Érzelmi zsaroló nárcisztikus – így állítsd meg!
Az érzem zsaroló nárcisztikust meg tudod állítani, ha megtanulod visszautasítani a nyomáskeltést. Ha magaddal vagy empatikus.
Az érzelmi manipuláció lényege, hogy valaki olyan dologra tud rávenni bennünket, amit nem akarunk, de mégis megteszünk. Miért? Mert a másik fél sikerrel kelt bennünk bűntudatot, szégyent, félelmet, sajnálatot, együttérzést. Azt a burkolt üzenetet kapjuk, hogy ha nem az tesszük amit ő szeretne, az nekünk fog fájni.
Az érzelmi zsarolónak Te adod az engedélyt!
- Az első és legfontosabb dolog, amit meg kell érteni: te teszed lehetővé számára, hogy sikerrel manipuláljon. Nagyon valószínű, hogy megbújik a lelkedben valami mélyebb és belülről fakadó ok, amiért inkább menetelsz a másik ember igényei után és hagyod magad rávenni olyasmikre amiket nem akarsz, minthogy a magad útját járd.
- Empatikus vagy, a többi emberrel többet törődsz mint magaddal. Vagy azért, hogy a másik elfogadjon, vagy azért, hogy szeressen, vagy azért, mert nem akarsz bűntudatot érezni, vagy azért, mert fontosabb neked az ő boldogsága, mint a tiéd.
- Lehet, nagyon segítőkész és kötelességtudó vagy és nem tudsz „NEM”-et mondani, vagy ha mégis, akkor nem elég határozottan és a másik fél tudja, hogy bátran tovább csavarhat, valószínűleg előbb-utóbb beadod a derekad.
- Valószínű alacsony az önértékelésed és nem hiszed el, hogy Te is érsz annyit, mint a másik.
- Valószínű kívülről várod az elismerést és ezzel kiszolgáltatod magad mások számára.
- Valószínű – és ez súlyos – valamiért szükséged van arra, hogy kihasználjanak. Sajnos, aki hosszabb időn keresztül egy érzelmi zsaroló nárcisztikus ember mellett él vagy dolgozik és ezen nem változtat, az ugyanúgy nem tiszteli magát, ahogy a nárcisztikus sem tiszteli őt.
Ismerd fel az érzelmi manipuláció jeleit:
- Ha kér valamit és elutasítják, nem hagyja abba, tovább és tovább folytatja.
- Nem ad időt gondolkodásra, nyomást helyez rád, hogy azonnal teljesítsd a kívánságát, hiszen a pillanat hatása alatt gondolkodási idő nélkül hajlamosabb lehetsz megtenni amit kér, csakhogy szabadulhass a feszültségtől amit rád helyezett.
- Ha elutasítottad, bűntudatot kelt: ő lesz az „áldozat”, te a rossz ember.
- Magyarázkodásra kényszerít, felelősséget hárít, a te szégyened az ő rossz helyzete és a te felelősséged az ő boldogsága.
- Ha még ez sem működik, akkor tárgyalásba kezd, ígéreteket tesz, a jövőben mi-mindent megtesz majd neked, a csillagokat is le fogja hozni, de ezeket később elfelejti.
- Ha ez se jön be, akkor jön a fenyegetés. Hogy kirúgat a cégtől, hogy be fog perelni, hogy elvitatja a gyerekeket, stb.
Fejlessz érzelmi izmokat!
A fenti folyamat akkor tud lezajlani, ha belemész a másik játszmájába, ha vitatkozol, ha magyarázkodásba kezdesz, ha hagyod, hogy a másik irányítson.
Szállj ki a játszmából!
- Ismerd fel a helyzetet! Döntsd el, hogy Te fogsz irányítani.
- Tedd félre az együttérzést! Magaddal legyél empatikus, ne a másikkal.
- Mondj NEM-et röviden, nem kell megmagyaráznod. Jó érzésű ember elfogadja.
- Vagy legalább adj időhúzó választ, „még nem tudom”, „majd meglátom”, és ekkor se magyarázkodj. Jusson eszedbe, hogy az időhúzás neked segít abban, hogy megerősítsd magad.
- Hagyj fel az észérvek felsorakoztatásával, mert a másik fél az érzelmek síkján gyakorol rád nyomást és az érzelmek mindig felülírják az észérveket. Nem fogod tudni meggyőzni, te maradsz a rossz ember.
- Ha a másik bűntudatot kelt benne, jusson eszdbe, hogy a te életedben Te vagy a fontos, a Te igényed, vágyad, célod, időd is legalább olyan értékes, mint bárki másé. Igenis elvárhatod a másiktól, hogy tiszteljen Téged és tisztelje a Te igényedet, a Te idődet. Aki nem fogadja el az elutasítást, az nem tisztel és ezt nem kell tolerálnod.
- Merj eltávolodni. Az eltávolodás segít abban, hogy tisztábban lásd a helyzetedet. A másikban pedig tiszteletet szül.
- Mondj le arról, hogy megváltoztasd a másikat. Csak ő tudja magát megváltoztatni. Várhatóan akkor fog változni, ha azt érzékeli, hogy nem működnek a korábban „bevált” technikák és csak új, számodra is elfogadható módon tud kapcsolódni hozzád.
- Ha olyasmit mondasz mint pl. „ebben nem értünk egyet” és ezzel lezárod a beszélgetést, akkor a másik fél lehet duzzogni fog, de tiszteletet fog érezni irántad. Akit tisztelünk, ahhoz önkéntelenül igazodunk is, így máris elindulhat a változási folyamat kapcsolatotokban.
Normális, jó érzésű emberek megértik, hogy a „nem” az valóban nemet jelent. Az, aki nem érti ezt, valójában egy éretlen gyerek, aki nem érzékel határokat és nem respektálja a másik ember életterét, csak saját maga érdekli.
Ha megtanulod magadat értékesnek érezni és megtanulsz magadért kiállni akkor előbb-utóbb a környezet is megtanul tisztelni.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
További olvasnivaló a nárcisztikus emberek kezeléséről itt:
Nárcisztikus embertől hogy védjem meg magam? és itt:
Kulcsmondatok a nárcisztikus kezelésére és itt:
Passzív agresszív nárcisztikus és itt:
Nárcisztikus a főnököm, hogyan tovább?
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó