Meghatározza a jövőnket, hogy mire irányítjuk a figyelmünket
Minden múltbéli gondolatunk, érzésünk, emlékünk hatással van arra, hogy automatikusan mire összpontosítjuk figyelmünket. Amire odafigyelünk, az felnagyítottá válik. Amire nem figyelünk, eltörpül.
Egyszerű példán érzékeltetve: ha arra gondolunk, hogy piros sportautót szeretnénk venni, úgy tűnik, mintha hirtelen csupa piros sportautó jönne szembe az utakon. Pusztán azért, mert felfigyelünk rájuk.
Ez persze igaz megfordítva is. Ha tudatosan irányítjuk figyelmünket számunkra hasznos, kellemes, örömöt okozó, vagy motiváló dolgok irányába, akkor ez a jövőkép válik erőteljessé agyunk számára. Valahányszor figyelmünket ráirányítjuk egy gondolatra, bevésődéseket generálunk agyunkban. Ezzel megerősítjük az adott dolog jövőbeli bekövetkezésének valószínűségét is.
Sokszor esünk abba a hibába, hogy alábecsüljük gondolataink erejét. Passzívan állunk figyelmünk irányához, meg sem próbáljuk irányítani.
Ha sikerülne gondolatainkat tudatosan elvonni a destruktív, negatív, veszélyekkel járó dolgokról, akkor sok megoldhatatlannak látszó probléma egyszerűen eltűnne az életünkből. Ehhez persze aktívan és tudatosan kéne gondolatainkat a jó dolgokra koncentrálni.
Az, hogy milyen gondolataink vannak, mire koncentrálunk, milyen dolgok töltik ki figyelmünket, erősen befolyásolják azt is, hogyan érezzük magunkat, hogyan rendezzük be mindennapjainkat, hogyan viselkedünk és végső soron azt is, milyen életet élünk.
Gyakorlat:
Kérdezzük meg legalább naponta egyszer magunktól: “Most épp mire is figyelek?” Tudatosítsuk magunkban, hogy mire figyelünk. Ha már ezzel megvagyunk, akkor egyszerűbben léphetünk következő feladatunk irányába, hogy ilyenkor valóban fordítsuk is figyelmünket a minket romboló dolgok helyett a bennünket erősítő gondolatok irányába.
Sikeres fejlődést kívánok!
Tomori Nóra, karriertanácsadó, life coach, életvezetési tanácsadó