Reziliencia jelentése: legyél az ellenállóképesség mestere
A reziliencia jelentése a rugalmas alkalmazkodás. Segít megbirkózni a nehézségekkel, a stresszel és a változásokkal. A reziliens emberek szembenéznek a kihívásokkal, alkalmazkodnak, tanulnak és fejlődnek minden tapasztalatból. A reziliencia nem veleszületett tulajdonság, hanem fejleszthető készség.
A cikk tartalma:
- Reziliens személyiség
- Rugalmas alkalmazkodás fejlesztése, 13 tipp
- Reziliens emberek 3 titka
- Reziliens vállalati szervezet
A reziliencia jelentése szerint a reziliens személyiség a rugalmasan alkalmaszkodni tudó ember
- Rugalmas reakció: Ha reziliens vagy, képes vagy jól reagálni az élet kihívásaira. Nem omolsz össze, talpra állsz és haladsz tovább.
- Mentális egyensúly: Az erős rezilienciával rendelkező személyiség megőrzi mentális és érzelmi egyensúlyát a nehéz időkben.
- Tanulás a tapasztalatokból: A reziliens emberek tanulnak a megélt helyzetekből és felhasználják tapasztalataikat életük jobbítására.
A rugalmas alkalmazkodás fejlesztése: mit tehetsz, hogy reziliensebbé válj?
- Stresszkezelési technikák: A reziliencia jelentése szerint a stresszkezelési technikák segítenek nyugodtabbak maradni stresszes helyzetekben.
- Problémamegoldó stratégiák: Hatékony problémamegoldó stratégiák használatával jobban kezelheted a kihívásokat.
- Meditáció és légzéstechnikák: A reziliencia jelentése szerint a rugalmasság kiemelten fontos, amit erősíthetsz rendszeres meditáció és tudatos légzéstechnikák gyakorlásával. Ezek segítenek csökkenteni a stresszt, és javítani az érzelmi stabilitást.
- Problémamegoldás gyakorlása: A hatékony problémamegoldó készség a reziliencia fontos eleme. Tanuld meg, hogyan érj el célokat, és hogyan hozz megfontolt döntéseket a nehézségek áthidalása érdekében.
- Érzelmi intelligencia fejlesztése: Az érzelmi intelligencia fejlesztése révén jobban megértheted és kezelheted az érzéseidet. Ez magában foglalja az önmagadhoz és másokhoz való empátia fejlesztését is.
- Optimista szemlélet kialakítása: Próbálj meg pozitívan gondolkodni és meglátni a lehetőségeket a kihívásokban. Az optimista hozzáállás segít abban, hogy pozitívabban éld meg a nehézségeket.
- Tudatos cselekvés: Aktívan hozz döntéseket és cselekedj a döntés alapján. Ne hagyd, hogy a problémák eluralkodjanak rajtad.
- Kapcsolati háló bővítése: Az erős szociális támogató rendszer fontos tényező a reziliencia szempontjából. Keresd azokat a barátokat és családtagokat, akik támogatnak és segítenek nehéz időkben.
- Hobbik és szenvedélyek: Rendszeresen foglald el magad olyan tevékenységekkel, amik örömet okoznak. Ez segít feltöltődni és fenntartani a lelki egyensúlyodat.
- Tanulj a hibákból: Ne félj a hibázástól, hanem próbálj tanulási lehetőségként tekinteni rájuk. Azok a tapasztalatok, amiket a hibákból meríthetsz, hozzájárulnak a reziliencia erősödéséhez.
- Célok felállítása és követése: Határozz meg reális célokat, és kövesd őket. A célok elérése pozitív érzéseket és magabiztosságot generál, ami hozzájárul a reziliencia fejlesztéséhez.
- Önszeretet és önelfogadás: Fontos, hogy elfogadd magad olyannak, amilyen vagy és szeresd magad. Az önelfogadás és az önszeretet megerősíti az énképedet, ami segít az ellenálló képesség megerősítésében.
- Érzelmi intelligencia fejlesztése: Az érzelmi intelligencia fejlesztése segít abban, hogy jobban kezeld az érzelmi stresszt.
Érzelmi alkalmazkodás, a reziliens emberek három titka:
- Tudják, hogy mindig történnek negatív meglepetések. Tudják, hogy a szenvedés az emberi természet része. Olyan világban élünk, ahol az a norma, hogy az instagramon tökéletes, csillogó képekkel kell jelentkezni, miközben az ellenkezője az igazság. A reziliencia jelentése szerint az Instagram tipikusan az a dolog, amin át kell látni, amit nem szabad túl komolyan venni.
- A reziliens emberek képesek eldönteni, hogy hová helyezzék a figyelmüket. Képesek arra, hogy azzal foglalkozzanak, amit meg tudnak változtatni és elengedjék vagy épp elfogadják azt, amire nincs ráhatásuk. Az evolúció során megtanultunk a veszélyekre és a bajra figyelni, mert az segített a veszélyektől megvédeni az embert. Ma azonban annyi rossz hírrel és bombáz bennünket a külvilág, hogy az már összenyomja az embert, folyamatosan fenntartja a stresszreakciókat és megbetegít. Kivéve, ha tudatosan fordulunk az örömteli dolgok irányába.
