Mit válasszak, kudarcot, vagy sikert?
Senki sem kerülheti el a kudarcokat. Néha nem jól megy egy állásinterjú, vagy nem jön össze a kapcsolatépítésnek szánt találkozó, esetleg felmondanak nekünk a munkahelyünkön. A különbség abban van ember és ember között, hogy ki mekkorára engedi nőni a kudarcérzés árnyékoló felhőjét.
Itt jönnek a képbe a pozitív pszichológia elvei. Természetesen a kudarc átélését nem tudjuk elkerülni de fejleszthetjük a gondolkodási mintáinkat azzal, hogy tudatosan tekintünk magunkra és érzéseinkre. Elérhetjük, hogy a korábbinál gyorsabban átlendüljünk életünk nehéz pontjain. Egy Stanford Egyetemen végzett kutatás azt mutatta, hogy azok a diákok, akik gondolkodásában a “képességeim nem fognak javulni” vélemény áll, kevésbé fejlődőképesek azoknál, akik úgy gondolkoznak, hogy “egyre jobbak lesznek a képességeim”. Az egyetemi évek alatti teljesítmények változása pozitív korrelációt mutatott a diákok mentalitásával.
Gyakorlati példát tekintve …
Tegyük fel, hogy elszúrtunk egy állásinterjút…
Mit gondolunk ezzel kapcsolatban? Mi a helyzethez fűződő gondolatmenetünk?
a) Kényelmes, szokványos, pesszimista gondolkodás: hatalmas kudarc, sose lesz több ilyen lehetőségem, jobb, ha feladom…
b) Optimistább hozzáállás: Így is sokat tanultam már az interjúból is. Legközelebb jobban fog menni. Valószínű, hogy ez nem is nekem való munka lett volna, inkább másfélét, hozzám illőbbet keresek. Tudom, hogy az az interjú menni fog.
Az a lényeg, hogy mindegy, milyen konkrét érveket, magyarázatokat sorolunk fel egyik vagy másik oldalon, mivel győzzük meg magunkat pozitív vagy negatív hozzáállásunk jogosságáról. Csak az számít, hogy ha valóban elhisszük hogy menni fognak a dolgok, akkor menni is fognak!
Talán élettapasztalatunkból is fel tudunk sorakoztatni olyan élményeket, amikor valami kapcsán valóban hittünk magunkban és be is igazolódott a siker. Hozzáállásunkon múlik, hogy merre tart a jövőnk.
Gyakorlat:
A pozitív jövőkép gyakorlására gondoljunk például arra, amikor utoljára vásároltunk magunknak valami szépet: egy szép tavaszi cipőt, egy új szemüvegkeretet, bármit. Miközben próbálgattunk és nézegettük magunkat a kiválasztott darabban, elképzeltük, ebben majd milyen szépek, sármosak, intelligens tekintetűek stb. leszünk. Hát ezt az élményt keressük meg és ültessük át más helyzetekbe is!
Sikeres gyakorlást kívánok!
Tomori Nóra, karriertanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach