Tudatosság és bátorság
A tudatosság és a bátorság a sikeresség két alappillére.
Tudatosságra önmagunk megértésért van szükség.
Tudatosságunk segít megérteni, mit miért teszünk. Megmutatja, miért gondoljuk azt, amit gondolunk, és miért érzünk úgy, ahogy érzünk. Ad nekünk egy leheletnyi szünetet a gondolkodásra mielőtt valamire reagálnánk. Ha nem nézünk magunkba és nem értjük meg gondolkodásunk mintázatait, akkor semmilyen változást sem várhatunk magunktól, ugyanazokat a hibákat fogjuk sorra megismételni minden nap.
Bátorságra a változtatás érdekében van szükség.
Ha egyszer igazán befelé tekintünk, észrevesszük, melyek azok a meggyőződéseink és érzelmi mintáink, amik nem támogatnak bennünket. Ekkor mit tehetünk? Persze, megváltozhatunk. Ehhez kell viszont a valódi bátorság.
Nagy bátorságra van szükségünk, hiszen önmagunkkal kell szembemennünk. El kell ismernünk, hogy tévedtünk. Az is lehet, hogy azzal kell szembemennünk, amit mások gondoltak rólunk, vagy olyasmivel, amit valamilyen társadalmi elvárásnak gondolunk, sőt, talán az is. Sokszor egyszerűbb felhagyni a változás álmával, mint bátorságot meríteni önmagunk kiteljesítésére.
Tudatosság (és bátorság) gyakorlatok:
Tudatosság gyakorlat 1:
- Gondolj arra, mi az, amit meg szeretnél változtatni magadban, vagy az életedben. Amihez nem érzel elég tudatosságot vagy bátorságot.
- A tudatosság fejleszthető például azzal, ha időről időre őszinte önvizsgálatot tartasz, figyeled magad csöndben, figyeld az érzéseidet, kérdezd meg magadtól, „ezt most miért érzem így, miért teszem így?”.
- A bátorság fejleszthető például azzal, ha becsukod a szemed, és elképzeled, milyen lesz az, amikor már meg merted tenni a változtatást.
Gyerekként még könnyű volt bátor terveket szőnünk, mert nem voltunk tudtában a sok veszély
nek ami körülvesz bennünket a világban. Felnőttként főleg a veszélyekre koncentrálunk, ami érthető is, mert felelősséget érzünk magunk iránt. Ha viszont tudatosan tekintünk a veszélyekre, azzal segítünk magunknak abban hogy tisztábban lássuk azok valódi, reális mértékét, valószínűségét. És ennek segítségével tudatosan választhatjuk a bátor döntést.
Tudatosság gyakorlat 2:
- Döntési helyzetben vegyünk egy tiszta papírlapot és írjuk le, milyen veszélyek vesznek körül és ezek bekövetkezésének körülbelül mekkora a kockázata. Nyolcvan százalék? Húsz? Három?…
- Vegyük észre, hogy nagyon sokszor elenyésző valószínűséggel bekövetkező, irreálisan felnagyított kockázatok miatt hozzuk meg a „kényelmi”, komfort zónát erősítő bátortalan döntést.
- Tegyünk ezúttal másképp!
A pszichológiában ezt a nagyon egyszerű technikát kognitív terápiának, a buddhista vallásban tudatosság-meditációnak nevezik, minden melyikhez nyúlunk, a lényeg, hogy merjünk bátor lépést tenni.
Sikeres, bátor és tudatos választást kívánok!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Tudatosság: milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach
Hivatkozás: Mental wellbeing toolkit https://thewellnesssociety.org/about/
További mindfullness gyakorlatok: itt és itt és itt