- A reziliens emberek megkérdezik maguktól: „Épít vagy rombol engem amit teszek?” A múltbeli sérelmek sokadszor újragondolása és az Instagram pörgetése vajon épít vagy rombol? Nem tüntethető el minden fájdalom, de a nehéz érzéseink mértékén tudunk változtatni.
Reziliens vállalati szervezet
A reziliencia jelentése a vállalati szervezetekben is értelmezhető. A McKinsey and Company egyik tanulmánya szerint azok a szervezetek, amelyekben reziliens a viselkedési kultúra, sikeresebben átvészelték a 2020-2021-es válságot. A tanulmány négy pontban összegzi a reziliens vállalati szervezet kritériumait.
- Agilis szervezet felépítése. Gyorsabb, adatalapú döntéshozás és az „elegendően jó” eredmények elvárása megkönnyíti a szervezetek számára a komplex üzleti kihívásokra való válaszadást.
- Felhatalmazott csoportok. Felelős és számonkérhető vállalaton belüli csoportok, amelyek a vevők folyamatos visszajelzései alapján önálló, rugalmasan változó stratégiai terveik mentén maradhatnak közel vevőikhez.
- Változni és alkalmazkodni képes vezetők. Nem csak arra képesek, hogy reagáljanak a külső piaci, vagy versenytársak által generált változásokra, hanem arra is, hogy a csapattagjaikat folyamatosan tanítsák, coach-olják, hogy hogyan alakítsanak ki a változások által megkövetelt új viselkedésmódokat.
- Invesztálnak a kiváló munkatársak fejlesztésébe és ezáltal a jövőbe. Befektetnek olyan képzésekbe, amelyek a csapatok működési rugalmasságát segítik elő.
Tomori Nóra
Humán erőforrás tanácsadó, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Pályaváltás bármilyen életkorban
Cambridge fogalomtár reziliencia jelentése: itt
Forrás: Raising the resilience of your organization – McKinsey and Company, Three secrets of resilient people (reziliencia jelentése, fejlesztése a vállalati szervezetben)
Így keresik még: kitartás, ellenállóképesség, állóképesség, felépüléképesség, rugalmas reakció, visszaverődő erő, visszanyerőképesség, megújuló erő, megújulási erő, újrakezdés, ütésállóság, reziliens személyiség, önszeretet gyakorlása, rugalmasság fejlesztése
2023.10.31. @ 13:10
Jó Napot! Vörös Patrik vagyok, és a segítségét szeretném kérni! Volt egy kolléganőm aki nagyon tetszett, és egy kicsit többet éreztem iránta mint barátság, de sosem mondtam el neki. 2 évvel ezelőtt már elveszítettem egyszer és most egy héttel ezelőtt ismét beadta a felmondását. Én teljesen magamba fordultam, nem tudom kezelni az iránta érzett, érzelmeimet, próbálom elfelejteni, de még mindig vannak olyan napok hogy sírok utánna, mert nagyon hiányzik.
2023.11.02. @ 16:15
Kedves Patrik!
Megértem az érzéseit. Azt javaslom, keressen meg az email címemen.
Tomori Nóra
2023.11.02. @ 17:49
Lenne kedves elküldeni az email címét?
2023.11.23. @ 09:14
Kedves Nóra! Mit jelent az, ha minden ok nélkül elkezdek sírni?
2023.11.27. @ 11:09
Kedves Patrik! Lehet, hogy valamilyen mélyebb érzelmi terhelés, nyomás nehezedik Önre, aminek az adott pillanatban nincs tudatában, a feszültség viszont a felszínen könnyeket eredményez. Lehet az ok valamilyen hormonális változás is, ami a szervezetben zajlik. Lehet valamilyen személyes trauma, veszteség is a háttérben, aminek a feldolgozása nyilvánul meg alkalmanként könnyezéssel. De akár egy szomorú vagy magányos pillanat is kiválthat könnyeket. Ha sokszor jelentkezik, érdemes szakember segítségét kérni.
2024.05.17. @ 15:44
Kedves Nóra. El tudom képzelni hogy valami mélyebb érzelmi terhelés lehet. Bent a munkahelyen van egy lány a Zsófi. Tavaly Októberben elment, utánna én teljesen össze voltam zavarodva, nagyon hiányzott, de fogalmam sem volt hogy valójában mit érzek iránta. Áprilisig minden rendben volt, de a Zsófi vissza jött, és most azt érzem hogy egyszerűen nem bírom nélküle, most is nagyon hiányzik
2024.05.21. @ 16:15
Kedves Patrik!
Ha ez a munkatársnő kedves az Ön számára, közeledjen hozzá jó kollégaként, barátként, legyen a segítségére amiben tud. Kialakulhat a kölcsönös bizalom, barátság, talán több is.