OK vagyok, OK vagy
Thomas A. Harris klasszikusnak számító OK vagyok, OK vagy címmel írt könyve emberek százezreinek segített kimászni az élet csapdáiból és kézbe venni a munkahelyi és otthoni kapcsolataik és jövőjük alakulását. Azt a nagyon egyszerű eszközt adja kezünkbe, hogy megtanuljuk magunkat is és a másik embert is egyaránt OK-nak tekinteni, felnőttnek lenni. Azon kívül, hogy kölcsönösen OK-nak tekintsük egymást, a másik nagyon fontos üzenet, hogy igenis meg tudunk változni.
OK vagyok, OK vagy
Azaz ami nem valamiféle mentális zavar vagy személyiségzavar miatt működnek rosszul az emberi kapcsolatok, hanem egyszerűen amiatt, hogy nem kellően tudatosan kommunikálunk egymással. Sokszor nem azt mondjuk vagy mutatjuk, amit valójában akarunk vagy ahogy valójában érezzük magunkat. Azaz „nem OK” állapotban vagyunk. De is lehet, hogy a másikat nem tekintjük „OK állapotban lévőnek”. Tudatos felnőtt viselkedés helyett gyerekesen reagálunk vagy a másikat tekintjük gyereknek. Az ilyen állapotok rossz kapcsolatokhoz vezetnek, de szerencsére tudunk ezen változtatni. Sok odafigyeléssel.
A feladat egyszerű, de a megvalósítás sok gyakorlást igényel.
Négy dologra kell koncentrálni.
1. – Tudatosítsuk érzéseinket.
2. – Irányítsuk érzéseinket.
3. – Tudatosítsuk magunkban mások érzéseit.
4. – Segítsünk másokat érzéseik irányításában.
Ahhoz, hogy jó kapcsolatokat alakíthassunk ki, azt kell tudnunk elérni, hogy ne pusztán érzelmi alapon hozzunk döntéseket, ne dühünkben reagáljunk, és ne is félelmünkben, hanem mindig gondolkodjunk, saját és a másik helyzetéről összegyűjtött racionális információink alapján, tudatosan hozzuk meg döntéseinket.
Négyféle alapállásból tekinthetünk a világra:
2. Én OK vagyok, – te nem vagy OK
3. Én nem vagyok OK – te OK vagy
4. Én nem vagyok OK – te nem vagy OK
1. Én OK vagyok- te OK vagy
Akik képesek ilyen alapállásban élni, szerencsések, kiegyensúlyozottak, és magabiztossággal alakítják kapcsolataikat a munkahelyükön, barátságaikban, és otthon. Képesek egyenrangú kapcsolatok kialakítására. Elmondhatják magukról, hogy elégedettek, békében élnek magukkal. Gyermekeiknek is esélyük van boldogan és kiegyensúlyozottan cseperedni.
2. Én OK vagyok – te nem vagy OK
Ők azok az emberek, akik jellemzően másokat vádolnak mindenért, ami nehézséget okoz, vagy nem sikerül. Ők azok, akik a maguk problémáiért másokat tesznek felelőssé. Nehezükre esik felelősséget vállalni saját döntéseikért, nehézségeikért, érzéseikért. Kapcsolataikban ők játsszák a “vádaskodó” szerepet.
3. Én nem vagyok OK- te OK vagy
Ők jellemzően alacsony önértékelésű emberek, akik hajlamosak örökösen bűntudatban élni. Bármi nem sikerül, magukban keresik a hibát. Kerülik a kihívásokat, mert minden nehézség csak bűntudatukat erősíti tovább.
4. Én nem vagyok OK – Te nem vagy OK
A létező legrosszabb perspektíva. Ők sem magukat, sem másokat nem tudnak értékelni. Munkahelyen hajlamosak a destruktív viselkedésre, cinizmusra. Nem vállalják a felelősséget saját életükért. Hajlanak a depresszív gondolatokra és szerencsétlenségükért az egész világot teszik felelőssé. Családban hajlamosak átadni gyermekeiknek is az alacsony önértékelés tudatát.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Több infó: OK vagyok, OK vagy.