Milyen szakma illik hozzám ha szeretem a természetet?
Sokan felteszik a kérdést: „Milyen szakma illik hozzám ha szeretem a természetet?” Sikeres pályaválasztásunk, foglalkozásunk jó megválasztása kulcskérdés a későbbi boldogságunk tekintetében. Összeszedtem egy csokornyi foglalkozás-ötletet, ami sok szabadban és természet-közelségben töltött időt igényel.
1. Erdőmérnök
Az erdőtervezők munkája két részből áll. Egyrészt az erdők bejárása és olyan térkép készítése, amin az erdő területeit feltüntetik, a termőhelyet megvizsgálják a fakitermelés, erdőtelepítés, elöregedett erdőrészletek újratelepítése céljából. Másrészt a gazdálkodókkal és a hatóságokkal egyeztetik az erdők megújítási terveit és levezénylik az erdőgazdálkodási projekteket.
2. Állatorvos
Mindenki azt szeretné, ha a kiskutyák és a cicák egészségesek lennének, de nem csak a háziállatok betegednek meg. A járványok időről időre megtizedelhetik a vadon élő állatok populációit és felboríthatják az ökoszisztémát. Erre példa a Pilisi Parkerdőben a közelmúltban pusztító sertéspestis járvány, amely miatt a teljes vaddisznóállományt ki kellett lőni. Az ilyen esetek megelőzése, valamint a beteg vagy sérült házi és vadon élő állatok ellátása érdekében az állatorvosoknak kulcsfontosságú feladatuk van.
3. Kertészmérnök
Zöldterületek tervezésével, kialakításával foglalkozik, növényvédelmi, növényápolási ismeretei vannak, innovatív kertkialakítási megoldásokat álmodhat meg.
4. Környezetvédelmi mérnök
A környezetvédelmi mérnök a Z generáció számára várhatóan az egyik legjobban fizető foglalkozás lesz. Számos tudományágat, köztük a mérnöki, a kémiai, a biológiai és a talajtani tudományokat használja fel arra, hogy megtalálja a környezeti problémák, például a szennyezés kezelésének módját.
5. Földmérő
A Föld felületének és létesítményeinek vízszintes és magassági felmérésével, helyük meghatározásával és ábrázolásával foglalkozik. Mérőszalag, kitűzőrúd, szintezőműszerek, teodolit, tachiméter, mérőállomás, műholdas helymeghatározó műszerek és más, a földmérésben és a térképészetben használt eszköz segítségével felméri a terepen található alakzatokat, elkészíti ezek digitális és grafikus térképeit és egyéb képi ábrázolásait.
6. Tűzoltó
Ha a környezetvédelmi munkákra gondolsz, valószínűleg nem a tűzoltás jut eszedbe elsőként. Ha azonban szereted a természetet, nagyon bánt, ha lángba borul. Az erdőtüzekre szakosodott tűzoltók veszélyes és fizikailag megterhelő munkát végeznek, de mivel az éghajlatváltozás egyre több olyan körülményt teremt, amelyek kedveznek a pusztító tüzeknek, egyre nagyobb szükség lesz rájuk. Magyarországon is egyre több az erdőtűz a nyári hőség idején.
7. Tájépítész
Ha szeretnéd ötvözni a kreativitást és természetközelséget, jó lehetőséget jelenthet a botanikus kertek, természetvédelmi parkok, autópályák és autóutak, közterek táj- és tértervezése. Tájépítészként az a feladatod, hogy gyönyörű zöld területeket hozz létre.
8. Újrahasznosítási és hulladékgazdálkodási menedzser
Az újrahasznosítási és hulladékgazdálkodási menedzser nagyon jövedelmező foglalkozás lehet. A szeméttől fenntartható módon megszabadulni az egyik legfontosabb környezetvédelmi munka. A „zöld”- gazdálkodás felfutó szektor, egyre több szakemberre lesz szükség ezen a területen.
9. Zoológus
A zoológusok az állatfajok széles körét tanulmányozzák. Kutatásban, állatgazdálkodásban, oktatásban vesznek részt. Feladataik közé tartoznak például kutatási projektek, az állatok jóllétének biztosítása, a nyilvánosság oktatása, a védelmi erőfeszítések előmozdítása és a fogvatartott tenyésztési programok támogatása. A zoológusok gyakran együtt dolgoznak állatorvosokkal, vadon élő állatok biológusaival, hogy megfelelően kezeljék a fogságban és a vadon élő állatok populációit.
10. Mezőgazdasági termelő
A legtöbb gazdálkodó nem csak a pénzért, hanem a föld szeretetéért is dolgozik. A jó gazdák megtalálják a módját annak is, hogy a földet úgy műveljék, hogy a lehető legkisebb mértékben terheljék a természetet.
11. Parkőr
Ha szereted a természetet és az embereket, és környezetvédelmi állásokat keresel, dolgozhatsz parkőrként. Magyarországon öt nagy nemzeti park és sok kisebb természetvédelmi terület van. Idegenvezető, oktató és természetvédő lehetsz egyben.
12. Fotós
Ha szeretnéd élvezni a természetet, akkor választhatod a természetfotózást. Mi mással lehetne jobban ösztönözni az embereket a Föld megóvására, mint azzal, ha gyönyörű fotókon megmutatod nekik a rajta élő varázslatos tájakat? Ha például stock fotósként dolgozol, akkor rajtad áll, milyen fotós témát választasz, feltöltheted a stock fotó oldalakon kialakítható portfóliódba és a letöltések után jövedelemhez jutsz.
13. Meteorológus
A meteorológusok fáradhatatlan munkája nélkül nem tudnánk az éghajlatváltozásról. Ők tanulmányozzák az időjárást, azt, hogyan változik, és hogyan hat ez mindenkire a Földön. Bár a munka nagy részét az adatok értelmezése teszi ki, az információgyűjtés érdekében a természetben is időt töltenek. Ez teszi a meteorológust az egyik legjobb karrierré, amely nem jár azzal, hogy egész nap egy íróasztalnál kell ülni.
14. Szélturbina szerviztechnikus
Ha műszaki beállítottságú vagy, aki környezetvédelmi állásokat keres, érdemes lehet felfedezni a szélturbina szerviztechnikus területét. A széltechnikusok feladata a szélturbinák javítása és karbantartása. Idejük nagy részét a szabadban töltik. De fontos tudni, hogy nagy magasságban kell dolgozni.
15. Telecom bázisállomás szerelő
Mobil telekommunikációs állomások kivitelezésével, bővítésével foglalkozik. Mobil távközlési állomások antennarendszerét és műszaki berendezéseit telepíti, bővíti, korszerűsíti. Itt is magasban történik a munkavégzés, ipari alpinista előképzettség elengedhetetlen hozzá.
16. Fenntarthatósági mérnök / zöld mérnök
Az egyik olyan munkakör, amely pár évvel ezelőtt még nem létezett, a fenntarthatósági szakemberé. Zöld mérnök, vízlábnyom menedzser – ezek lesznek a jövő zöld foglalkozásai az olyan vállalatoknál, amelyek rendelkeznek fenntarthatósági programmal. Mivel jár ez a munkakör? A fenntarthatósági menedzser felelős egy szervezet környezetvédelmi stratégiáiért. Hiszen akár a felhasznált erőforrásokról, akár az irodai hulladéktól való megszabadulás módjáról van szó, minden szervezet valamilyen módon hatással van a természetre.
17. Környezetvédelemre szakosodott ügyvéd
Sajnos mindig lesznek olyan emberek, akik ki akarják használni a természetet, de szerencsére mindig lesznek olyanok is, akik küzdeni akarnak érte. A környezetvédelmi jogászok ebben a harcban élen járnak, jogi képességeiket felhasználva védik a földet és mindazt, ami rajta él.
