Munkahelyváltás
Eljött vajon a munkahelyváltás ideje? Sok kisebb – nagyobb jel mutathatja. Légy figyelmes ezekre.
Jelek, amikre figyelj, hogy tudd, mikor kell továbblépned
- A munkahelyváltás ideje akkor jött el, ha tisztában vagy az erősségeiddel, és pont ezekre nincs szükség a jelenlegi munkádban. Akkor biztosan nem lehetsz jó helyen.
- A munkahely váltás ideje akkor is eljött, ha azon kapod magad, hogy huzamosabb ideje csak elbújni szeretnél a feladatok elől mert a környezet, a munkatársak vagy bármi egyéb dolog olyan mértékben demotiváló számodra, hogy csak láthatatlanná válni szeretnél. Ilyenkor már nagyon nehéz lesz megfordítani a benned kialakult folyamatot.
- Ha folyamatosan más véleményen vagy, mint a többiek vagy mint a vállalat elvárása, akkor is jusson eszedbe, hogy talán máshol kéne lenned. Keress másik munkát, mielőtt mások szemében “negatív szereplővé” válnál.
- Ha folyamatosan nagyon stresszesnek és kimerültnek érzed magad, ha mindig rosszul alszol, mert annyi a napi stressz, a teljesíthetetlen feladat, vagy határtalan a főnök kritikussága. Ezek is jelek arra, hogy tovább kéne lépned.
- Ha folyamatosan rossz hangulat, depresszív érzések uralnak, akkor inkább életrajzot írj, mint hogy gyógyszerekhez folyamodj. Ha minden, amihez hozzáfogsz teljesen ismeretlen és távol áll a tapasztalataidtól, akkor lehet, hogy teljesíthetetlent vállaltál. Szállj ki!
- Ha folyton az órádat nézed, mikor jön már el a munkanap vége, akkor valószínűleg intellektuálisan nem elég kihívó a munkád.
- Ha folyton azért érzed láthatatlannak magad, mert úgy érzed, nincs ráhatásod a fontos dolgokra, nem vagy jó helyen.
- Ha már nem tudsz azonosulni a cég értékeivel. Ha korábban büszkeséggel töltött el, hogy az adott cégnél dolgozhatsz, de elveszett ez az érzés például mert megváltozott a munkatársak közötti hangulat vagy megváltozott a vezetés és elvesztetted a lelkesedésed utolsó szikráját is.
- Ha „kinőtted” a szerepkörödet és esélytelen, hogy komplexebb, vagy hierarchiában magasabb szinten lévő pozícióba előléptessenek.
- Ha úgy érzed, el van maradva a jövedelmed a hasonló munkát végzők körében szokásos jövedelemtől és munkahelyváltással megfelelő szintre hozhatod a fizetésedet.
Persze néha az is megoldás, ha például esténként, hétvégenként bevállalható tanulást választasz, amiben sikerül elmélyülni, fejlődni, feltöltődni, sikerélményekhez jutni, esetleg hobbiban, sportban, családi időtöltésben éled ki a munkában ki nem használt tehetségedet. De ha összességében nem érzed jól magad és érzel magadban elég lendületet munkahelyváltásra, akkor keress másik állást!
Munkahelyváltás: hogyan döntsd el, hogy foglalkozást, vagy csak munkahelyet érdemes változtatnod?
Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket:
- Ha ugyanezt, vagy nagyon hasonló munkát végezhetnék más, kedvezőbb környezetben, élvezném-e vajon?
- Ha azt mondanák, hogy többé nem dolgozhatok a foglalkozásomban, hogy érezném magam?
- Tisztában vagyok vele, mi lehetne a számomra tökéletes előrelépés?
- Konkréten mi zavar legjobban a jelenlegi munkámban?
- Létezik vajon reálisan az a munkakörnyezet, munkahely, amikről én álmodok?
Ha őszinte vagy magaddal annak kapcsán, hogy mi az ami valóban elégedettséggel tölthet el, mi az amire valóban szükséged van, akkor sokkal könnyebben el tudod dönteni, hogy maradj, vagy menj, és ha a továbblépés mellett voksolsz, mi legyen az irány.
Munkahelyváltás: milyen gyakran érdemes új munkahelyet keresni?
- Nem lehet általános igazságokat mondani. A válasz az igényeidtől, a preferenciáidtól függ. Akkor válts, ha késznek érzed magad arra, hogy magad mögött hagyd a meglévő munkahelyedet. És ha készen állsz egy nagyobb kihívást jelentő vagy kielégítőbb következő feladatra.
- Néha az egy-háromévenkénti munkahelyváltás is elfogadható a munkáltatók számára. Vannak más munkáltatók, akik úgy vélik, hogy jellemzően 4-5 év után célszerű új feladatokat próbálni. Ha ilyen sokáig maradsz ugyanabban a pozícióban, az általában azt üzeni a jövőbeli munkáltatóknak, hogy hajlandó vagy elkötelezni magad néhány évig egy szerepkör mellett és lojális vagy a vállalathoz.
- Ha elégedett vagy a szerepedben, akkor addig maradj ebben a pozícióban, ameddig csak akarsz, amíg készen nem állsz egy új lehetőségre máshol. Akár úgy is dönthetsz, hogy egyáltalán nem váltasz munkahelyet, mert jól érzed magad a feladataid és a munkatársaid között.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
Kapcsolat
További olvasnivalók itt:
Munkahelyváltás – Milyen munka illik hozzám?
Munkahelyváltás: tervezzünk karriert 4 lépésben
Munkahelyváltás: szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás: állásinterjú, milyen hibát ne kövess el?
Nárcisztikus manipuláció. Hogy élj vagy dolgozz együtt egy nárcisztikussal?
Sikeres munkahelyváltást kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
A munkahelyváltással kapcsolatos adó-, társadalombiztosítási, nyugdíjjárulék kérdéseket illetően az Adózóna oldalán tájékozódhatsz itt. tájékozódhatsz:
Tag-ek: munkahelykeresés, munka újrakezdés, foglalkozásváltás, munkahely változtatás, állásváltoztatás, melóhely váltás, karrierváltás