Változás. Te irányíts!
A változás folyamatos és természetes része az életnek. Nem mindegy, hogyan éljük meg.
Azért tölt el félelemmel bennünket, mert nem tudjuk, milyen lesz az új helyzet. A félelem, mint minden érzés, a gondolatainkból ered. Mert minden érzésünk mögött gondolatok állnak. A gondolataink olyan korábbi tapasztalatainkból jönnek, amik során énképünket és a világról alkotott képünket kialakítottuk. Ezek a gondolatok sokszor negatívak és gyakran semmi közük a valósághoz. Mi viszont – ha elhisszük őket – félünk.
Az események pozitív megélése érdekében ne hidd el a negatív, irreális gondolatodat!
Míg mások gondolatainak igazságát oly sokszor és oly könnyedén megkérdőjelezzük, és annyira tudjuk, hogy nekik hogyan kéne gondolkodni és miként kéne magukat érezni, addig saját gondolatainkat tökéletesen igaznak fogadjuk el. Ha a változás előszele láttán gondolataink szülte félelmeink felerősödnek, ellenállunk a változásnak és áldozatként éljük meg az életet.
Amikor úgy érezzük, hogy a várható új dolog félelemmel tölt el bennünket, akkor biztosra vehetjük, hogy elhittünk egy gondolatot, ami nem igaz.
Pedig nem a változás tesz minket boldoggá vagy áldozattá, hanem az ahhoz fűződő gondolataink. Tehát mindig mi tesszük magunkat boldoggá vagy áldozattá. Nem az események.
Hajlamosak vagyunk az olyan gondolatokra, hogy pl.
- a változás félelmetes, mert biztos rosszabb lesz a helyzetünk, mint amilyen korábban volt
De hát biztos ez? Milyen bizonyítékunk van rá, hogy igaz ez? És tudnánk-e vajon olyan lehetőségeket is felsorolni, amik a változás pozitív folyományai lehetnek?
- később az új helyzetben többet fogunk hibázni
Biztos, hogy így lesz? A régi helyzetben nem talán hibáztunk? Talán nem éltünk meg nehézségeket? Mi bizonyítja, hogy a változás után nem fognak jobban menni a dolgok, mint korábban?
- az új helyzetben nem lesz részünk a régi jó dolgokban
Mi a bizonyíték, hogy hosszú távon nem lesz-e jobb úgy nekem? Mi a bizonyíték, hogy boldogabb lennék, ha minden a régiben maradna?
Ha a negatív gondolatainkat hagyjuk eluralkodni, azzal az áldozat szerepet öltjük magunkra, élet áldozataivá válunk.
Ha elhisszük, hogy a változás félelmet keltő, küzdelmes, rossz, akkor ez a hitrendszerünk részévé válik. Minden változás a félelmeinket fogja erősíteni. És valóban minden új helyzet kilátása elviselhetetlen lesz.
Gyakorlat 1
Hogyan reagálok, ha elhiszem egy várható változás kapcsán a negatív gondolatomat? Figyeljem meg magam!
– Hol érzem a testemben legerősebben a rossz érzést? Mit érzek pontosan?a a
– Hogyan bánok másokkal és magammal, amikor elhiszem, hogy a várható változás rossz lesz? Mit teszek?
– Hogyan élem az életemet a félelmet okozó változás árnyékában?
– Látok-e bármilyen okot arra, hogy elvessem az adott negatív gondolkodásomat?
– Milyen lenne az életem a félelem nélkül?
– Milyennek látnám a megváltozott helyzetet, ha most jönnék először ebbe a világba?
A változás jó is lehet. Programozottságunkon múlik.
Fordítsunk az ijesztő gondolatainkon. Ha hajlandóak vagyunk észrevenni azokat a jó dolgokat is, amiket a várható változás hoz az életünkbe, akkor képesek vagyunk megtanítani agyunknak, hogy a változás kívánatos voltára figyeljen.
Ehhez az kell, hogy valahányszor bekúszik félelemmel teli gondolat, tudatosan helyettesítsük be valami pozitívval! Sok gyakorlást igényel. De megéri.
Nem számít, mit hittünk igaznak a múltban, el tudjuk utasítani a változás miatti félelmeinket. Be tudjuk helyettesíteni pozitív várakozással. Gyakoroljunk minden nap.
Gyakorlat 2
Ha eszünkbe jut valami ilyesmi:
- Új helyzet várható, ez félelemre ad okot.
Tudatosan helyettesítsük be valami ilyesmivel:
- Új helyzet várható. Ez jó kaland lesz. Klassz tapasztalat lesz.
Meg lehet tanulni, hogy a gondolataink fölött kontrollt gyakoroljunk, a félelmeinket pozitív várakozásba fordítsuk. Hogy a jó gondolatainkat fogadjuk el igaznak. Ha így teszünk, félelmeink helyett sok örömben lehet részünk.
Az új dolgok elfogadásához tehát tudatosságra van szükség. A változás tudatos megéléséhez bátorság kell. Mert önmagunkkal kell szembe mennünk.
A hiedelemrendszerünket sok év alatt tapasztalataink alapján építettük fel. De a tapasztalataink tanulságait szelektíven raktároztuk el. Ezzel a szelektivitással megváltoztattuk a valóságot. A negatív hiedelmeinket viszont ugyanolyan programozással újra is írhatjuk ezúttal pozitív, önmagunkat erősítő módon. Amilyen kimenetelű eseményt várunk, olyat kapunk.
A félelem megszólítható. Félelmeinket olyan módon is kordában tarthatjuk, ha megszólítjuk. Próbáljuk ki, hogy amikor eluralkodik rajtunk a félelem, beszéljünk hozzá, akár hangosan! Képzeljük el, hogy reagál erre, lehet, elszáll az ereje.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó