Miért nehéz az álláskeresés?
Álláskereséssel küzdesz hónapok óta? Miközben a vállalatok szakemberhiánnyal küzdenek? Az alábbiak a leggyakoribb okok.
– Nem jók az álláskeresési készségeid.
– A tapasztalataid nem megfelelőek a megpályázott helyeken.
– Nem tudod felhívni magara a kiválasztók figyelmét.
Álláskeresési készségek
Állást keresni kimerítő dolog. Ha munka mellett tesszük méginkább az. Az még egyszerű, hogy elküldjük életrajzunkat egy meghirdetett állásra egy online portálon. De aki már próbálta, tudja, hogy nem túl nagy a válaszolási arány.
Sajnos az álláskeresési technikákat nem tanítják az iskolában. Annyi mindenről szól még az önéletrazíráson kívül. Ahhoz, hogy egy kiszemelt iparágban, üzletágban, feladtaban felmerülő állásra valóban odavalónak találják a készségeinket, majdnem biztos, hogy legalábbis bizonyos mértékben újra kell pozícionálnunk a készségeinket.
Tanuljuk meg új fényben láttatni magunkat.
Meg kell tanulnunk azt, hogy tapasztalatainkat, tudásunkat, készségeinket a kiszemelt vállalat és állás tekintetében új és új fényben legyünk képesek tekinteni és láttatni mások számára is. Nagyon pontosan meg kell értenünk, hogy milyen készségeket tartanak fontosnak az állás meghirdetői és adaptálnunk kell a magunkéit pontosan azokhoz az elvárásokhoz. Az adott vállalat által megfelelőnek vélt terminusokra is érdemes odafigyelni. Ha pontosan értjük mit szeretnének, akkor ahhoz kell igazítanunk életrajzunk minden sorát.
Gondoljunk bele a kiválasztó vezető helyzetébe.
Ügyfeleim gyakran panaszkodnak, hogy érthetetlen, miért nem látják meg bennük a tökéletes jelöltet, miért nem veszik őket észre.
Mindenkit arra bíztatok, próbáljon belegondolni a kiválasztó vezető helyzetébe.
– Egy dolog teljesen biztos, hogy komoly időhiánnyal küzd. Sok feladat nehezedik rá és az életrajzok böngészése, nem beszélve a személyes interjúkról kifejezetten sok türelmet igénylő, időigényes feladat.
– A másik dolog amiben biztosak lehetünk, hogy kiválasztóként nehéz súllyal nehezedik rá a kétség, vajon képes lesz-e a valóban megfelelő embert megtalálni. Az ő teljesítménye és jó híre nagyban múlik azon, hogy mennyire válik be az új kolléga.
Ez a kétely vezeti őt leginkább arra, hogy a kötelező szertartásnak vélt álláshirdetés feladása mellett körbekérdezzen a kollégái, barátai, ismerősei, szakmabeli társai között, tudnak-e vajon valakit ajánlani aki tuti jó lenne az állásra. Sokan azt gondolják, egy megbízhatónak vélt ember referenciájának jobban hihetnek, mint saját kiválasztási képességeiknek. Ez persze nem biztos hogy így van, de az embereket a hiedelmeikből a legnehezebb kimozdítani.
Beszélgessünk, mondjuk el mindenkinek, hogy munkát keresünk.
Álláskeresőként ezért érdemes félelmeinket és büszkeségünket és esetleges szégyenünket félretéve a lehető legszélesebb körben terjeszteni, hogy munkahelyet keresünk. A legváratlanabb helyzetben és irányból is érkezhetnek jó lehetőségek. Egy ügyfelem az orvosi rendelőben, sorbanülés közben találta meg állását a vele egy sorban várakozó páciens cégénél. Egy másikuk a szülői érekezleten, volt aki az okmányirodában, hogy olyan példákat írjak, amik nem a szokványos baráti/rokoni/szakmai körökön belülről valók.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Álláskeresés: a legjobb módszerek
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Sikeres álláskeresést kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó