Passzív agresszív nárcisztikus, 20 tipp a kezelésére
A passzív-agresszív nárcisztikus olyan személy, aki a klasszikus nárcisztikus jegyeket (önimádat, figyelemkeresés, empátiahiány) keveri a passzív-agresszív viselkedésformákkal.
Passzív agresszív nárcisztikus viselkedés és kezelése
Nyílt agresszió helyett rejtetten, finom manipulációval, érzelmi játszmákkal próbálja érvényesíteni az akaratát. A passzív agresszív nárcisztikus feljogosítottnak és felsőbbrendűnek érzi magát.
Úgy gondolja neki több jár mint másnak. Ezt azonban nem fejezi ki nyíltan, hanem közvetetten manipulálja a másikat, például csendes ellenállással vagy beszólogatással nyílt konfliktus helyett szabotálással, tétlenséggel, iróniával.
Hogy ismerd fel? 20 példa passzív-agresszív nárcisztikus viselkedésre
- Késlekedés Szándékosan késik egy találkozóról vagy határidőről.
- Hallgatás Nem válaszol a kérdésedre vagy üzenetedre, hogy bosszantson, elbizonytalanítson.
- Szarkazmus Szarkasztikus megjegyzéseket tesz, amelyek mögött rejtett kritikát sejtet.
- Elfelejt valamit Fontos dolgokat „véletlenül elfelejt”, hogy bosszúságot okozzon.
- Közömbösség Szándékosan közömbösnek mutatkozik az érzéseid iránt.
- Szabotázs A passzív agresszív nárcisztikus szándékosan akadályozza a munkádat vagy elront dolgokat.
- Áldozat szerep Folyamatosan panaszkodik és áldozatként állítja be magát.
- Nem beszél veled Azért nem beszél veled, hogy büntessen, vagy kicsikarjon valamit.
- Ironikus dicséret A passzív agresszív nárcisztikus olyan dicséretet ad, ami valójában kritika, éle van, rossz érzést kelt benned.
- Kettős üzenet Ellentmondásos üzeneteket küld, például: „Nem érdekel, de…”.
- Passzív ellenállás Nem teljesíti a feladatokat vagy kéréseidet, de nem is mond nemet.
- Félrevezet Szándékosan félrevezet, például információ visszatartással.
- Elkerülés Kerüli a közvetlen konfrontációt, de más módon kifejezi a haragját.
- Hamis mosoly A passzív agresszív nárcisztikus mosolyog, miközben valójában dühös.
- Kritika elkerülése Nem mondja ki a kritikát, de más módon kifejezi a nemtetszését.
- Közömbös válaszok Rövid, közömbös válaszokat ad, hogy bosszantsa a másikat.
- Szándékos hibázás Szándékosan hibázik, hogy bosszúságot okozzon.
- Elhanyagolás Szándékosan elhanyagol valakit vagy valamit.
- Félreértelmezés Szándékosan félreértelmezi a szavaid vagy tetteid. „Kiforgatja” a szavaidat.
- Állandó kifogások Folyamatosan kifogásokat talál, hogy ne kelljen megcsinálni a dolgokat.
A következő jegyekre is figyelj fel, ami a passzív agresszív nárcisztikus ember feljogosítottság-érzéséből fakad:
Mivel meg van győződve arról, hogy neki járnak az előjogok, nagyon messzire képes elmenni azért, hogy meg is szerezze őket. Ha nem kapja meg amit akar, valószínűsíthetően az alábbi eszközökből választ.
- Negatív humor, csípősség
Ő az örök szarkasztikus. Viccelődik de valahogy bántóan. Esetleg miután mondott valamit ami rosszul esik, hozzá teszi:“csak vicceltem”. Egyik csípős megjegyzést, utalást követi a másik. A cselekedeteidet, véleményedet, erőfeszítéseidet, megjelenésedet veszi célba találékony pellengérező kifejezésmóddal.
Célja, hogy titkolt haragját, egyet nem értését fejezze ki. A humor, a csípősség nagyon erős fegyver a passzív agresszív nárcisztikus kezében a hitelességed aláásásában.
- Passzív elutasítás
A passzív agresszív nárcisztikus ha ki akar csikarni valamit, vagy ha el akar kerülni valamit, érzelmileg elérhetetlenné válik. Nem vagy csak alig beszél hozzád, szótlan, mogorva, neheztelő. Egyszavas válaszokat ad majd hátat fordít. Esetleg a szobából is kimegy.
Ezekkel a módszerekkel kifejezetten arra törekszik, hogy bántson, elbizonytalanítson. Elviselhetetlenségig negatív és büntető közeget képes teremteni, hogy kibillentsen.
Célja, hogy a dühét, egyet nem értését kifejezze. Bármeddig képes elmenni, hogy megszerezze, amit akar.
- Burkolt ellenségeskedés
Negatív véleményformálás harmadik felek felé. Leminősítő pletykák terjesztése. Folyamatos kritizálás.
Cél, hogy a másik leminősítésével ő kiválóbbnak érezhesse magát. Ha sikerül elérnie, hogy a másik alkalmatlannak vagy elbizonytalanodottnak érezze magát, az segíthet neki abban, hogy a passzív agresszív nárcisztikus kicsit jobban legyen, azaz rövid időre szabadulhasson a saját értéktelenség-érzésétől. Aki kényszeresen kritizál, az tudatosan vagy tudat alatt a saját boldogtalanságát vetíti a világra. De legalább dominanciára és kontrollra tehet szert mások felett.
- Vádaskodás
Azért is a másik a hibás, mert csillag van az égen. Vagy mert vihar van. Vagy mert nincs. A saját tehetetlenségét vagy kudarcát a másikra vetíti. Mást hibáztat, ha maga nem akarja vagy nem tudja az elfogadott normákat, szabályokat követni.
Célja a megtévesztés. A felelősség elkerülése és a másikra hárítása. Manipulál, hogy bűntudatot keltsen. Szándékosan eltereli a fókuszt a valóságról, így gyakorol hatalmat.
- Akadályok építése
Halogat, elfelejt dolgokat, visszatartja az információt, húzza az időt, nehézségeket gördít a dolgok megvalósítása elé. Kifogáshegyeket gyárt. Elfelejti betartani az ígéreteit.
Cél a felelősség és a feladatok elkerülése. Hatalomgyakorlás. A dolgok kézben tartása tudatos akadályozással. Versenyelőny szerzése azáltal, hogy mások helyzetét megnehezíti. Sokszor mások a sikereire való féltékenység fejeződik így ki, azaz saját irigységét vetíti ki a világra.
- Burkolt ellenállás
Makacsság, merevség, hatékonytalanság, túlkomplikálás, “véletlen” hibázás.
Cél a mindenáron való győzni akarás. Minél frusztráltabbá, elkeseredettebbé, elbizonytalanodottabbá vagy dühösebbé válik a másik, annál kielégítőbb ez az érzés.
- Aktív szabotázs
“Véletlenül” túlkölti a költségkeretet. Vagy kiszivárogtat olyan információt, amivel tudatosan kárt okoz. Szándékosan eltorzítja az információt, “csúsztat”.
Cél a hatalom gyakorlása, kontroll kézben tartása, harag kifejezése. Korábbi sérelmek kompenzálása. Féltékenység, büntetés, elégtétel, revans.
A passzív-agresszív stílus gyakorisága
- A passzív-agresszív viselkedés meglehetősen gyakori, és sokan alkalmazzák időnként, még ha nem is tudatosan. Egyes kutatások szerint az emberek körülbelül 20-30%-a mutat időnként passzív-agresszív viselkedés. Ez a viselkedési forma gyakran a stressz, a frusztráció vagy a konfliktuskerülés eredménye.
A passzív agresszív ember biztosan nárcisztikus is?
- Nem. Bár a passzív-agresszív viselkedés és a nárcisztikus személyiségzavar között lehet átfedés, nem minden passzív-agresszív személy nárcisztikus. A passzív-agresszív viselkedés gyakran a konfliktuskerülés, a frusztráció vagy a stressz eredménye, és sokan alkalmazzák időnként, anélkül, hogy nárcisztikusak lennének.
- A nárcisztikus személyek viszont nagyon gyakran passzív-agresszívek, így őrzik meg hatalmukat és így manipulálnak.
- A passzív agresszív személyiség nem egyenlő a nárcisztikussággal. Akkor válik valaki nárcisztikussá, ha önmagát felsőbbrendűnek érzi, akinek emiatt több jár mint másnak.
Módszerek a passzív agresszív nárcisztikus kezelésére
- Asszertív kommunikáció Tanuld meg kifejezni érzéseidet és szükségleteidet egyértelműen és tiszteletteljesen. Például, ha valaki passzív-agresszíven viselkedik veled, mondd el neki, hogyan érzed magad, és mit szeretnél, hogy változzon.
- Empátia gyakorlása Próbáld megérteni a másik fél érzéseit és motivációit. Kérdezd meg tőle, miért érzi úgy, ahogy, és hallgasd meg figyelmesen a válaszát.
- Nyílt kérdések Tegyél fel nyílt kérdéseket, hogy bátorítsd a másikat az őszinte kommunikációra. Például: „Hogyan érzed magad ezzel kapcsolatban?” vagy „Miért gondolod így?”.
- Határok meghúzása Állíts fel világos határokat és tartsd be őket. Mondd el a passzív agresszív nárcisztikus félnek, mi az, amit elfogadhatónak tartasz, és mi az, amit nem.
- Pozitív visszajelzés Adj pozitív visszajelzést, amikor a másik fél megfelelően viselkedik. Ez erősíti a pozitív viselkedést és csökkenti a passzív-agresszív nárcisztikus reakciókat.
- Konfliktuskezelési technikák Tanulj meg hatékonyan kezelni a konfliktusokat, például kompromisszumok keresésével vagy közvetítő bevonásával. Ez segít elkerülni a passzív-agresszív viselkedést.
- Türelem gyakorlása Légy türelmes és adj időt a másik félnek a változásra. A változás időbe telik, és a türelem segít elkerülni a frusztrációt.
- Problémamegoldás Keresd a közös megoldásokat a problémákra. Dolgozz együtt a másik féllel a megoldások megtalálásában, hogy mindkét fél elégedett legyen.
- Önreflexió Gondold át a saját viselkedésedet és annak hatásait. Az önreflexió segít azonosítani a problémás viselkedést és változtatni rajta.
- Stresszkezelés Tanulj meg hatékony stresszkezelési technikákat, például meditációt, légzőgyakorlatokat vagy testmozgást. A stressz csökkentése segít elkerülni a passzív-agresszív viselkedést.
- Konstruktív kritika Adj konstruktív visszajelzést a másik fél viselkedéséről. Mondd el, mi az, amit észrevettél, és javasolj alternatív viselkedési módokat.
- Támogató környezet Teremts támogató és biztonságos környezetet a kommunikációhoz. Ez segít a másik félnek nyitottabbnak és őszintébbnek lenni.
- Kommunikációs tréning Vegyél részt kommunikációs tréningeken. A tréningek segítenek fejleszteni a kommunikációs készségeidet és kezelni a passzív-agresszív embert.
- Terápia, tanácsadás Fordulj szakemberhez, ha szükséges. A terápia vagy coaching tanácsadás segíthet azonosítani a passzív-agresszív nárcisztikus viselkedést, a mögöttes okokat, a határaid meghúzását, az önérvényesítést.
- Önkontroll fejlesztése Tanulj meg jobban uralkodni az érzelmeiden. Az önkontroll segít megelőzni, lehiggasztani a másik fél hirtelen, passzív-agresszív nárcisztikus reakcióit.
- Pozitív gondolkodás Gyakorold a pozitív gondolkodást és hozzáállást. A pozitív hozzáállás segít csökkenteni a frusztrációt és a másik fél passzív-agresszív nárcisztikus viselkedését.
- Megértés keresése Próbáld megérteni a passzív-agresszív nárcisztikus viselkedés okait.
- Nyílt kommunikáció Bátorítsd a nyílt és őszinte kommunikációt. Ez segít elkerülni a félreértéseket és a rejtett haragot.
- Támogatás keresése Ne félj segítséget kérni, ha szükséged van rá. A támogatás segít jobban kezelni a passzív-agresszív nárcisztikus viselkedést és a konfliktusokat.
- Önfejlesztés Folyamatosan dolgozz önmagad fejlesztésén. Az önfejlesztés segít jobban kezelni a stresszt és a konfliktusokat a passzív agresszív nárcisztikus emberekkel.Shorten with AI
További tippek a passzív agresszív nárcisztikus kezelésére
- Ne hagyd magad megtéveszteni a felszínes udvariasság vagy egyetértés által. Figyelj a testbeszédre, a hangnemre és az ellentmondásokra. Ha érzed, hogy valami nincs rendben, kérdezz rá, ezzel kibillentheted a szerepéből.
- Ne vedd magadra a másik viselkedését. Ne hagyd, hogy a passzív agresszív nárcisztikus manipulatív stílusa lehúzzon, bűntudatot keltsen benned vagy elbizonytalanítson. Tudd, hogy nem Te vagy a hibás, hanem a másik embernek vannak problémái az önértékelésével, az érzelmi kifejezéssel és a konfliktuskezeléssel.
- Ne engedd, hogy a passzív-agresszív nárcisztikus elterelje a figyelmedet vagy elkerülje a felelősségvállalást. Tartsd magad az előre megbeszélt határidőkhöz, szabályokhoz és elvárásokhoz. Ha szükséges, alkalmazz szankciókat vagy követelj kompenzációt és ne legyen emiatt bűntudatod. Légy határozott.
- Ne ess abba a hibába, hogy Te is passzív-agresszív módon válaszolsz. Ez csak tovább rontja a helyzetet és erősíti a másik ellenérzéseit. Inkább próbálj meg nyugodt és udvarias maradni. Mutass érdeklődést és empátiát a másik iránt. Bíztasd őt arra, hogy nyíltabban kommunikáljon és megoldja a problémáit. Légy türelmes és támogató.
Tud-e változni a passzív agresszív nárcisztikus ember?
- Igen! De csak akkor, ha ő maga érzi úgy, hogy változásra van igénye! Ha szeretne javítani a kapcsolatain, ha szeretne tudatosabb és önmagát felvállalóbb életet élni. Ha tudatosan elmélyíti önismeretét és felismeri, hogy hogyan korlátozza magát és boldogságát viselkedésével. Akkor sikerülhet!
- A nárcisztikus személyiségzavar hallatán leginkább a nyíltan grandiózus, önbizalommal teli, csodálatra, tiszteletre vágyó emberekre gondolunk, akik a leghalványabb kritikát sem bírják el.
- De vannak akik sértődések, szarkasztikusság, csöndes büntetések útján érik el, hogy másoknak muszáj legyen az ő igényeik kielégítésére koncentrálniuk. Ők is azt igyekeznek elérni hogy környezetük velük törődjön. Ők is magukat és a saját igényeiket helyezik előtérbe mindenki máséval szemben.
- Erre nekik is azért van kényszerük, mert valahol belül mélyen sérült önértékeléssel élnek és súlyos belső értéktelenség érzésüket csak úgy képesek kompenzálni, hogy folyamatos külső megerősítést igényelnek arról, hogy ők igenis “számítanak”, “fontosak”, “értékesek”, hogy ők igenis előrébb valók másoknál.
- Ha úgy érzed, nem tudsz egyedül megbirkózni a rejtett agresszív emberrel és szeretnél személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
Passzív agresszív témában jó könyvek: itt
Tag-ek: érzelmileg elérhetetlen, rejtett szarkazmus, rejtett agresszió, szarkasztikus ember, személyiségzavar, nárcisztikus kontroll, agresszív kommunikáció, titkolt ellenállás, bennfentes viselkedés, feljogosított viselkedés, csendes ellenállás, manipuláció, sértődöttség, beszólogatás