Passzív-agresszív narcisztikus…
Tud-e változni a passzív-agresszív narcisztikus? Igen! De csak akkor, ha ő maga érzi úgy, hogy változásra van igénye. Ha szeretne javítani emberi kapcsolatain, ha szeretne tudatosabb és önmagát felvállaltabb életet élni. Ha tudatosan elmélyíti önismeretét és felismeri, hogy hogyan korlátozza magát és kapcsolatait viselkedésével. Akkor sikerülhet!
A narcisztikus személyiségzavar hallatán leginkább a nyíltan grandiózus, önbizalommal teli, csodálatra, tiszteletre vágyó emberekre gondolunk, akik a leghalványabb kritikát sem bírják el. De vannak akik sértődések, szarkasztikusság, csöndes büntetések útján érik el, hogy másoknak muszáj legyen az ő igényeik kielégítésére koncentrálniuk. Ők is azt igyekeznek elérni hogy környezetük velük törődjön. Ők is magukat és a saját igényeiket helyezik előtérbe mindenki máséval szemben. Erre nekik is azért van kényszerük, mert valahol belül mélyen sérült önértékeléssel élnek és súlyos belső értéktelenség érzésüket csak úgy képesek kompenzálni, hogy folyamatos külső megerősítést igényelnek arról, hogy ők igenis “számítanak”, “fontosak”, “értékesek”, hogy ők igenis előrébb valók másoknál.
A passzív-agresszivitás nem egyenlő a narcisztikussággal!
Fontos tudni, hogy nem minden passzív-agresszív ember narcisztikus. Attól lesz valaki narcisztikus, hogy önmagát feljogosítottnak, felsőbbrendűnek érzi, akinek emiatt több jár mint másnak. És mivel meg van győződve arról, hogy neki járnak az előjogok, nagyon messzire képes elmenni azért, hogy meg is szerezze őket.
Hogyan ismerhetjük fel magunkban vagy a másikban ezeket a tulajdonságokat?
Ha nem kapja meg amit akar, valószínűsíthetően az alábbi eszközökből választ.
Negatív humor, csípősség
Ő az örök szarkasztikus. Viccelődik de valahogy bántóan. Esetleg miután mondott valamit ami rosszul esik, hozzá teszi:“csak vicceltem”. Egyik csípős megjegyzést, utalást követi a másik. A másik ember cselekedeteit, vélekedését, erőfeszítéseit, megjelenését veszi célba találékony pellengérező kifejezésmóddal.
Célja, hogy titkolt haragját, egyet nem értését fejezze ki. A humor, a csípősség nagyon erős fegyver a másik ember hitelességének aláásásában.
Passzív elutasítás
Nem vagy csak alig beszél a másikhoz, szótlan, mogorva, neheztelő. Egyszavas válaszokat ad majd hátat fordít. Érzelmileg elérhetetlen.
Ezekkel a módszerekkel kifejezetten arra törekszik, hogy a másikat bántsa, elbizonytalanítsa. Elviselhetetlenségig negatív és büntető közeget képes teremteni a másik kibillentésére.
Célja, hogy a dühét, egyet nem értését kifejezze. Bármeddig képes elmenni, hogy megszerezze amit akar.
Burkolt ellenségeskedés
Negatív véleményformálás harmadik felek felé. Leminősítő pletykák terjesztése. Folyamatos kritizálás.
Cél, hogy a másik ember leminősítésével ő maga kiválóbbnak érezhesse magát. Ha sikerül elérnie, hogy a másik alkalmatlannak vagy elbizonytalanodottnak érezze magát, az segíthet neki abban, hogy ő maga kicsit jobban legyen, azaz rövid időre szabadulhasson a saját értéktelenség érzésétől. Aki kényszeresen kritizál, az tudatosan vagy tudat alatt a saját boldogtalanságát vetíti a világra. De legalább dominanciára és kontrollra tehet szert mások felett.
Vádaskodás
Azért is a másik a hibás, mert csillag van az égen. Vagy mert vihar van. Vagy mert nincs. A saját tehetetlenségét vagy kudarcát a másikra vetíti. Mást hibáztat, ha maga nem akarja vagy nem tudja az elfogadott normákat, szabályokat követni.
Célja a megtévesztés. A felelősség elkerülése és a másikra hárítása. Manipulál, hogy bűntudatot keltsen. Szándékosan eltereli a fókuszt a valóságról, így gyakorol hatalmat.
Akadályok építése
Halogat, elfelejt dolgokat, visszatartja az információt, húzza az időt, nehézségeket gördít a dolgok megvalósítása elé. Kifogáshegyeket gyárt. Elfelejti betartani az ígéreteit.
Cél a felelősség és a feladatok elkerülése. Hatalomgyakorlás. A dolgok kézben tartása tudatos akadályozással. Versenyelőny szerzése azáltal, hogy mások helyzetét megnehezíti. Sokszor mások a sikereire való féltékenység fejeződik így ki, azaz saját irigységét vetíti ki a világra.
Burkolt ellenállás
Makacsság, merevség, hatékonytalanság, túlkomplikálás, “véletlen” hibázás.
Cél a mindenáron való győzni akarás. Minél frusztráltabbá, elkeseredettebbé, elbizonytalanodottabbá vagy dühösebbé válik a másik, annál kielégítőbb ez az érzés.
Aktív szabotázs
“Véletlenül” túlkölti a költségkeretet. Vagy kiszivárogtat olyan információt, amivel tudatosan kárt okoz. Szándékosan eltorzítja az információt, “csúsztat”.
Cél a hatalom gyakorlása, kontroll kézben tartása, harag kifejezése. Korábbi sérelmek kompenzálása. Féltékenység, büntetés, elégtétel, revans.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó