Önmotiválás- 8 ötlet
Az önmotiválás az egyik legfontosabb készség amit érdemes megtanulnunk. Ha külső körülményektől várjuk a motiváltságot, az kiszolgáltatottá tesz.
Hogy tanulható az önmotiválás?
Ez azért fontos, hogy jobban érezhessük magunkat a mindennapokban, és hogy ne rajtunk kívül álló erőknek szolgáltassuk ki magunkat, az erőnket, az eredményeink és céljaink elérését.
- Magyarországon a munkaerő 78%-a motiválatlannak érzi magát (GKI 2017).
- A munkakedv javításához jó de nem elegendő módszer a főnökeinktől/cégünktől kapott béremelés, mert annak csak időleges a hatása. Amint hozzászoktunk megnövekedett fizetésünkhöz, visszacsöppenünk a munkahelyi mindennapok demotiváló nehézségeibe. Motiváló dolog persze az, ha olyan képességű főnökünk van, akire fel tudunk nézni, ha jó a csapat amiben dolgozhatunk, és ha úgy érezzük, hogy érdemeinket elismerik, ha munkahelyi környezetünk megbecsüli, hogy hozzá tudunk járulni a vállalat sikereihez.
- De nem mindig alakulnak a dolgok az egyenletes növekedés pályáján. Mindannyian időről időre szembesülünk demotiváló főnökkel, rossz csapatszellemmel, értéktelennek érzett feladattal. Jó, ha képesek vagyunk ilyenkor önmagunkat motiválni, hogy jobban érezhessük magunkat addig is, amíg jobb helyzetbe kerülünk.
Mit tegyél? Ötletek
1. Arra gondolj, milyen jól fogod érezni magad, amikor túl leszel a nehéz időszakon.
2. Saját korábbi teljesítményedhez hasonlítsd magad, önmagad motiválásának egyik legjobb eszköze, ha a saját növekedésedre, az elért sikereidre fókuszálsz.
3. Aprítsd nehéz vagy unalmas feladataid apró lépésekre és egyszerre csak azzal az egy dologgal foglalkozz, ahol épp tartasz. Annak az egy lépésnek a szépségét keresd meg. Nagyon motiváló tud lenni az apró siker.
4. Céljaid is apró kicsi célokban fogalmazd meg, amit könnyen teljesíteni tudsz. Így sok sikerélményhez juttatsz.
5. Olvass! Szakíts időt olvasásra minden nap. Akár reggel, mielőtt mások felébrednek. Az olvasás egyrészt segíti gondolkodási módszereink továbbfejlesztését. Másrészt hasznosan kiszakít bennünket a feszítő mindennapokból és elröpít minket egy időre egy másik világba. A világ sikeres emberei közül rengetegen vallják, hogy a mindennapi olvasás legalábbis az egyik kulcsot jelentette számukra a sikerhez.
6. A lényegtelen dolgok fölötti aggódást hagyd abba. Rengeteg energiát fektetünk abba, hogy olyan dolgokon rágódjunk, aminek nincs (már/még) relevanciája számunkra. Hagyjuk abba, hogy ezekkel fárasszuk magunkat. Rövidítsük to-do listánkat arra a pár dologra, amit valóban muszáj – amit a legeslegfontosabb – megtennünk.
7. Határozd el, mi az időpont a nap végén, amikor tényleg abbahagyod a munkát aznapra. Legyen egy olyan óra/perc, ami után már nem nézed meg a maileket, nem veszed fel a telefont. Rekreálódj!
8. Számomra a leg-önmotiválóbb dolog néha az szokott lenni, hogy egyszerűen BELEKEZDEK a feladatokba, egyszerűen csak elkezdem valahol túl sok priorizálás nélkül és bízom benne, hogy magukkal ragadnak az események, a tennivalók, igyekszem minden más gondolatot kikapcsolni a fejemben.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Sikeres önmegvalósítást kívánok!
Tomori Nóra, karrier coach, life coach, életvezetési tanácsadó