Munkahelyi stressz jelei. Hogy maradj egészséges?
A munkahelyi stressz jelei sokszor kívülről is felismerhetők az emberen. Táskás szemek, mélyülő szem körüli ráncok, súlyváltozás, aggodalmas tekintet, fáradt kisugárzás.
Stressz hatásra a szervezet adrenalin és kortizol, azaz stresszhormonok felszabadításával válaszol. Ezek folyamatos jelenléte nem marad következmények nélkül az egészségünkre nézve.
A munkahelyi stressz jeleit mielőbb vedd észre!
Ingerültség
- A stressztől előbb-utóbb ingerült leszel. Azonnal negatívan reagálsz helyzetekre. Akár jelentéktelen okok is feldühítenek vagy csalódást okoznak. Az ingerlékenység miatt érzelmileg bezárkózol, elzárkózol számodra fontos emberektől. Talán elkezded figyelmen kívül hagyni az érzéseiket, ezzel megbántod őket. Kialakul az ördögi kör, a konfliktusok a kapcsolataid romlásához vezetnek.
Ezt tedd:
Legjobb, ha elmondod a számodra fontos embereknek, hogy min mész keresztül. Mondd el a párodnak vagy a barátodnak, milyen rossz napod volt, hogy megértsék, hogy érzed magad. Kérj gyorsan bocsánatot, ha hirtelen kiakadsz és apróságok miatt ingerült leszel. Magyarázd el, mire van szükséged, mit szeretnél. A munkahelyi stressz jelei teljesen érthetőek, teljesen normális, ha időnként nyűgösnek érzed magad. Fontos, hogy merj beszélni az érzéseidről.
Idegesség
- Az ismeretlentől való félelem aggodalmassá tesz és arra késztet, hogy kérdéseket tegyél fel magadnak. Például: „képes leszek-e kezelni a rám nehezülő feladatokat?” Az ilyen gondolatok félelmet okoznak. A túlzott idegesség szorongással együtt akár idegösszeomlást is okozhat.
Ezt tedd:
Hallgass a testedre és kövesd, amikor azt mondja, szünetet kell tartanod. Az egészség többet ér a menő munkahelynél.
Düh
- A stressz dühössé tehet. A stressznek ez a formája nem motivál többletteljesítményre, hanem kirobban – általában rosszkor. A kitűzött céloktól csak távolabb lök. Sok oka van annak, hogy az emberek miért reagálnak dühösen, ha stresszesek. Először is, ez egyfajta önvédelem. A düh egyfajta elterelés vagy megküzdési mechanizmus, hogy elhárítsuk a stressz negatív hatásait a szervezetre.
- Másrészt a harag működhet levezetésként vagy az önkifejezés egyik módjaként is. Az emberek gyakran jobban meg tudnak birkózni a stresszel, ha ki tudják engedni az érzéseiket, és a legtöbb ember ezt teszi, amikor dühbe gurul.
Ezt tedd:
A stresszes helyzetből való okos kiút a dühöd kezelésének olyan módja, amellyel a stresszt magadért, és nem ellened hagyod dolgozni. A dühkezelés tökéletesítésében a kommunikáció fejlesztése segít. Tanuld meg kimondani: most felfűtöttnek érzem magam, térjünk erre vissza holnap.
Szorongás
- A szorongás közvetlen hatással van a közérzetünkre. A kiváltó okok között szerepel a szoros határidőkből eredő nyomás, az elviselhetetlen felelősség és a vezetői támogatás hiánya.
Ezt tedd:
A szorongás az agy érzelmi reakciókért felelős részében alakul ki. Ha tartósan szorongást tapasztalsz, akkor már most szükséged lehet szakmai segítségre, mert ez egy olyan magas kockázatú állapot, ami testi betegségeket is kiválthat.
Megküzdeni képtelenség érzése
- Még ha hozzá is szoktál az egyszerre több feladattal való zsonglőrködéshez, fennáll a veszélye, hogy egy nap alatt olyan sok dolog történik, hogy már nem tudod kezelni az összeset. Ez kiégéshez vezethet. A kiégés a fizikai, mentális és érzelmi kimerültség állapota, amelyet a túlterhelő stresszszint okoz. Tehetetlennek és kimerültnek érzed magad. Romlik a teljesítményed, az egészséged és az emberi kapcsolataid is kárát látják.
- Ismerd fel a kiégést, és rendszeresen értékeld a helyzetedet, ne próbáld letagadni magad előtt! Csak így leszel képes kezelni. Ezután fordítsd vissza a hatását azzal, hogy azonnal szakmai segítséget kérsz. Egy jó szakember segíteni tud abban, hogy a később visszatalálj a megszokott önmagadhoz. Végül pedig a rugalmasság a kulcsa annak, hogy minden nap pozitívan élj. Még a stresszorok ellenére is meg kell tanulni, hogy folytassuk az életünket, mert a stressz bizonyos mértékben mindig jelen van ebben az életben.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Milyen munkában lehetnék boldog?
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó