Boldogság. Tippek
Boldogság? Tippek a fenntartására
Vannak jól működő gyakorlatok a boldogság fejlesztésére! Vedd kézbe boldogságodat néhány nagyon egyszerű szabály mentén.
A mai világ kutatási eredményei azt mutatják hogy a boldogságérzetünk választás eredménye. Tény, hogy az egyéniségünk örökletes tulajdonságait nem tudjuk megváltoztatni, és életünk körülményeit sem tudjuk teljes mértékben befolyásolni. De mindezekkel együtt nagyon is erős befolyással lehetünk arra, hogy mennyire érezzük boldognak magunkat.
Vannak olyan nagyon egyszerű és hétköznapi dolgok, amik bizonyítottan a boldogságérzet katalizátoraiként működnek, tegyük ezeket életünk részévé!
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére
-
Tegyünk valamit másokért
Azzal, ha másoknak segítünk, magunk is jobban érezzük magunkat. Egészségünk is javulhat, társas kapcsolataink is javulhatnak és örömérzetünk is fokozódik.
Kísérlet 1:
– Tegyünk három kedves dolgot másoknak még ma.
– Ajánljuk fel segítségünket valakinek.
– Dicsérjünk meg valakit valamilyen eredményéért vagy tulajdonságáért.
– Fel is hívhatunk valakit, akiről tudjuk, hogy nehézségei vannak. Sokszor az is elég, ha meghallgatjuk őt, megmutatva ezzel, hogy odafigyelünk rá.
– Vagy egyszerűen csak mosolyogjunk rá valakire.
-
Építsük társas kapcsolatainkat.
Kapcsolataink minősége a legfontosabb boldogságforrás. Azok, akiknek jó kapcsolatai vannak másokkal, bizonyítottan egészségesebb és hosszabb életet élnek a bezárkózó, ellenségeskedő embereknél. Jó családi, baráti kapcsolataink és párkapcsolatunk az értelmes élet, a fontosságtudat, és a valahova tartozás kellemes érzését kelti bennünk. Azt se adjuk fel soha, hogy újabb és újabb kapcsolatokra tegyünk szert, törekedjünk kiteljesedni a minél nyitottabb társas életben.
Kísérlet 2:
– Szakítsunk több időt azokra az emberekre, akik fontosak nekünk. Beszélgessünk velük minél többet. Játsszunk a gyerekekkel, hívjuk fel testvéreinket, barátainkat, régi munkatársainkat.
– Még ma alakítsunk ki három új kapcsolatot. Beszélgessünk valakivel akár a boltban, integessünk egy szomszédnak, tanuljuk meg egy új ismerős nevét.
-
Törődjünk a testünkkel
A testünk és a szellemünk szoros kapcsolatban állnak egymással. A mozgás, a sport jó érzést okoz. Még súlyos depresszióból is felépülhet valaki sporttal, mozgással, testével való törődéssel. Nem kell mindjárt maratont futni. Tehetünk egyszerűen egy pár lépést a szabadban, engedélyezhetünk magunknak több időt az alvásra, elmehetünk egy masszázsra.
Kísérlet 3:
– Még ma legyünk aktívabbak, hacsak egy kicsit is. Szálljunk le egy megállóval előbb a buszról. Válasszuk a lépcsőt a lift helyett. Menjünk és sétáljunk egyet este.
– Igyunk több vizet, együnk energiát adó, vitaminban gazdag ételeket is (persze csakis, ami ízlik). Tapasztaljuk ki, nekünk mi segít a rengeteg lehetőség közül, tegyük azt.
-
Vegyük észre magunk körül a világot.
A világ körülöttünk sokkal színesebb, mint amit a megszokott hétköznapokban energiánk van észrevenni. Érdemes minél többször megállni és észrevenni, tudatosítani olyan dolgokat, amiket eddig nem láttunk meg. Ezzel mélyülnek érzelmeink, és jobban tudunk a “jelenben” élni, ahelyett, hogy a múlton rágódnánk, vagy a jövő miatt aggódnánk.
Kisérlet 4:
– Adjunk magunknak napi 5 percet, hogy álljunk meg és semi mást ne tegyünk, mint lélegezzünk és éljünk a pillanatban.
– Még ma vegyünk észre magunk körül három jó dolgot, aminek örülni lehet. Apróságokat.
-Még ma vegyünk észre három szép dolgot magunk körül, amire rá lehet csodálkozni. Akár egy szép kutyát. Egy szép falevelet. Egy kávé jó illatát. Valaki örömteli nevetését.
-
Igyekezzünk mindig tanulni valami újat.
A tanulás segít nekünk abban, hogy életben tartsuk kiváncsiságunkat és lekössük mentális energiáinkat. Rugalmasságunk és magabiztosságunk is növekszik, ha azt érezzük, hogy fejlődésben vagyunk. Nem kimerítő tanfolyamok vagy diplomák halmozása a cél, hanem a magunk tempója, érdeklődése, lehetősége szerint bármilyen új dolog kipróbálása is akár. Például új sportok, hobbik, időtöltések, új játék megtanulása…
Kísérlet 6:
-Még ma tegyünk meg valami olyat, amit még nem csináltunk korábban. Közlekedjünk új úton, válasszunk új fogást az étlapon, válasszunk másik fajta mosóport…
– Tanuljunk valami új dolgot még ma, ha csak apróságot is. Például egy olyan funkciót a telefonunkon, amit még nem használtunk. Használjunk egy új kifejezést valaminek a leírására. Próbáljunk ki vacsorára egy új receptet.
6. Mindig legyen célunk, amit magunk előtt láthatunk
Ha vannak céljaink, az motivációt, izgalmat, kihívást jelent, célunk teljesülését pedig mindannyian örömmel éljük át. Fontos viszont, hogy nagyon is reális, elérhető dolgokat tűzzünk magunk elé.
Kísérlet:
– Gondoljunk valamilyen elérendő dologra és most azonnal tegyünk valamit azért, hogy megvalósulhasson. Írjunk meg egy mailt, hívjunk fel valakit, töltsünk ki egy regisztrációs nyomtatványt, vagy szervezzünk meg egy találkozót.
– Osszuk meg másokkal álmainkat. Mondjuk el három embernek, mit szeretnénk elérni és hallgassuk meg őket is, hogy ők mit szeretnének.
7. Igyekezzünk rugalmasan alkalmazkodni a nehézségekhez
Mindannyiunkat érik traumák és veszteségek időről időre. Ez elkerülhetetlen. De hogy hogyan reagálunk veszteségeinkre, azt meg tudjuk választani.
Kísérlet:
– Merjünk még ma segítséget kérni valakitől. Egy baráttól, egy kollégától, egy szomszédtól, egy szakértőtől. Meg fogunk lepődni, hogy az emberek milyen segítőkészek, és hogy milyen sokat jelent nekünk, ha elfogadjuk mások segítő kezét.
– Ha nehéz időket élünk át, kényeztessük magunkat azzal, hogy olyat teszünk, amit valóban nagyon élvezünk. Így javíthatunk hangulatunkon és sikerülhet új megvilágításból néznünk nehézségeinkre.
8. Igyekezzünk a dolgok jó oldalát megkeresni
Ha pozitív érzelmeket élünk át, mint pl. öröm, hála, elégedettség, büszkeség, abból nemcsak abban a percben profitálunk, hanem a jó érzés hatása kiterjed a teljesítményünkre, felfogó és tanulási képességünkre, alkalmazkodóképességünkre, stb. Ezért nagyon érdemes a jó dolgokra összpontosítani.
Kísérlet:
– Tegyünk vagy nézzünk vicces dolgokat, játsszunk, idézzünk fel gyerekcsínyeket egy régi baráttal.
– Mosolyogjunk. Mondjunk valami jót, valami dicsérőt, valahányszor belépünk egy szobába, vagy találkozunk valakivel. Figyeljük meg a reakciót.
9. Béküljünk meg magunkkal
Nem vagyunk tökéletesek. És ez baj? Fogadjuk el a tökéletlenségeinket, legyünk büszkék magunkra úgy, ahogy vagyunk. És másokat is ugyanúgy, olyanoknak fogadjunk el, amilyenek.
Kísérlet:
– Kérjünk meg valakit, akiben megbízunk, hogy mondja el, szerinte miben vagyunk jók. Lehet, hogy csodálkozni fogunk, mennyivel több jó dolgot lát bennünk, mint mi magunkban. Jegyezzük meg, amit mond és igyekezzünk kihasználni erősségeinket.
– Magunkhoz is legyünk ugyanolyan kedvesek, mint másokhoz. Hibáinkat tekintsük lehetőségeknek, amiből tanulhatunk.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Az extrovertáltak vagy az érzelmileg stabil emberek a boldogabbak?
Sikeres boldogságot kívánok!
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach
Boldogság és jóga kapcsolata itt: The Harvard Gazette