkor törekedhetsz arra, hogy érzéseidet (és másokét) tudatos hozzáállásoddal felhasználhasd céljaid elérésére.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Hogyan legyek jobb döntéshozó? Érzelmi intelligencia a kulcs
Érzelmi intelligencia fejlesztés könnyedén amit a tudomány is igazolt
Az érzelmi intelligencia változik-e az életkorral?
Sikeres érzelmi intelligencia fejlesztést kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Így keresik még: érzelmi intelligencia fejlesztése felnőtteknek, érzelmi stabilitás fejlesztése
Érzelmi intelligenciáról wikipedia itt