Kommunikáció fejlesztése: szeretnék beszélgetni, de hogyan?
A kommunikácó fejlesztése lehetséges! Jól bevált tippek. Sokszor előfordul, hogy társaságban, vagy hivatalos eseményen szeretnél bekapcsolódni a beszélgetésbe, de nem tudod, hogy fogj hozzá?
A cikk tartalma:
- 6 ötlet a kapcsolatteremtésre
- 10 ötlet beszélgetés kezdeményezésére
- 3 + 2 kérdés ötlet a beszélgetés életben tartására
- További trükkök, ha a kommunikáció fejlesztése a célod
Kommunikáció fejlesztése: ötletek
1. Kapcsolatteremtés
- Keresd a hasonlóságokat! Van akivel könnyebb, van akivel nehezebb kapcsolatot teremteni, de alapvetően minden ember nyitott mások irányába. Mindig könnyebb a kapcsolatteremtés azokkal, akik valamilyen módon a “sorsközösségünkhöz” tartoznak. Kik ők? Akik valamilyen szempontból hasonló helyzetben vannak, mint mi: a “kismamák”, a “sportklub látogatói”, a “sörivók”, a “multicégesek”, a “nőtársak”, “férfitársak”, a kortársak/hasonló korúak, a nézőközönség tagjai, a “nyaralók”, a „gyerekes szülők”, a „kutyások”, a „környékbeliek” stb. Fedezd fel őket!
- Mosolyogj! A pozitív hozzáállás, a kedvesség vonzza az embereket.
- Légy önmagad! Ne próbálj meg valaki másnak látszani. Sem azért, hogy felfigyeljenek rád, sem azért, hogy megfelelj másoknak. Az emberek megérzik a hamisságot. Ha önmagad vagy, vonzóbbnak találnak.
- Légy jelen! Ha valaki beszél hozzád, rá figyelj és őt nézd. Ne más dolgokra gondolj. Figyeld a testbeszédét és az arckifejezését, hogy jobban megértsd, mit érez és mit gondol.
- Légy türelmes! A kapcsolatok kialakítása időbe telik. Ne siettesd, mert lehet, hogy a másik csak lassan épít bizalmat.
- Készülj fel előre! Társasági magabiztosságunk fejleszthető és természetesen is fejlődik életkorunkkal, tapasztalatainkkal. Önbizalmadat viszont fejlesztheted azzal, ha előre felkészülsz a társasági helyzetekre és gyakorolsz.
2. Kommunikáció fejlesztése: beszélgetést kezdeményezni
- Kezdj egyszerű kérdéssel. Összejövetelen olyan témával fordulj egy ismeretlen felé, ami szoros összefüggésben van az adott összejövetel céljával.
- Ha ilyen nem jut eszedbe, akkor kérdezz vagy jegyezz meg valami egyszerű dolgot az aktuális helyzet, vagy akár az időjárás kapcsán.
- Esetleg kérj segítséget! Kérj például eligazítást, hogy lehet eljutni valahova, vagy mikor kerül sor valamire.
- Csatlakozz egy olyan csoporthoz, akik már beszélgetnek. Ne hívd külön fel magadra a figyelmet, adj nekik időt, hogy észrevegyenek. Egy csoport beszélgetésébe mindig könnyebb bekapcsolódni.
- Kérj ajánlást valamire. Könyv, zene, film, szakmai téma, bármi jó ami releváns lehet.
- Kérdezd a beszélgetőtársad béleményét valamilyen témáról. Adj lehetőséget neki, hogy beszéljen magáról vagy valamiről ami neki fontos. Figyelj rá és arra amit mond. Jó benyomást kelt a másikban, ha érzi, hogy „jelen vagy”.
- Készítsd előre listát magadnak témákról, amikről szívesen beszélgetsz. Ez segíthet megnyugodni, hogy eszedbe fog jutni valami használható téma, ha találkozol valakivel.
- Tervezz meg előre néhány kifejtendő kérdést, amit szépen sorban feltehetsz majd. Az eldöntendő kérdéseket messziről kerüld el.
- Gyakorolj a tükör előtt. Próbálj beszélgetést kezdeményezni egy képzeletbeli személlyel.
- Keress támogató barátot, vagy családtagot, esetleg szakembert, aki segít, akivel megoszthatod a tapasztalataidat, aki megerősít és segít a kommunikáció fejlesztése során.
3. Kérdés-ötletek:
- Honnan ismered az itt lévő embereket?
- Milyen régóta tartozol ide/vagy itt/veszel részt?
- Miért jöttél ide? Mi hozott ide?
- Hogy tetszik a rendezvény? … a helyszín? … az előadás? … a csapat?… a város?… a folyó?… az épület?…
Ha olyan választ kapsz, amihez kapcsolódni tudsz, könnyű dolgod van. Na de ha nem?
4. A kommunikáció életben tartása
Életvezetési tanácsadás során gyakran gondolkodunk azon, hogy lehet legjobban életben tartani egy beszélgetést. A társalgások általában azért szoktak elhalni, mert
- az egyik félnek nem jut eszébe semmi, amit mondhatna
- valamelyik fél nem találja elég érdekesnek a témát.
Ha olyan választ kapsz, amihez nem tudsz kapcsolódni, legyenek készenlétben következő, további kérdéseink, például:
- „Milyen napod volt eddig? Hogy telt eddig a nap? Hogy telt eddig a nyaralás? Milyen itt dolgozni? Hogy tetszik a rendezvény?”
- „Szép ez a hely itt, szinte mediterrán. Neked melyik a kedvenc országod?”
Jegyezd meg, hogy minden ember elsősorban magával szeret foglalkozni és elsősorban az őt érdeklő témákról szeret beszélgetni. Hacsak nincs valamilyen intenzív személyes érdeklődése az irányodban, akkor elunja magát, ha főleg csak rólad van szó.
Ezért ha a kommunikáció fejlesztése a célod, muszáj, hogy valamilyen közös érdeklődési területet felfedezz, még jobb ha valamilyen hasonlóságot sikerül találni. A hasonlóság felfedezése mindig közelebb hozza az embereket.
5. Hogy találj hasonlóságot? Példák
- „Nahát nálatok is van szelektív szemétgyűjtés… milyenek a tapasztalataid?”
- „Ezek szerint az önkormányzat nálatok is sokat költ a terek szépítésére. Milyennek találod ezt a magújult teret? Milyen érzés meglátni a virágokat?”
6. Figyelem fenntartása – a non-verbális eszközök
- A kommunikáció fejlesztése könnyebb, ha odafigyelsz, hogy teljes mértékben a beszélgetőtársra koncentrálsz és ezt ki is mutatod. Nézz minél többet a beszélgetőtárs szemébe, főleg, ha ő beszél.
- Ha a beszélgetőpartner szünetet tart, összegezz, ismételd meg az általa elmondottakat, pl: „Szóval nem tudod még, hogy hova utazz Ázsián belül. Több lehetőségen gondolkodsz…”
- Tükrözd a partner viselkedését, pl:
- Vegyél fel hasonló testhelyzetet
- Beszélj hasonló tempóban és energiával, mint ő
- Gesztikulálj hozzá hasonlóan
Ha úgy érzed karrier céljaid megvalósításához segítséget vennél igénybe, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
Szuperérzékenység a munkahelyen
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Önbizalomnövelés és önértékelés: Virginia Satir nyomán
Mik az erosségei? Jó válasz az interjún
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Jó könyvek a téma kapcsán: itt
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach
További ötleteket találhatsz itt
keresik még: kommunikációfejlesztés, beszélgetés kezdeményezés, kapcsolatépítés, társasági kezdeményezőkészség