Hogy legyek sikeres?
Ha felteszed magadnak a kérdést, „Hogy legyek sikeres?” teljesen biztos, hogy egyéni, számodra jelentőségteljes célok jelennek meg előtted. A siker az egyéni értékektől függ és mindannyiunk számára különböző jelentése van. A sikeres emberek céljaikhoz vezető útjának története viszont sok hasonlóságot mutat.
Hogy legyek sikeres?
1. Határozz meg konkrét célokat!
Határozz meg konkrét, elérhető és mérhető célokat az életedben. Legyenek ezek rövid távú és hosszú távú célok is. A célok meghatározása segít az irányításban és az elszántságban.
2. Készíts konkrét terveket!
Ha meghatároztad a célokat, dolgozz ki terveket a célok eléréséhez. Vizsgáld meg, milyen lépéseket kell tenned, és milyen erőforrásokra lesz szükséged a siker érdekében. Légy rugalmas a tervek kapcsán, hiszen mindig jönnek külső nem várt tényezők, amik újratervezésre késztetnek, ezt fogadd el, ha kell tervezz újra.
3. Tanulj és fejlődj!
Folyamatosan tanulj és fejleszd magad. Az új készségek és tudás megszerzése segít jobban megbirkózni a kihívásokkal és kihasználni az új lehetőségeket.
4. Kitartás és eltökéltség!
Sikeresnek lenni nehézségekkel járhat. Fontos, hogy kitartóan és eltökélten dolgozz a célok eléréséért, még akkor is, ha akadályokba ütközöl.
5. Pozitív hozzáállás!
A pozitív hozzáállás segít megőrizni a motivációt és a hitet abban, hogy képes vagy elérni, amit szeretnél.
6. Oszd be az időd és az erőd!
Fontos, hogy hatékonyan oszd be az idődet, és prioritást adj a fontos feladatoknak. A hatékony időbeosztás segít maximalizálni a termelékenységet. Minden napra csak adott mennyiségű erőnk van, ezen nem tudunk változtatni.
7. Tartsd karban az egészséged!
Az egészséged az alapja a sikeres életnek. Gondoskodj róla, hogy megfelelően táplálkozz, rendszeresen mozogj és pihenj kellően.
8. Legyél rugalmas!
Az életben nem minden mindig megy úgy, ahogy terveztük. Fontos, hogy rugalmasak legyünk és képesek legyünk alkalmazkodni a változásokhoz.
9. Keress a támogató környezetet!
Vedd körül magad olyan emberekkel, akik támogatnak és ösztönöznek a céljaid elérésében. A pozitív környezet inspirálhat és erőt adhat.
10. Vedd szemügyre a sikert más szemszögből!
A siker nem mindig anyagi vagy külső elismerésben mérhető. Nézd meg, mi az, ami valóban boldoggá tesz, és ez az igazi siker. Légy türelmes magaddal!
11. Ne feledd: amerre nézel, arra mész!
Ahova fókuszálsz, oda áramlanak az energiák. Ha arra figyelsz, mi mehet rosszul, mi nem megy, mit nem fogsz elérni, mi nem fog úgysem sikerülni, akkor nem jársz jó úton. Fókuszálj inkább az elképzelt célodra és képzeld el, milyen jó esz, ha elérted!
12. Tedd félre a kifogásokat!
A kifogásokkal csak magadat korlátozod. A kifogások megakadályoznak abban, hogy személyesen és szakmailag fejlődj. Vedd észre, hogy a kifogás a félelmek és a bizonytalanság elleplezésére szolgál. Ezért inkább arra célszerű összpontosítani, hogy a félelmeiddel szembe tudj nézni. Ezt csak te tudod megtenni magadért, senki más nem fogja.
„Nem a kiosztott lapok számítanak, hanem az, hogyan játszod ki a lapokat.” -Randy Pausch
A múltbeli kudarcaink, a gyengeségeink és az, hogy honnan indulunk, nem szabad, hogy befolyásoljanak. Felelős vagy azért, ami az életedben történik. Ez ijesztő, de egyben lehetőség is.
13. Építs önfegyelmet!
Bármi is legyen a célod, ha van önfegyelmed, akkor biztos eléred, ha nincs, akkor biztosan nem. Rengeteg olyan embert látunk, aki tele van szép álmokkal és jó célokkal, de hiányzik belőle a fegyelem, ami a megvalósításhoz kell.
Ha igazán sikeres akarsz lenni, akkor ki kell fejlesztened azt a képességet, hogy fegyelmezetten irányítsd az életedet és a döntéseidet. A sikerességhez muszáj, hogy hajlandó legyél felelősséget vállalni az időbeosztásodért, az esetleges halogatásért, az önmagad elé tűzött határidőkért és tennivaló-listákért. Lehet, hogy ismered az utat és a dolgokat, amikre szükséged van a céljaid eléréséhez, de ha nem vagy eléggé fegyelmezett, akkor a végén mindig elhalasztod a feladatot, gondolván, hogy majd egy kicsit később elvégzed. Az idő gyorsan halad, és ezért kifogások helyett elszánt fegyelmezettséggel törd át magad a szorongáson, a kételyen, önmagad alulértékelésén és tegyél meg minden lépést a kitűzött cél felé.
14. A belső értékekre koncentrálj!
Az újabb és újabb vagyontárgyak megszerzése egy rövid ideig boldogít, de megvásárlásuk után gyorsan bekövetkezik az, amit a szociálpszichológiában habituációnak neveznek: a megváltozott helyzethez hozzászokunk és visszatérünk a „szokásos boldogsági szintünkre”.
