Ne mondd a főnöknek…
Vannak nyilvánvaló mondatok, amiket nem érdemes főnökünknek mondani, mint pl. “hatalmas hibát követtem el”, “elvesztettem az ügyfelet”, stb. Összeszedtem pár olyan dolgot, amivel talán kevésbé nyilvánvalóan, mégis magunkra haragítjuk vezetőinket.
- Ezt nem lehet megcsinálni.
Ez a vezetőket leginkább felbosszantó mondat, ami csak munkahelyen elhangozhat.
Túl könnyű választás a feladat hárítására. Mindent meg lehet oldani valahogy, vagy legalább kutatásokat, vizsgálódásokat, opcionális megoldásokat ki lehet találni a kivitelezésre.
- Láttad, hogy XY hogyan viselkedett? Annyira nehéz vele együtt dolgozni!
Főnökünk biztosan nem kíváncsi arra, ha nem szeretünk valakit. Csak tényekről, elvégzett munkákról, sikerekről, teendőkről szeretne hallani.
- Nem zavartalak volna, ha a dolog magától megoldódott volna…
Biztos nem fog örülni, hogy nem előre figyelmeztettük a lehetséges veszélyekre. Esélyt sem adtunk neki, hogy megelőzzön valami bajt, mert elhallgattuk előle a problémákat.
- Ha nem teszed ezt, felmondok.
Az ultimátumok agresszív közlések, amik a másik félből agressziót váltanak ki. És mindenki helyettesíthető… Persze, ha menni akarunk, menjünk, de ne fenyegetőzzünk ezzel.
- Tudod, az Y generáció így teszi, az én korosztályom úgy gondolja…
Tudja ő is, ha fiatalabbak vagyunk nála, de talán nem szeretné, hogy erre emlékeztessük is… Inkább fogalmazzuk mondandónkat úgy, hogy mi jó a cégnek.
- Biztos, hogy ezt akarod tenni?
Ettől biztos azt fogja hinni, ki akarjuk oktatni valamiben, amit maga is tud. Jobb, ha óvatosan felhívjuk a figyelmét még egy szempontra valamivel kapcsolatban, ami még eddig nem került szóba.
- Fizetésemelést szeretnék.
Ezt mindenki szeretné. Ha úgy érezzük megérdemeljük, akkor szedjük össze, milyen értékeket, kompetenciákat adunk a vállalat számára, milyen érdemeink alapján érezzük úgy, hogy jobban megfizethetnének bennünket. Azt kell elérnünk, hogy a főnökünkben felébredjen a vágy, hogy fizetésemelést eszközöljön ki nekünk.
Sikeres munkahelyi kommunikációt kívánok!
Tomori Nóra