Pályaváltás bármilyen életkorban
Pályaváltás bármilyen életkorban lehetséges, önbizalom, hit és bátorság kérdése.
Nagyon gyakran keresnek meg útjukat kereső emberek, akik változtatnának a foglalkozásukon. Aztán amikor leülünk beszélgetni, akkor sokszor épp ők győzködnek engem arról, hogy most egyelőre mégsem időszerű az életükben a változtatás, de majd egyszer, kicsit később, talán…
A pályaváltás olyan mint a gyerekvállalás
A pályaváltás ebben a tekintetben sok hasonlóságot mutat a gyerekvállalással, a válással, a külföldre vagy hazaköltözéssel. Sosincs itt a tökéletes ideje – sokak szerint. Miért? Kérdésemre ilyesmiket mondanak:
- Mert rengeteg a felelősségem, fizetnem kell a számlákat.
- Mert a családnak szüksége van a teljes figyelmemre, most nem tölthetem az estéimet tanulással, vagy pályaváltással kapcsolatos puszfeladatokkal.
- Mert félek, rossz döntést fogok hozni, inkább mégse változtatok.
- Mert -bár nem érzem jól magam a munkámban- legalább a társadalmi megbecsültsége magas, a munkahelyem és a pozícióm nagy presztízsnek örvend, hát csak kibírom még pár évig.
- Mert bár változtatni szeretnék, úgy érzem, nincs elég pénzem, hogy áthidaljam azt az időszakot, amíg kevesebb lesz a bevételem.
- Mert az én életrajzommal úgysem vennének fel sehová.
A fenti lista legtöbb pontja önbizalomhiányra, kockázatkerülésre, a bizonytalanságtól és a túlterheltségtől való félelemre utal. Ezek tartanak bennünket vissza a továbblépéstől.
Ha pályaváltásban gondolkodsz, a következő 4 dolgot tartsd szem előtt.
-
Dötsd el, hogy az idő nagyobb érték, mint a pénz.
- Pénzt (kevesebbet vagy többet) de mindig tudunk keresni. Ezzel szemben az időnk elfogy. És ahogy öregszünk, az idő egyre gyorsabban telik. Semmi sem értékesebb az életünkből még hátralévő éveknél. Tökéletes időzítés nincs, ha pályaváltásról van szó. Mindig lesz valami, ami jobb lehetne, vagy egy projekt, amit még be kéne fejezni, mielőtt tovább lépünk.
- Nem vagy egyedül, ha úgy érzed, nem találtad meg a neked való munkát. Minden statisztika arról árulkodik, hogy a magyarországi munkavállalók többsége elégedetlen a munkahelyével. Lehet, hogy nem tudod kihasználni a benned lévő kreativitást, lehet, hogy nem kapsz kinevezést, nagyobb felelősséget, lehet, hogy úgy érzed, más feladatokban jobban tudnál érvényesülni. Igazad van, ha úgy érzed, szeretnéd kipróbálni magad másban.
- Sokszor gondolkodom azon, hogy az iskolarendszer hibája, hogy nem tanítunk a tizenéveseknek önismeretet, ami abban segíthetne a pályaválasztás előtt álló 16-17 éveseknek, hogy olyan irányban tanulhassanak tovább, ami az egyéniségükhöz, a személyiségükhöz, és a belső értékeikhez illeszkedik. Ha abban sikerülne tisztábban látni az érettségi előtt álló gyerekeknek, hogy milyen elfoglaltság, időtöltés, feladatok illeszkednek a személyiségükhöz, akkor sokan válhatnának elégedettebb munkaerővé felnőtt korban. Az évek alatt meggyőződtem arról, hogy a sikeres pályaválasztás kulcsa elsősorban nem a képességekben, hanem a személyiségben keresendő.
-
Beszélj a terveidről úgy, mintha már megvalósultak volna.
- A pályaváltás ezen aspektusát leginkább példákkal tudnám megmagyarázni. Egy ügyfelem, aki elhatározta, hogy tréner szeretne lenni, minden új ismerősének azt mondta, hogy az ő foglalkozása tréner és csoportos tanfolyamokat tart. Ebben az időben egyáltalán nem voltak még tanfolyamai és nem is látta tisztán, hogy fogja tudni magát felépíteni, de abban biztos volt, hogy ez a célja, elképzelte magát ebben a szerepben, trénerként tekintett magára, úgy beszélt, viselkedett és szívott magába hasznos új ismereteket, mint egy elhivatott tanfolyamvezető és mire valóban oda jutott, addigra már ő is teljesen természetesnek érezte magát az új szerepben s a külvilágnak sem jutott eszébe kételkedni a hitelességében.
- Egy másik ügyfelem elhatározta, hogy kertészeti vállalkozást szeretne indítani. Az első dolog, amit tett az volt, hogy elmondta mindenkinek, hogy ő kertészeti vállalkozó. Ekkor még a régi munkahelyén dolgozott, ahol csak fél évvel később mondott fel. Közben elkezdett szépen apránként eszközöket, gépeket beszerezni, mélyebb ismereteket gyűjteni a növényekről, a talajkultúráról, a vállalkozásyzervezésről, sokat tanult. Mire eljött az idő, hogy valóban lettek megrendelői, addigra ténylegesen felépítette az új szakmai tudását és eszköztárát.
-
Higgy benne, hogy lehetséges
- Az egyik legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek, amikor ki akarnak próbálni valami újat, hogy soha nem beszélnek olyan emberekkel, akik olyan életet élnek, amire ők vágynak, és akik meg merték lépni azt a változtatást, amire ők vágynak.
- Ha csak olyan barátokkal beszélgetsz, akik 30 éve nem fogtak bele semmi újba, pláne nem karrierváltásba, mit gondolsz, milyen tanácsot adnak majd neked? Azt a tanácsot fogják neked adni, ami szerint ők élnek. Azt, hogy a stabilitás és a biztonság az elengedhetetlen legfontosabb dolog az élethez.
- Az életben a tetteink gyakran tükrözik a meggyőződéseinket. Aki vállalkozást akar indítani, ne kérjen tanácsot olyasvalakitől, aki soha nem indított vállalkozást. Aki új szakmát akar tanulni, ne azt kérdezze, aki ilyesmire sose szánta rá magát.
- Az a személy, aki soha nem vállalta a kockázatot, hogy új dolgot csináljon, valószínűleg kockázatkerülő. Következésképpen arról fog beszélni, hogy a legtöbb vállalkozás az első öt éven belül megbukik, illetve a késői életkorban megtanult új foglalkozás sose vezet jó munkahelyhez.
- Ehelyett, ha olyasvalakivel beszélsz, aki már vállalkozást működtet, vagy aki meg merte változtatni a foglalkozását, talán azt fogja mondani, hogy ez volt a legjobb döntés az életében. És el fogja mesélni, hogy küzdötte le a nehézségeket.
Ha le akarod győzni a karrierváltással kapcsolatos félelmeidet és önbizalomhiányodat, akkor olyan emberekkel kell beszélned, akik sikeresen véghezvitték a karrierváltást. Ők tudnak segíteni elhinned, hogy lehetséges.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot: kapcsolat
Olvass tovább:
Pályaváltás után milyen munkában lehetnék boldog?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsdó, életvezetési tanácsadó, coach