Tippek interjúra való felkészüléshez – Hogyan jussunk be egy vezetési tanácsadó céghez? – Esettanulmányinterjúk, AC-k
Az állásinterjún azzal növelheted leginkább az esélyeid, ha alaposan felkészülsz. Amint megkaptad az AC vagy interjú időpontot, legjobb, ha azonnal menetrendet készítesz, hogyan fogsz felkészülni. Akár Excel táblázatba is foglalhatod a teendőid. Ha biztosra akarsz menni, nyugodtan beterveztetsz akár napi 2 óra felkészülési időt.
Tippek interjúra felkészüléshez: 8 ötlet
1. Olvass! Sok információt elolvashatsz a nagy tanácsadó cégek honlapjain arról, hogyan zajlanak az ilyen interjúk, milyen típusú esettanulmányokat alkalmaznak, stb. Minél többet olvassunk el ezek közül.
2. Nézz videót! Keress a You Tube-on esettanulmány-interjúkat tartalmazó videókat.
Az ilyen esettanulmányok tipikusan olyan területeket ölelnek fel, mint egy vállalat hatékonyságának növelése, vállalategyesülések és felvásárlások, új régiók irányába való, vagy globális terjeszkedés, vállalati restruktúrálás.
3. Gyakorold az érvelést! Győződj meg arról, hogy részletesen tudsz beszélni ezekről a témákról, és különböző irányokból is el tudod magyarázni a kritikus pontokat.
4. SWOT! Érdemes SWOT analízist készíteni és prezentálni. Így rendszerezetten tudod képviselni az álláspontod. Az interjúztató vezetők számára mindig szimpatikus, ha egy jelölt technikai, elemzői tudását is képes bizonyítani.
5. Építsd fel a választ! Válaszod körültekintően építsd fel. Érdemes a szóban forgó iparágról szóló áttekintéssel kezdeni, majd kitérni az adott cégre, helyzetére, termékeire. Csak ezután kezdj az adott eset részleteibe beleásni magad. Érdemes legalább három olyan tényszerű javaslatot tenni, melyek az esetből kinyerhető információkon alapulnak. Ha rendelkezésre állnak grafikonok, ezek mindegyikére igyekezz utalni. Persze azt se feledd, hogy némely grafikon fölöslegesen szerepel, olyan információt tartalmaz, amely nem releváns a kérdéshez, és csak azt hivatott tesztelni, hogy ezt észreveszed-e. Ha észrevetted, tedd is szóvá!
6. Figyelj a logikára! Biztos lehetsz abban, hogy kérdezőid le akarják mérni logikus gondolkodásodat és innovatív megoldások megtalálására való képességed is. Legjobb, ha alaposan utána olvasol a világ gazdasági, politikai és technológiai fejleményeinek. Ha jobban akarsz szerepelni versenytársaidnál, akkor különösen figyelj a feltörekvő piacok eseményeire, mint például Kína, Oroszország, Brazília, India. Az esettanulmányok jelentős részében előfordulnak ilyen térségekben felvetődő kérdések.
7. Szerepjáték otthon! Ami még nagyon sokat segít, ha valakivel interjú-szerepjátékot tudsz játszani: családtag, barát, vagy coach lehet a segítségedre.
8. Hidd el, jó vagy! A legeslegfontosabb: higgy magadban! Ha elég jó voltál ahhoz, hogy az interjúig eljuss, akkor elég jó leszel arra is, hogy továbbjuss! Képzeld is el magad, amint már megszerezted az állást! Ezzel növelheted magabiztosságod!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach, HR szakértő
2014.03.01. @ 15:24
Elnézést, de mi a az a
SWOT analízis??
2014.03.04. @ 09:20
A SWOT elemzés egy stratégiai tervezőeszköz, amely minden piaci, üzleti, beruházási, stb. döntés előkészítéséhez használható. Az adott cél eléréséhez szükséges tényezőket négy kategóriába soroljuk: Strengths= Erősségek, Weaknesses=Gyengeségek, Opportunities=Lehetőségek, Threaths=Veszélyek. Az erősségek és gyengeségek belső tényezők, a lehetőségek és veszélyek külső tényezők, melyek a környezetben rejlenek. Ez a csoportosítás ugyan nem segít abban, hogy a tényezők között fontossági sorrendet állítsunk fel, de abban nagyon segít, hogy körültekintően vegyük számba a projekt, a szervezet, és a piac jellemzőit.