Elbocsátás előjelei
Elbocsátás előjelei érzékelhetők? A „nagykönyv” szerint rendszeres és egyértelmű visszajelzést kéne kapjunk a munkánkról. De tudjuk, ez ritkán van így. Ehelyett dolgozók százezrei szoronganak nap mint nap azon gondolkozva, vajon meg vannak-e elégedve velük, vagy bármikor lecsaphat rájuk a kirúgás ostora. Ha félünk, hogy veszélyben a munkahelyünk, ne dugjuk a fejünket a homokba, hanem vértezzük fel magunkat elszántsággal, nézzünk előre. Ha valóban közeleg a kirúgás, annak rendszerint vannak gyanús előjelei. Legyünk figyelmesek, az elbocsátás előjelei nagyon jellegzetesek.
Ha az ebocsátás előjelei láthatók, vértezd fel magad erővel és bátorsággal!
Igyekezzünk meggyőződni gyanúnk valóságosságáról! Lépjünk!
Kérj egyenes visszajelzést.
Ne tegyünk fel eldöntendő kérdést, például: „Van-e valamilyen visszajelzésed számomra?” Mert erre lehet, hogy csak egyszavas választ kapunk. Inkább tegyünk fel kiegészítendő kérdést, például:
„Mit tehetek azért, hogy könnyebb legyen velem dolgozni?” És ezután hallgassunk. Némi kényelmetlen csend után valószínűleg kapunk valami információt. Előre döntsük el és tartsuk is be, hogy bármit hallunk, nem fogunk vitatkozni.
Ha érdemleges választ kapunk, akkor még esélyünk lehet arra, hogy megtarthassuk a munkahelyünket, mert tudjuk, min kell dolgoznunk. Ha misi-masi választ kapunk, akkor muszáj olvasnunk a sorok között.
Ne engedd magad láthatatlanná tenni.
Kontaktáljunk minél több kollégával az aktuláis projektekkel kapcsolatban, konzultáljunk, számoljunk be, mosolyogjunk, látványosan dolgozzunk és jelentkezzünk, ha új feladat van. Legyünk aktívak. Ne engedjük magunkat láthatatlanná tenni és félreállítani, mint valami használhatatlant, ehelyett minél több emberben keltsük azt a benyomást, hogy klasszul csináljuk a dolgunkat.
Keress olyanokat, akik később referenciát adhatnak majd
Nézzünk körül a távolabbi kollégák között és az ügyfelek, vevők, szállítók között is, akikkel jó az együttműködés, erősítsünk rá a jó kapcsolatra, tegyünk apró szívességet, ha van rá mód.
Próbálj erősödni – lelkileg és fizikailag
Az élet által gördített akadályok sokszor segítenek abban, hogy sikeresebbé váljunk – még ha ez egy másik cégnél is következik majd be. Hasznos az idegrendszerünket sok edzéssel, sok alvással, vitaminokkal, egészséges ételekkel erősíteni és mentálisan is a jó tulajdonságainkra fókuszálni.
Készülj és készülj fel!
- A számítógépedről valószínűleg le fognak tiltani miközben a felmondómegbeszélés zajlik, úgyhogy mielőbb mentsd ki a fontos dokumentumokat, leveleket, név- és címjegyzékeket,amikre később szükséged lehet.
- Ha van munkahelyi orvos, fogorvos, keresd fel ha szükséges, mert később nem lesz rá lehetőség.
- Tartalékolj a fizetésedből! Megnyugtató, ha nagyobb az anyagi biztonság.
- Gondold át, mennyi ki nem vett szabadságod halmozódott fel az ott töltött évek alatt, és ha eljön az idő, ne hagyd, hogy elfelejtsék kifizetni.
Ha az elbocsátás előjelei láthatók, keress állást! Ne várj egy napot se!
- Írj önéletrajzot, küldd el minél több helyre.
- Beszélj olyan ismerősökkel, akik kereshetnek munkaerőt, vagy tudhatnak olyat, aki keres.
- Készülj fel a „Miért akar eljönni?” kérdésre! Valami nagyon rövid és tárgyilagos magyarázatot találj ki, pl. „Az az iparág nem az én világom. De ez az itteni lehetőség nagyon az erősségeimhez illene.”
Bár nagyon nagy a kísértés, hogy még az utolsó időkben is bizonyítani akarj, de próbáld meggyőzni magad, hogy jobb befektetés az előremenekülésen dolgozni.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó