Gondolatok a koronavírus kapcsán
Tele van az internet a koronavírushoz fűződő félelmekkel, ijedelmekkel, teljesen megalapozottan. Úgy érzem muszáj kapcsolódnom a mindenki érintő témához, de szereném másképp tenni. Jó dolgokat is kapunk majd a válságtól.
A koronavírus sok egyéb dolog mellett személyes bölcsességet, új esélyeket, fejlődési lehetőségeket, együttérzést és lelki fejlődést is fog hozni mindannyiunk számára.
Sokan töltik idejüket otthonmaradással, távmunkával, vagy kényszerű pihenéssel. Rengeteg félelem halmozódik fel bennünk és okkal tartunk a válság következményeitől. De érdemes azt is észrevenni, hogy mint minden válság, ez is új esélyeket, új és soha vissza nem térő lehetőségeket is eredményez.
A társadalom szolidariásból vizsgázik, a kormányok cselekvőképességből, mi egyének pedig tudatosságból, fejlődőképességből és abból, hogy mennyire vagyunk képesek a helyzetből erényt kovácsolni.
Már pár eltelt nap alatt is látszik, hogy az otthon töltött többletidő teljesen átformálja figyelmünket, menetrendünket és lelkünket. Ebben a helyzetben akaratlanul is merőben átrendeződnek prioritásaink.
Olyan ritka és bizonyos szempontból értékes helyzetbe kerültünk, amikor életünk nem elsősorban a hivatásunk köré szerveződik hanem személyes kiteljesedésünk és szűkebb magánéleti környezetünk köré. Kiteljesedhetünk családszeretetünkben, környezetünk iránti figyelmességünkben, segíteni akarásunkban, gyermekeinkkel, testvéreinkkel, szüleinkkel való kapcsolatunk szorosabbra fűzésében, családi körben átgondoltan eltöltött napok, hetek, értékké és felejthetetlen élménnyé formálásában. Ilyen lehetősége legtöbbünknek máskor csak a karácsony vagy a nyári szabadság csekély ideje alatt juthat. Rajtunk múlik, hogy ezt az időszakot kényszerű összezártságként vagy szeretetteljes együttlétként éljük meg. Már most látszik hogy vannak családok, amelyeket megerősít az együttlét.
A koronavírus abban is nagy segítségünkre van, hogy átértékelhetjük az életben fontosnak tartott dolgokat, hogy miért érdemes küzdeni valójában és mik azok a dolgok amikbe csak azért hagyjuk máskor belelovallni magunkat mert a reklámok által az a hamis érzés lesz úrrá rajtunk, hogy elengedhetetlenek számunkra. Rájöhetünk, mennyi fölösleges dolog van az életünkben, megkérdőjelezhetjük rohanó modern, a földkerekség minden kincsét lemerítő életformánkat is.
Most személyesen szembesülhetünk azzal, hogy nehéz időkben különösen felértékelődnek az emberi kapcsolatok és közösségek, hogy minden ember számára milyen nagyon fontos a valahova tartozás, a szeretet, a csoport, a család, a közösség összetartása és átélhetjük azt a büszkeséget amit akkor érzünk amikor ehhez az összetartozásérzéshez személyesen is hozzájárulunk.
Észrevehetjük, milyen jó valakihez, valakikhez hazamenni, és hogy milyen kevés kell a boldogsághoz: támogatás, odafordulás, szeretet.
Sok erőt és bátorságot kívánok,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach