Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2.
Vannak jól működő gyakorlatok a boldogság fejlesztésére. Korábbi írásom folytatásaként adok még egyszerű ötleteket.
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére, kiegészítés
– Mindig legyen célunk, amit magunk előtt láthatunk
Ha vannak céljaink, az motivációt, izgalmat, kihívást jelent, célunk teljesülését pedig mindannyian örömmel éljük át. Fontos viszont, hogy nagyon is reális, elérhető dolgokat tűzzünk magunk elé.
Kísérlet:
– Gondoljunk valamilyen elérendő dologra és most azonnal tegyünk valamit azért, hogy megvalósulhasson. Írjunk meg egy mailt, hívjunk fel valakit, töltsünk ki egy regisztrációs nyomtatványt, vagy szervezzünk meg egy találkozót.
– Osszuk meg másokkal álmainkat. Mondjuk el három embernek, mit szeretnénk elérni és hallgassuk meg őket is, hogy ők mit szeretnének.
– Igyekezzünk rugalmasan alkalmazkodni a nehézségekhez
Mindannyiunkat érik traumák és veszteségek időről időre. Ez elkerülhetetlen. De hogy hogyan reagálunk veszteségeinkre, azt meg tudjuk választani.
Kísérlet:
– Merjünk még ma segítséget kérni valakitől. Egy baráttól, egy kollégától, egy szomszédtól, egy szakértőtől. Meg fogunk lepődni, hogy az emberek milyen segítőkészek, és hogy milyen sokat jelent nekünk, ha elfogadjuk mások segítő kezét.
– Ha nehéz időket élünk át, kényeztessük magunkat azzal, hogy olyat teszünk, amit valóban nagyon élvezünk. Így javíthatunk hangulatunkon és sikerülhet új megvilágításból néznünk nehézségeinkre.
– Igyekezzünk a dolgok jó oldalát megkeresni
Ha pozitív érzelmeket élünk át, mint pl. öröm, hála, elégedettség, büszkeség, abból nemcsak abban a percben profitálunk, hanem a jó érzés hatása kiterjed a teljesítményünkre, felfogó és tanulási képességünkre, alkalmazkodóképességünkre, stb. Ezért nagyon érdemes a jó dolgokra összpontosítani.
Kísérlet:
– Tegyünk vagy nézzünk vicces dolgokat, játsszunk, idézzünk fel gyerekcsínyeket egy régi baráttal.
– Mosolyogjunk. Mondjunk valami jót, valami dicsérőt, valahányszor belépünk egy szobába, vagy találkozunk valakivel. Figyeljük meg a reakciót.
– Béküljünk meg magunkkal
Nem vagyunk tökéletesek. És ez baj? Fogadjuk el a tökéletlenségeinket, legyünk büszkék magunkra úgy, ahogy vagyunk. És másokat is ugyanúgy, olyanoknak fogadjunk el, amilyenek.
Kísérlet:
– Kérjünk meg valakit, akiben megbízunk, hogy mondja el, szerinte miben vagyunk jók. Lehet, hogy csodálkozni fogunk, mennyivel több jó dolgot lát bennünk, mint mi magunkban. Jegyezzük meg, amit mond és igyekezzünk kihasználni erősségeinket.
– Magunkhoz is legyünk ugyanolyan kedvesek, mint másokhoz. Hibáinkat tekintsük lehetőségeknek, amiből tanulhatunk.
Sikeres boldogulást kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
További ötletek itt: Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Boldogságról még: The Harvard Gazette