Karrier tervezés 4 lépésben
A karrier tervezés nem olyan dolog, amit 23 évesen megcsinálunk, aztán már csak haladni kell szépen a tervek mentén. Persze, jó ha már az egyetem vége felé van valamilyen elképzelésed, mit szeretnél a diplomáddal kezdeni, ha valamilyen távolabbi elérendő célt tudsz magadnak felállítani a tanulásban és a fejlődésben. De valljuk be, úgysem lehet az élet színterének minden későbbi változására előre felkészülni.
A karrier tervezés legyen fejlődési cél!
Sokkal célszerűbb valamilyen általános célt állítani magunk elé, ami inkább kötődjön az általunk fontosnak tartott értékekhez, mint valamilyen konkrét pozícióhoz, feladathoz, vagy akár foglalkozáshoz. Ha például azt mondod, az embereknek szeretnél segíteni az egészségük és jóllétük megőrzésében, arra sokkal könnyebb felfűzni az életünk alakítását, mintha megpróbáljuk leszűkíteni mondjuk pl. egy optometrista foglalkozásra, hiszen annyi mindent lehet csinálni az „egészségmegőrzés”, az „egészségpiac” területén.
Fontos, hogy legyen valamilyen jövőképed a tudásbeli fejlődés és az anyagi boldogulás területén és „tartsd szárazon a puskaport” arra az esetre, ha jó lehetőségek jönnek szembe.
Karrier tervezés során mire figyelj?
- Naprakészen tartott önéletrajz. Mindig tarts naprakészen egy önéletrajzot, hogy ha kell, azonnal reagálni tudj egy jó álláslehetőségre.
- Rendszeres feladat. A karrier tervezést tedd időközönként visszatérő eseménnyé az életedben. Legyen például évente egyszer egy olyan hétvégéd, amikor visszavonulsz, elmélyülsz, átgondolod, hol tartasz és körülbelül mik lehetnek megfelelő következő lépések a munkaéleted továbbfejlesztésében. Kiváló alkalom lehet például a szeptember, a születésnapod, vagy az újév.
- Gondold át, mit szeretsz, mit nem. Gondolkodj el azon, mit szeretsz a meglévő munkádban, mi hiányzik, mit tudnál hozzátenni a tapasztalataidhoz, hogy úgy érezd, fejlődsz.
- Napló az eredményeidről. Folyamatosan vezess „naplót” arról, hogy milyen feladatokat csináltál meg, mi ment jól, milyen eredményeid születtek, milyen pozitív visszajelzéseket kaptál, mik azok a dolgok, amiket korábban nem tudtál, de mostanra már jól mennek. Ezek a jegyzetek kiváló szolgálatot fognak tenni az önbizalmad növelésében is, és ahhoz is, hogy amikor kell, azonnal fel tudd idézni őket, legyen szó akár állásinterjúról, akár a vezetővel való értékelő megbeszélésről, akár pedig ha bármilyen beszélgetésben úgy érzed, hasznos lehet beszélni a sikereidről. Tehát kövesd nyomon és írd le a szakmai eredményeidet, az aprókat is.
- Napló a megszerzett készségeidről. Írd össze, miben vagy jó, mik az erősségeid, és amikor úgy érzed, valamit tanultál és új készségekkel gazdagodtál, mindig egészítsd ki a listádat. Időről időre gondold át, milyen további készségekre lesz szükséged a jövőben. Ha tudod, mi mindent szeretnél megtanulni, az már szinte felér egy karrier tervvel!
A karrier tervezés „SMART” tervezés módszere
Karrier tervezés során érdemes a SMART módszerhez nyúlni. (Specific=konkrét, Measurable=mérhető, Achievable=elérhető, Relevant=releváns, Timed=időintervallumban meghatározott). De fontos, hogy csak azokat a dolgokat tervezd, amikre valóban ráhatásod van! Például az alábbiak ilyenek.
- Tanulás. Mindig legyen tanulási célod. Sose szalassz el egyetlen képzési, továbbképzési lehetőséget. Valószínűleg jó fog jönni később, még akkor is, ha nem egy-az-egyben fogod felhasználni a megszerzett tudást, hanem áttételesen.
- Komfortzóna tágítás. Időről időre merj bevállalni új dolgokat! Merj előállni új ötlettel, új megoldási javaslattal, merj elvállalni például olyan prezentációkat, ahol láttathatod magad, ahol felismerhetik a képességeidet.
A karrier tervezés 4 lépése
Alaposan gondold át, mi is érdekel igazán, milyen értékeket tartasz fontosnak, milyen körülmények között tudsz hatékonyan dolgozni, milyen életkörülmények befolyásolnak a döntésedben, hol szeretnéd látni magad pár év múlva, milyen munka és tanulmányi elképzeléseid vannak életed változásainak függvényében.
1. Ismerd meg magad!
2. Derítsd fel lehetőségeidet!
3. Hozz döntést!
4. Lépj!
1. Ismerd meg magad! Hot tartok most? Hova szeretnék eljutni? Mit várok a munkámtól/karrieremtől? Mivel szeretnék valójában foglalkozni? Mik az erősségeim? Mik azok a dolgok, amik nagyon fontosak nekem?
2. Derítsd fel lehetőségeidet! Milyen foglalkozások érdekelnek, és mennyiben illeszkednek ezekhez a készségeim/képességeim/tapasztalataim? Mik a hiányosságaim? Hogyan küzdhetem le hiányosságaimat?
3. Hozz döntést! Milyen munkalehetőségeket látok? Mennyit tanulhatok az adott munka végzése során? Mennyire illeszkednek ezek az értékeimhez és adottságaimhoz? Mennyire illeszkednek személyes, magánéleti helyzetemhez? Mik az egyes lehetőségek előnyei/hátrányai?
4. Lépj! Mit tehetek azért, hogy elérjem a céljaimat? Honnan szerezhetek segítséget? Milyen támogatókat találhatok?
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Jó munkát!
Olvass tovább:
Karrier tervezés – milyen hibát NE kövess el?
Karrier tervezés: karrier a nárcisztikus szülő által nevelt felnőtt gyermek életében
Karrier tervezés: szaktudás és személyes márka
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Így keresik még: karrierépítés, karrierterv minta, karrierterv példa
karrier tervezés wiki: itt.