18. Hajóparancsnok vagy fedélzeti tiszt
Hajókat és hasonló vízi járműveket irányít, navigál és az ehhez kapcsolódó szárazföldi feladatokat végzi. Irányítja és kezeli a hajók fedélzetén található mechanikus és elektromos gépeket és berendezéseket, rész vesz azok üzemeltetésében, karbantartásában és javításában.
19. Limnológus
A limnológia az a tudomány, amely az édesvizekkel, mint komplex fizikai, kémiai és biológiai komponensek kölcsönhatása által létrejövő rendszerekkel foglalkozik. (Természetes társtudománya az oceanológia, mely a tengerek hasonló összefüggéseit tárja fel.) A limnológia művelője a limnológus.
20. Biológus
A biológus az élőlények eredetének, leszármazási kapcsolatainak, testfelépítésének, működésének és a környezettel való kapcsolatának megismerésével foglalkozik. A biológusok egy része az oktatásban, másik része pedig az élettani, orvosi vagy gyógyszerkutatásokban vesz részt. Mivel természetben élő állatokat a természetes élőhelyükön kell tanulmányozni, és ennek érdekében közel kell élni hozzájuk, ez az egyik legtökéletesebb környezetvédelmi pálya, ha igazán szereted a természetet.
21. Geológus
A földtan vagy geológia a Földről szóló ismereteink tudománya. A Föld anyagával, szerkezetével, az anyag változásaival, az ezeket előidéző tényezőkkel, valamint a változások nyomán következő kor szerinti fejlődéssel és az ebben észlelhető biológiai viszonyokkal foglalkozik. A földtan tudományával foglalkozó elméleti és gyakorlati szakemberek a geológusok. Fel tudják mérni például a földcsuszamlások kockázatát, vagy azt, hogy a bányászat és az olaj- és gázipar milyen hatással van a földfelszín alatti rétegekre.
22. Állatmenhely üzemeltetője
Lehet, hogy szereted a természetet, de úgy találod, hogy a szervezésben rejlik a tehetséged. Ha ez a helyzet, akkor az állatmenhely üzemeltetői állása lehet, hogy pont neked való munka. Te irányíthatod a menhely mindennapi ügyeit, beleértve a költségvetést és az adománygyűjtést, miközben az állatok ott vannak melletted. Ez az egyik legállatbarátabb foglalkozás.
23. Instagram influencer
Az Instagram nem csak azoknak való, akik sminket akarnak reklámozni, megmutatják, mit esznek, vagy az utazásaikkal dicsekednek. Vannak olyanok is, akik a közösségi médiaplatformot a környezetvédelmi kérdésekről való felvilágosításra használják. Egyesek például megmutatják, hogyan élhetünk hulladékmentes életmódot, míg mások a klímaváltozás vagy a környezetszennyezés hatásait dokumentálják.
24. Méhész
A méhész a méhek tartásával, tenyésztésével, szaporításával foglalkozik. Karbantartja a kaptárakat, vándoroltatja a méheket a megfelelő legelőkre, kinyeri és értékesíti a mézet, virágport, propoliszt, vigyáz a méhek egészségére.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás terén személyes konzultációt, és szeretnéd, hogy közösen kiderítsük, milyen szakma illik hozzád, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Karrier-változtatással kapcsolatos hasznos tanácsokat kaphatsz a letölthető INGYENES E-BOOK-ból.
ebook
"*" a kötelező mezőket jelöli
Foglalkozásod megválasztásának kérdésköréről itt olvashatsz még: Hozzám illő foglalkozás
Pályaválasztással, pályaváltással kapcsolatban olvass tovább itt: Pályaváltás bármilyen életkorban
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Így keresik még: állatokkal foglalkozó szakmák, természettel foglalkozó szakmák