Pályakezdő önéletrajz 2023
A pályakezdő önéletrajz megírása sok fiatalnak okoz fejtörést. Pályakezdők esetén is igaz, hogy egy jó CV segítségével megmutathatod, ki vagy, milyen értékeket tudsz nyújtani a leendő munkaadó számára.
A jó önéletrajz összegzi a tanulmányaidat, készségeidet, esetleges munkatapasztalataidat, sikereidet, elért eredményeidet, kiemelkedő teljesítményeidet, esetleg a közösségi munkádat.
A pályakezdő önéletrajz miről szóljon?
Mindenképp olyan dolgokat igyekezz összeszedni magadról, ami releváns az adott munkahelyen, ahova pályázol.
1. Elérhetőségek
Név, telefonszám, email cím. Mást fölösleges. Ha van linkedIn profilod, vagy ha esetleg korábban készítettél magadról internetes oldalt és az releváns, azt is belinkelheted.
2. Összegzés
A pályakezdő önéletrajz talán legfontosabb eleme, hogy leírd, kicsoda, micsoda vagy, miben vagy jó.
3. Fotó
Jó fotó legyen. Semleges háttér, kék, fehér egyszínű ing, blúz, felső, igazolványkép méret vagy kicsit nagyobb, mellkép. Minimál smink rakoncátlan hajtincsek nélkül, a haj ne eltakarja az arc egy részét, félmosoly.
4. Tanulmányok
A pályakezdő önéletrajz mindenképp tartalmazza az egyetemi, főiskolai végzettségedet, illetve a folyamatban lévő tanulmányokat, ha még nem fejezted be, illetve további tanfolyamokat, bizonyítványokat is.
5. Eredmények
Írj kicsit bővebben a tanulmányaidról, esetleges kiemelkedő eredményeidről. A pályakezdő önéletrajz tartalmazhat kicsit több részletet a fontosabb és a megpályázott állás szempontjából odavágó tantárgyakról, vizsgákról, projektfeladatokról, esetleges kimagasló eredményekről.
6. Idegen nyelvek
A nyelvtudás szintje szóban, írásban.
7. Számítógépes programok használatában jártasság
Office programok használata, egyetemen használt speciális pl. tervező szoftverek ismerete.
8. Munkatapasztalat
A pályakezdő önéletrajz is kiszínezhető munkatapasztalattal. Hátha volt valamilyen egyetemi, főiskolai kötelező gyakorlat, vagy releváns diákmunka, amit megemlíthetsz. Ha igen, írj minél több konkrét feladatról, amit ott elvégeztél. Írj az eredményeidről és az esetleges pozitív visszajelzésekről, amit elismerésül kaptál.
9. Sport és közösség
A pályakezdő önéletrajz tartalmazhatja a sporteredményeidet és az esetleges közösségi munkákat. Ezekre büszke lehetsz. Láttasd.
10. Készségek, képességek
Szedd össze, miben vagy jó. Mik a munkahely számára fontos, értékes tulajdonságaid, fő kompetenciáid.
11. Referenciák
Ha tudsz, kérj referenciákat diákmunka-helyekről, gyakornoki állásról, közösségi tevékenységről.
12. Egyéniséged
Ha szeretnél, írhatsz kicsit az egyéniségedről, ez is színesíti a CV-t és „eladhat” téged.
13. Kísérő levél
Fogalmazz meg egy kísérő levelet. Ebben kiemelheted az életrajzod legfontosabb pontjait.
14. Forma
Nem feltétlenül kell internetről letöltött formanyomtatvány, csak egy A4-es méretű Word dokumentum. Tehetsz bele egy kicsi egyediséget, nem kell túl sokat, mert fontos, hogy hivatalos jellegű maradjon. Hasznos, ha pdf -ként küldöd el.Ha mégis internetről letöltött CV formát szeretnél használni, a cikk végére belinkeltem jó oldalt, ahonnan ingyenesen letöltheted és sok féle nyelven kitöltheted az angolon kívül, például magyarul is.
A pályakezdő önéletrajzban miről NE írj?
1. Célkitűzés
Az életrajzod olvasóját nem érdekli, hogy mi a te célkitűzésed. Csak az érdekli, hogy ő kit akar felvenni, ő milyen tapasztalatról, végzettségről, eredményről akar olvasni.
2. Hobbik
Sokan írnak szabadidős tevékenységről a pályakezdő önéletrajzban, valójában azonban teljesen irreleváns, és az olvasó nem kiváncsi rá. Egyedül az olyan eset kivétel, ha az adott hobbi komoly versenyelőnyt jelent. Pl. több éves vitorlázó repülés fontos információ lehet ha valaki például egy légitársasághoz jelentkezik.
3. Irreleváns munkatapasztalat
Lehet, hogy az egyetem előtti időben pl. újságkihordással foglalkoztál, de ez nem okoz versenyelőnyt, viszont félreviheti az olvasó fókuszát.
Ha viszont például pályakezdő állatorvosként keresel munkát egy kisállat rendelőben és korábbi években önkénteskedtél egy állatmenhelyen, az releváns és fontos tapasztalat lehet.
4. Életkor, születési év, lakcím
Ezek feltüntetése a pályakezdő önéletrazban (és a későbbiekben is minden önéletrajzban) teljesen fölösleges, sőt esetenként hátrányt okozhat. Kivétel ez alól az lehet például, ha az állást úgy hirdették meg, hogy „közelben lakó” jelöltet keresnek.
5. Szokatlan betűtípus/betűméret, szín
Használj pl. jól olvasható, modern „Arial” vagy „Cambria”betűtípust, kerüld pl. a régimódi, nehezen olvasható „Times New Roman”-t. Ne próbálj szokatlan betűmérettel, betűszínnel „kitűnni”, ezek nem azt a hatást érik el, amit szeretnél. Ez alól az lehet kivétel, ha például kreatív marketing asszisztens állásra jelentkezel.
6. Rövidítések, betűszavak
Ne használj olyan rövidítéseket vagy betűszavakat, amik mások számára nem biztos, hogy nyilvánvalók.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Itt találsz jó önéletrajz készítő sablont: itt és: itt
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó
Tag-ek: CV, első CV, első önéletrajz, bemutatkozás magamról