Szociális kompetenciák. Fejlesszük!
A szociális kompetenciák körébe tartoznak a viselkedésre, együttműködésre vonatkozó készségek. Például az asszertivitás, szemkontaktus, csapatmunka, figyelem, ösztönzés, meghallgatás, segítség kérés, empátia, humor, gesztikuláció, segítés és sok minden más. Valahogy úgy fogalmazhatnánk, hogy ahogy „kijövünk másokkal”.
A felnőttkori alkalmazkodás legjobb mutatója nem az, hogy valakinek milyenek (voltak) az osztályzatai, vagy mekkora az IQ-ja, hanem hogy mennyire képes kijönni a többiekkel. A szociális kompetenciák sok összetevőjét tudjuk fejleszteni saját erőből is, ha úgy érezzük, hogy jobban szeretnénk boldogulni a munkahelyi, baráti, családi kapcsolatainkban.
A szociális kompetenciák mértéke különösen fontos meghatározója a munkahelyi sikerességünknek, fontosabb, mint maga a szaktudás. A legtöbb ember szívesebben dolgozik olyan kollégával, főnökkel, beosztottal, akivel „jól lehet dolgozni”, mint aki remek szakember, de rossz természetű.
A szociális kompetenciák fejlesztésére 10 bevált gyakorlat:
1. Érzelmek intenzitásának kimondása
Amikor valamilyen társasági helyzetben vagyunk, tudatosítsuk magunkban az érzéseinket (hangulatunkat, örömünket, félelmünket kíváncsiságunkat stb). Ha lehetőség van rá, ki is mondhatjuk hangosan. Használjunk egy 1-10 skálát, aminek segítségével megállapíthatjuk az érzésünk intenzitását. Fogalmazzuk meg azt is, hogy milyen esemény idézte elő az adott érzést.
Például:
„amikor azt mondtad, hogy …, 6-os szintű volt az örömöm”
„amikor azt csináltad, hogy…, 8-as szintű volt a megkönnyebbülésem”
„amikor az történ, hogy…, 9-es szintű volt a haragom.
2. Helyzetek újrajátsszása
Gondoljunk egy esetre, amikor rosszul reagáltunk, válaszoltunk.
Gondolatban játsszuk újra a helyzetet. Gondoljuk végig, mi történt, és mit tehettünk, mondhattunk volna másképp. Játsszuk újra a helyzetet, az átírt ideális forgatókönyv szerint.
3. Előre elképzelt helyzetek
Ha tudjuk, hogy társaságba megyünk, előre járjuk végig ezt a társasági eseményt, mielőtt megtörténne. Közben folyamatosan figyeljünk arra, hogyan szeretnénk jól kommunikálni, viselkedni. Gondoljuk át, mi várható, hogy szeretnénk reagálni az egyes szituációkban.
4. Filmek, könyvek
Amikor filmet nézünk, időnként állítsuk meg a lejátszót és értelmezzük, mi zajlik épp és várhatóan mi fog történni. Könyvek olvasása kapcsán ugyanígy tehetünk.
5. Menjünk színjátszó körbe
A szociális kompetenciák fejlesztésének kiváló módja. Adott szöveget játsszunk el az előre megírt érzelmi kifejezés szerint.
6. Figyeljük az embereket
Tudatosítsuk magunkban, hogy az embereknek mindig vannak valamilyen pillanatnyi érzései. Igyekezzünk kitalálni, vajon épp mik ezek, igyekezzünk olvasni az emberek arckifejezéséből, gesztikulációjából, tartásából, mozgásából.
7. Külföldiek megértése
Értsük meg olyan emberek érzéseit, akik általunk nem ismert nyelven beszélnek.
8. Segítsünk
Keressünk lehetőséget, hogy valakinek segítünk viszonzás nélkül.
9. Mögöttes érzések felismerése és arra reagálni
Keressünk példát olyan eseményre az életünkből, amikor valamilyen konfliktust azáltal tudtunk megoldani, hogy megértettük a másik fél viselkedése mögött, hogy hogy érzi magát az illető, és arra reagáltunk. Mi lett az eredmény? M it tanultunk a helyzetből?
10. Saját erőből megoldást keresni
Keressünk példát olyan eseményre az életünkből, amikor valamilyen fontos problémát anélkül meg tudtunk oldani, hogy másokhoz fordultunk volna segítségért (társ, barát, szülő, kolléga). Mi lett az eredmény? Mit tanultunk a helyzetből?
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Ötletek a szociális kompetenciák fejlesztésére
Empatia-két-gyakorlat a fejlesztéshez
Érzelmi intelligencia fejlesztés könnyedén
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Szociális kompetencia wiki: itt.