Kiégés, így gyógyulj! 5 tipp
A kiégés jelei sokszor kívülről is felismerhetők rajtunk. Stresszhatásra a szervezet adrenalin és kortizol, azaz stresszhormonok felszabadításával válaszol. A cikkben a felismerendő jelekről olvashatsz, ötletekről, hogyan gyógyulj meg és kiégés teszthez is találsz linket.
A kiégés (burnout szindróma) jelei, amiket időben vegyél észre
1. Perfekcionizmus
Ha túlságosan félsz a kudarctól, azt gondolhatod, hogy a tökéletességre törekvés segíthet a félelmed leküzdésében. Nagyon aprólékosan akarsz dolgozni, amitől még stresszesebb leszel. A magaddal szembeni lehetetlen elvárások hada visszafelé sül el. Körforgássá alakul, a stresszes helyzetet soha nem kezeli igazán a gyökerénél.
Tedd ezt:
A maximalizmussal meg lehet küzdeni, de ez drasztikus szemléletváltással jár. Lazítani kell az elvárásokon, és meg kell engedned magadnak, hogy fejlődj és hibázz. Csak akkor leszel képes megbirkózni a stresszel és kezelni az elvárásaidat, ha hagyod, hogy tanulj a hibákból.
2. Önsajnálat
Sajnos nem minden ember jut túl a perfekcionizmuson. Sokan úgy gondolják, hogy a tökéletességre törekvés segítségével meg tudnak birkózni a stresszel. Valójában azonban megrekednek annak örökös spiráljában. És amikor a dolgok nem sikerülnek, az önvád önsajnálatot vált ki.
Tedd ezt:
Ahhoz, hogy túllépj az önsajnálaton, vagy elkerüld, hogy áldozatként tekints magadra, gondolj arra, hogy mindenkinek van egy keresztje, amit cipelnie kell. Ne hason
lítsd magad másokhoz! Csak a saját múltbeli teljesítményedhez mérd magad! És adj magadnak szeretetet és elfogadást.
3. Szégyen
A szégyen a lelepleződéstől való félelem. Rettegünk, attól, hogy kiderül, nem vagyunk elég jók. Amikor az erőfeszítés nem vezet eredményre, a szégyen lép a helyébe. Ez csapda.
Tedd ezt:
A szégyenérzettel kapcsolatban azt szokták javasolni, hogy a szégyenspirált kell észrevenni és tudatosítani. A munkavállaló munkaterhelésének csökkentése vagy a szabadnapok engedélyezése néha segít. A munkafeladatokat ésszerűen érdemes meghatározni a minőség és a határidők szempontjából. Jusson eszedbe, hogy senki sem törődik a te szégyeneddel rajtad kívül, mert mindenki mást lefoglal a saját szégyene! Ha senki sem veled van elfoglalva, akkor viszont nyugodtan félreteheted a szégyenérzést… Szólalj fel magadért és kérj könnyítést a munkaterhelésből.
4. Elszigetelődés
Amikor a stressz már túlságosan felemésztő, néha azon kaphatod magad, hogy egyedül szeretnél lenni. Lehet, hogy csak haza akarsz menni, és egész nap a szobádban aludni, anélkül, hogy más emberekre kellene gondolnod. A folyton nyomasztó felelősség miatt könnyebb elzárkózni másoktól.
Sok minden táplálhatja ezt a visszahúzódást. Lehet, hogy aggódsz amiatt, hogy ha megosztod másokkal a stresszes gondolataidat, az őket is stresszelheti, és félsz attól, hogy terhet jelentesz mások számára. Lehet, hogy csak véded a többi embert és inkább szenvedsz egyedül, minthogy bárkit is magaddal ránts és lehúzz.
Tedd ezt:
Amikor már nem tudod, mit tegyél, és inkább egyedül duzzognál a magányban, ne feledd, hogy ez nem jó stratégia. Bizonyos mértékig segíthet, de soha ne felejtsd el, hogy vannak emberek, akik hajlandóak segíteni, sőt szívesen segítenek.
5. Apátia
Az apátia látszólag a stressz ellentéte. Definíció szerint az érzelmek vagy az érzelmek kifejezésére való képesség hiányát jelenti.
Amikor túl sok követelménnyel szembesülünk, a természetes reakció az lenne, hogy megpróbálunk megbirkózni vele. De kiégés esetén a túlterhelt elme automatikusan más megoldást keres. Az elviselhetetlenség elől inkább kikapcsol és egy időre kivonul a stresszes környezetből. Ez hasonló ahhoz, amit az elszigetelődési vágy jelent. Az elvonulás azonban csak egy bizonyos mértékig segít. Egy ponton, amikor a helyzet vagy a környezet kivételesen stresszessé, sőt elviselhetetlenné válik, végül a teljes kivonulás vágyába süllyeszthet bennünket, ez az apátia.
Amikor a dolgok egymásra torlódnak és úgy érzed, semmit sem tudsz tenni a helyzet ellen, az elme következő reakciója a reakcióképtelenség, a kikapcsolás lesz. közömbössé válsz. „Jöjjön, aminek jönnie kell.”
Tedd ezt:
Ahhoz, hogy növeld a környezet és általában az élet iránti elkötelezettséged, kiégés esetén kezdj apró, reális célocskákat kitűzni. Koncentrálj ezekre a mini mérföldkövekre, és ne legyél szigorú magaddal. Vedd igénybe szakember segítségét. Hamarosan azon kapod majd magad, hogy vissza tudsz térni a régi énedhez, és újra úgy szereted az életet, ahogy van.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Kiégés: Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Kiégés teszt: itt
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
keresik még: elkeseredettség, lelki fáradtság, munkahelyi kiégés