A „szokásos boldogsági szint” emberenként különböző, de egy-egy emberben gyakorlatilag állandó (hacsak tudatosan nem igyekszünk fejleszteni). Ez az elménk egyik védekezési mechanizmusa, aminek jó oldala is van, hiszen például rokkant embereknek segít elfogadni megváltozott helyzetüket.
Tehát nem arról van szó, hogy ne vegyen meg valaki egy drága terméket, de érdemes megtanulni, hogy ne a drága termékekben, hanem a belő örömforrásokban és értékekben keressük a boldogságot, mert az maradandó, illetve fejleszthető. Az számít, hogyan ragyogsz belülről, hogyan szabadítod fel a benned rejlő lehetőségeket, hogyan vagy képes használni a képességeidet, ami értéket teremt magad és mások számára.
15. Vállalj kockázatot!
Bill Gates 1975-ben félbehagyta a Harvard-ot, mert annyira lekötötte a vállalkozás-ötletének a megvalósít
ása. Valószínűleg mindenki óvatosságra és legalább az egyetem befejezésére buzdította volna.
Hogy egyszerű embereket is példának vegyünk, tekinthetjük azokat az ügyfeleimet, akik közül sokan akár 40 évesen 180 fokos változtatást tettek a foglalkozásuk tekintetében. Az élet minden döntése kockázatot von magával.
16. A kudarcot tekintsd barátnak!
Kudarc mindenkit utolér valamilyen formában. Elkerülhetetlen. Nem azért érdemes magunkba nézni, hogy „vajon miért épp én vallottam kudarcot?”, hanem a kudarcot az élet természetes tartozékaként elfogadva ezek a jó kérdések:
– Mire tanít engem ez a helyzet?
– Mit tegyek másképp legközelebb? Miből csináljak többet, miből kevesebbet?
– Hogy maradjak motivált?
Nézz magadba mélyen, hogy az életet alapvetően „nyertes” vagy „vesztes” játékosként vagy hajlamos megélni, és ha az utóbbi a helyzet, a hozzáállásodon igyekezz változtatni.
17. Ambíciózus célt állíts fel!
A karrier tanácsadás során sok olyan emberrel találkozom, akik munkájukon vagy foglalkozásukon változtatni szeretnének. A pályamódosításra vágyóknak önreflexiót és elmélyült kutakodást javaslok. Ha valaki azt próbálja eldönteni, hogy karrierje hová vezethetné, vagy hogyan lehetne elégedettebb, a motivációi és vágyai vizsgálatához szükséges három lépést
tenni hátrafelé, hogy megláthassa, mi jelenti valójában a jó célt számára.
Sokan pénzben megfogalmazható célt tűznek ki, és olyan pályára lépnek, ami jól jövedelmez, csakhogy ők rosszul érzik magukat benne. Sokan ezért választanak például közgazdasági, jogi, informatikai foglalkozást, és sokszor csak a harmincas éveikben veszik észre, mennyire nem való hozzájuk az adott terület. Esetleg egészen más teendők között sokkal kiegyensúlyozottabb életet élhetnének.
Ezért nagyon fontos, hogy leltárt készíts
- az erősségeidről
- a sikereidről,
- arról, hogy a mindennapokban mi tud örömöt okozni.
Sosem késő munkát vagy akár foglalkozást változtatni.
18. Legyél énközpontú!
Ez azért a kedvenc tanácsom, mert a legtöbb ügyfelemmel ezen a ponton szoktunk vitába bonyolódni. Nem önzésre vagy nárcisztikusságra buzdítok, hanem arra, hogy a saját elképzeléseid szerint éld az életed, és ne foglalkozz azzal, hogy mások mit gondolnak rólad. Hidd el, aki kritizálni akar, úgyis fog kivetni valót találni, aki támogat téged, az úgyis elnéző lesz veled.
em rajtad úlik, hogy mit gondolnak a többiek, nincs kontrollod afölött, hogy éreznek veled kapcsolatban. Ami fölött kontrollod van, az az, hogy mész-e előre a kitűzött utadon vagy hagyod magad kitéríteni mások kritikája által. Ez kulcsfontosságú dolog a sikeres élethez. Nézzük példaként Thomas Edisont, aki, ha aggódott volna, mit gondolnak fizikus kollégái a kudarcairól, akkor nem lenne villanykörténk. Élj tehát bátran a saját elképzeléseid szerint és felejtsd el, mit gondolnak rólad.
19. Törődj a testi-lelki egészségeddel!
Az egészség mindennek az alapja. Aki fizikailag és lelkileg jól érzi magát, annak esélye van teljes és sikeres életet élni. A sikerességhez energiára is szükség van, az energiaszintünk egészséges ételekkel és életvitellel növelhető. A torna, a relaxálás és az olvasás mind a fizikai, mind az intellektuális kapacitásainkat növeli. Jack Dorsey a Twitter társlapítója minden reggel 6.00-kor meditál és fut. Oprah Winfrey minden reggel meditál és tornázik. Michelle Obama reggelente 4.30-kor kel, hogy megcsinálja a reggeli gyakorlatait. Bill Gates néhány naponta teniszezik és nem fél Roger Federer ellen kiállni.
Itt létesíthetsz kapcsolatot velem:
Kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Pályaváltás bármilyen életkorban
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Jó könyv a témában: itt
Így keresik még: Hogyan legyél sikeres?