Karrier a nárcisztikus szülő felnőtt gyermeke életében
Akit nárcisztikus szülő nevelt, rengeteg nehézséget kell legyőznie. De van megoldás!
A nárcisztikus szülő gyermeke egy életre magáévá tette az alapérzést: “nem vagyok elég megfelelő”
Szülőként csak azt tudjuk gyermekeinknek közvetíteni, megtanítani, ami bennünk is megvan. Anyaként/apaként csak akkor tudunk gyermekünkbe önbizalmat, önelfogadást, értékesség-tudatot plántálni, ha mi is rendelkezünk vele.
A narcisztikus szülő leges legbelül értéktelennek érzi magát. Viszont gyerekkorában valamiért azt az életstratégiát tanulta meg, hogy fel kell vennie az erős, önbizalomteli, hajlíthatatlan, különleges ember látszatát, és ezt maszkként kell viselnie minden létező helyzetben egész életében. Ezt a beprogramozott kényszert nem tudja levetkőzni. Ezáltal sajnos a saját gyerekeivel szemben is kényszeresen mindig neki kell ügyesebbnek, jobbnak, okosabbnak, életrevalóbbnak, különlegesebbnek, magabiztosabbnak lennie. Értelemszerűen a gyerek bármit tesz, sohasem lesz elég megfelelő, a nárcisztikus szülő számára.
A nárcisztikus szülő által nevelt gyerek sorsa
a) Ő is megtanulja felvenni a szülő által közvetített maszkot és belőle is narcisztikus felnőtt válik. Ez a ritkább eset, elsősorban többgyerekes családban alakul így, általában a kisebbik gyermek válik ilyenné.
b) Életre szólóan önalávető, behódoló, önbizalom- és magabiztosság-hiányos, magát “sosem elég jónak” érző felnőtté válik. Minden tettéhez mások jóváhagyására vágyik, az elfogadás a világot jelenti számára. Sajnos statisztika mutatja, hogy a lakosság körülbelül 6-7%-a szenved nárcisztikus személyiségzavarban és ez növekedőben van, több gyereket nevel nárcisztikus szülő, mint gondolnánk.
Karrier vonatkozások
Milyen nehézségekkel kell megküzdeni a nárcisztikus által nevelt felnőtt gyermeknek a munkahelyen?
- Sosem érzi elég értékes munkaerőnek magát, bizonytalan.
- Retteg attól, hogy felborítsa a status quo-t, hogy szavakkal bátran kimondja az ellenvéleményét és szükség esetén egyedül álljon. Hiába tudja a megoldást egy problémára, sokszor vész kárba a tudása, mert nem meri önállóan végigvinni a jó ötletét.
- Túlzottan figyeli mások érzéseit, nehogy megbántson valakit, nehogy konfliktust generáljon. Ezért inkább beáll támogatóként a dominánsabb kollégák mögé. Ezzel azonban magát súlytalanabbá teszi annál, mint amit tudása alapján megérdemelne.
- Végtelenül bizonytalan tud lenni, folytonosan mások jóváhagyására vár, mindenkinek próbál megfelelni, görcsösen igyekszik elérni, hogy jó véleménnyel legyenek róla. Ezért az “örök végrehajtó” szerepébe süllyed, hiába lenne képes többre, hiába lennének kreatív ötletei, frappáns megoldásai.
- Mivel ahhoz szokott hozzá gyerekként, hogy csak akkor kap elfogadást ha adott feltételeknek megfelelően viselkedik, sosem tud (mer) önmaga lenni. Folyton másnak próbálja mutatni magát, mint aki valójában. Mások úgy látják, hogy hiányzik belőle az eredetiség. Ezért kollégái, főnökei sokszor észre sem veszik őt és amit képvisel. Amolyan szürke egérré válik.
- Nem kielégítő, nem kölcsönösségen alapuló munka- (és magánéleti) kapcsolatokat hajlandó elviselni az elfogadásért cserébe.
- Úgy érzi, főnökei, kollégái kihasználják, becsapják, esetleg figyelmen kívül hagyják, nem érti, miért ilyen nehéz az emberek együttműködését kivívni.
Hogy jobban megértsük mi tette ilyen bizonytalanná a felnőtt gyermeket, nézzük meg, milyen tulajdonságok jellemzik a narcisztikus szülőt
- Mindig magát, saját fontosságát, eredményeit, képességeit helyezi a fókuszba.
- Különlegesnek mutatja magát. Ezért különleges elbánásra is jogosult.
- Tiszteletet, csodálatot vár másoktól. A gyerekétől is.
- A saját céljai elérésére használja a többi embert, nagyjából eszközöknek tekinti őket. Sajnos így van gyermekeivel is. Rengeteg elfogadást, szeretetet képes nyújtani számukra – addig amíg az ő akaratát hajtják végre, amíg az ő madzagján lógnak.
- Mérsékelt empátiával rendelkezik. A fókusz a saját szükségletein, érzésein van. A saját vágyai szerint irányítja a kapcsolatait. Mások érzései és igényei nem fontosak, a gyereké sem. Sőt, a gyereknek ne nagyon legyenek igényei, éljen a szülő elképzelései szerint.
- Gyakran érez irigységet. A másik ember, sőt a gyerek boldogságára is képes irigy lenni, mert a gyereknek nem az a dolga, hogy boldog legyen, hanem, hogy a nárcisztikus szülő boldogságát szolgálja.
- Az emberi kapcsolatokra nem egyenlő felek kapcsolataként tekint, hanem alá-fölérendeltségi viszonyt feltételez. Emiatt úgy érzi, örökösen versenyeznie és győznie kell… a gyerekeivel szemben is.
- Arrogáns és semmilyen eszköztől nem riad el, ha győzni akar. A gyereknek esélye sincs vele szemben.
Megoldás
Ha ilyen elbizonytalanító, leértékelő szülői környezetben nőttél fel, nehéz terhet kaptál a sorstól. De ez nem jelenti, hogy egy életen át viselned kell minden következményt. Lerakhatod az ólomsúlyú hátizsákot. A megoldás az önismeret elmélyítésében rejlik.
- Ismerd fel, hogy te helyezed magad indokolatlanul háttérbe.
- Ha mélyen és sok helyzetre kiterjedően képes vagy magad megismerni, akkor felismerheted, mik azok a dolgok, amikben eddig igazságtalanul bántál magaddal.
- Ismerd fel, van tudásod! Vannak értékeid! Vannak jó ötleteid! Van szakértelmed! Neked is jár a figyelem! Jogod van arra hogy tiszteljenek, megbecsüljenek, megkerülhetetlennek tartsanak.
- Jogod van megfogalmazni és hangosan kimondani az igényeidet!
- Neked is jár, hogy a saját fontosságodat, tudásodat emeld ki, a te igényeid is teret nyerjenek.
- Jogod van elengedni a lelkiismeretfurdalást, ha előtérbe állítod magadat és azt amire neked van szükséged!
- Bátran kiállhatsz a nézeted mellett, hidd el, nem elutasítást, hanem tiszteletet fogsz kiváltani!
- A döntéseid jóváhagyását pedig legjobb, ha saját magadtól várod.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Érzelmi zsaroló nárcisztikus. Így állítsd meg.
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
Narcisztikus szülő személyiségleírásának forrása és további érdekes olvasnivaló a témában: Karyl McBright, Will I Ever Be Good Enough? itt.