„Mennyi a fizetése?”
„Mennyi a fizetése most?” Kérdezték az interjún…
Tudjunk róla bátran, hogy bár nem tiltja a törvény ennek a kérdésnek a feltevését, nem vagyunk kötelesek feltárni a jövedelmünkre vonatkozó információt. Persze ha nekünk szegezik a kérdést és mi jóval többet szeretnénk keresni a meglévőnél – hiszen ezért akarunk állást váltani… – akkor legyünk felkészültek, legyenek zsebben kész válaszok. Nyilvánvaló, hogy minden jó folyamatokkal rendelkező cégnél megvan a lefektetett fizetési mátrix, ami irányadó egy-egy betöltendő pozícióban adható fizetésre. Ha azt akarják tudni, mennyit keresünk, akkor csak az lehet a cél, hogy hátha spórolhatnak rajtunk, hátha kevesebbel is beérjük a költségvetésben minimálisan szereplő összegnél.
„Mennyi a fizetése?” A kérdésre adható jó válaszok:
Sokan annyira zavarva jönnek ettől a kérdéstől, hogy gondolkodás nélkül bemondják a fizetésüket, talán még a bónuszt is elfelejtik hozzátenni, pedig. Az álláskeresők legnagyobb része meg sem próbálja kikerülni a kérdést, vagy időt nyerni, hogy gondolkodhasson a válaszon. Ha elég bátrak vagyunk és eléggé az interjú elején kapjuk a jövedelmünkre vonatkozó kérdést, akkor mondhatjuk például:
1. “ Tudom, hogy szüksége lesz a jövedelemre vagy a jövedelemigényemre vonatkozó infóra. Szívesen elmondom mindjárt. Ha nem bánja szeretném ha előbb egy kicsit beszélne a pozícióra vonatkozó elvárásokról.” Ezzel legalább egy kis időt nyerünk és később talán finomíthatjuk a fizetési információról szóló kérdéskör megtárgyalását.
Másik lehetőség, ha valami ilyesmit mondunk:
2. “Úgy láttam a fizetési felmérésekben, hogy az ilyen típusú munkakörökben ettől eddig terjednek a szokásos fizetések, nekem megfelelő ez a jövedelem.”
3. Ha továbbra is ragaszkodnak a kérdéshez, akkor viszont célszerűbb ha beadjuk a derekunkat és válaszolunk. Később még tovább tárgyalhatjuk a jövedelemigényünket, ha ajánlati fázisba kerülünk.
4. Ha nagy jövedelemugrást szeretnénk, elmagyarázhatjuk például a korábbi alacsony jövedelmünk speciális okát, például, ha válság-időszakban kezdtük meg a munkát de közben javult a gazdaság helyzete, vagy alacsonyabb jövedelmű földrajzi területen dolgoztunk de az új helyszínen mások a megélhetési körülmények, vagy esetleg közben további végzettségeket szereztünk, amelyek indokolják, hogy magasabb jövedelemért dolgozhassunk.
5. De ha elég bátrak vagyunk, nyugodtan megmondhatjuk, hogy inkább a jövedelemigényünkről szeretnénk beszélni, mint arról, hogy másik cégnél mennyit keresünk. Ezt akkor tegyük, ha be tudjuk látni, hogy csak a spórolás céljából akarnak olcsó embert találni és az talán nem a nekünk való állás.
Sikeres állásinterjút kívánok!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach