Milyen munka illik hozzám?
Az, hogy milyen munka illik hozzám, attól függ, milyen a személyiségem, ezért mindenek előtt az önismeretemet kell elmélyítenem.
Kimerítő dolog a személyiségünktől távol álló feladatok vállalása
Mindannyian képesek vagyunk egy-egy munkakör, munkahely kedvéért a valós személyiségünkkel akár teljesen ellentétes módon is viselkedni, kommunikálni, de ez hosszabb távon rendkívül kimerítővé válik.
Álláskeresés előtt jó ha először önismeretet gyűjtünk és elrendezzük magunkban, milyen dolgok, milyen tevékenységek, milyen környezet, milyen időbeosztás illeszkedhet leginkább az igényeinkhez, legmélyebb vonzódásainkhoz, motivációinkhoz.
- Hogy megértsük, milyen munka illik hozzánk, vizsgáljuk meg, milyen tevékenységekben érezzük jól magunkat, hogyan szeretünk kommunikálni, gondolkozni, milyen környezetben érezzük jól magunkat. Ha személyiségünkkel ellentétes módon viselkedünk, tevékenykedünk, akkor „maszkot” vagyunk kénytelenek viselni, az ilyen “maszkok” viselése pedig egyre messzebb sodor bennünket valódi önmagunktól. Nem értjük, miért vagyunk örökösen nagyon fáradtak, miért érzünk folyton kimerültséget, miért nem tudunk éjjel aludni. Túlságosan sok erőfeszítésbe kerül másképp viselkedünk mint akik valójában vagyunk.
- Ha már elég önismeretet gyűjtöttünk, jobban érthetjük, milyen munka illik hozzánk. Ha ez megvan, nézzük meg, milyen munkaféléket kínálnak az interneten, amikhez igazodni tudnak a mi értékeink, készségeink, személyiségjegyeink, tapasztalatunk, tanulmányaink.
- Mielőtt jelentkeznénk egy-egy állásra, mindig nézzünk utána a cégnek, az ott dolgozóknak. Tájékozódjunk a Linkedinen, Facebookon, Twitteren, Google-on és bármilyen más kapcsolati fórumon. Kik dolgoznak ott, milyen emberek, milyen értékeket vallanak vajon, mi fontos számukra, hogyan kommunikálnak, hogyan állnak ki, hogyan jelennek meg, tudnánk-e velük dolgozni.
- Vizsgáljuk meg a vállalat cégkultúráját is. Milyen a szervezeti felépítés? Mennyire formális vagy informális a szervezet? Hogyan jelenik meg a cég a médiában, interjúkban, reklámokban? Mit mondanak kollégák, volt kollégák a cégről fórumokon, például a glassdoor-on? Mit lehet tudni a cég alumni csoportjáról? Mit mondanak a benne lévők? Mennyire tenne jót az életrajzunknak, ha az adott cég adott állása lenne a következő lépés a karrierünkben?
- Ha eljutunk az interjúig, igyekezzünk minél többet megtudni mi is, miért ürült meg a pozíció, milyenek a döntéshozási módszerek, találkozhatnánk-e a jövőbeli kollégákkal, vagy ha nem, hát mit lehet tudni róluk?
- Az esetleges ajánlatot mindenképp alaposan fontoljuk meg, kérjünk időt némi gondolkodásra, és próbáljunk olyan fizetést kialkudni ami jó érzést okoz.
- Természetesen a legkörültekintőbb vizsgálódás mentén is előfordulhat, hogy nem a megfelelő állásba “csöppentünk”…
Mindenesetre tartsuk nyitva a szemünket, sokszor pont akkor találják meg a jó állások az embert, amikor eleresztette a görcsös keresést, elkezdett dolgozni egy új munkahelyen a korábban szétküldött önéletrajzok viszont bevonzzák a további lehetőségeket.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Mik a gyengeségei? Állásinterj
Tervezzünk karriert 4 lépésben
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó
Állásportál itt