Pozitív életszemlélet
Pozitív életszemlélet Martin Seligman nyomán
Martin Seligman a pozitív pszichológia atyja észrevette és vizsgálataival bebizonyította, hogy “tanult tehetetlenség” alakul ki emberben és állatban egyaránt, ha sok sikertelenséget tapasztal.
Egy általa végzett kutyakísérletben az állatok áramütéseket kaptak, valahányszor ki szerettek volna menekülni ketrecükből. A fájdalmas tapasztalatok során előbb-utóbb beletörődtek sorsukba, elvesztették motiváltságukat, és akkor sem próbáltak menekülni, amikor megnyitották számukra az utat.
Pozitív életszemlélet
Emberekre is jellemző, hogy kudarcok sorozatának hatására elvesztik elszántságukat, és ezzel esélyüket arra, hogy későbbi terveiket sikerüljön megvalósítani. Seligman ezt a jelenséget nevezte el tanult tehetetlenségnek. Nagyon sok ember megtapasztalja, hogy reményektől megfosztott pesszimista életszemlélet lesz rajta úrrá. Csak azt tudják kevesen, hogy ez egy tanult folyamat, amiből ugyanúgy ki is lehet jönni. Az optimista életszemlélet tanulható, ezáltal az életminőség javítható, az életöröm növelhető. Az ember a maga lehetőségei között a maximumot hozhatja ki az életéből, és saját lehetőségeihez mérten a legteljesebben bontakoztathatja ki tehetségét. A pesszimista gondolatokat persze jó, ha felismerjük, de ha a múltra megbocsátással tekintünk vissza, el is tudjuk engedni őket. Ezért múltbeli rossz tapasztalataink nem kell, hogy meghatározzák a jövőnket, mert lehetőségeink szerint képesek vagyunk jövőnket a múlt akadályozó tényezői nélkül alakítani. Elsősorban pedig a jó dolgokra kell koncentrálnunk, ezeket keresnünk a múltban is, és hálásan emlékezni rájuk, erőt meríteni belőlük.
Tomori Nóra