Az extrovertáltak boldolgok?
Az extrovertáltak gyakran boldogok, de nem mindig. A tartós boldogság-érzet okait vizsgálta egy oxfordi tanulmány (Oxford Brookes University, Oxford Happiness Project, Peter Hills, Michael Argyle, UK). itt
Konklúzióként arra jutott, hogy az extavertáltság nem mindig korrelál a boldogsággal. Ez a konklúzió szemben áll sok korábbi vizsgálattal, amelyek szerint az extrovertáltabb emberek boldogabbak. Az empirikus tanulmány arra jutott, hogy szorosabb kapcsolat van a boldogság és az érzelmi stabilitás között. Az érzelmi stabilitás mértéke alapján megjósolható, hogy mennyire boldog egy ember. Ez tehát megfordítva nagyon tanulságos mindannyiunk számára és fontos tanácsokat fogadhatunk meg. Ha érzelmi stabilitásunk erősítésére törekszünk, alapvetően boldogabb, elégedettebb emberré válhatunk. Hogyan?
- Érzelmi stabilitásunk erősítésének egy módszere, hogy ne higgyük el magunknak minden félelemkeltő gondolatunkat, erről korábban részletesebben írtam. itt)
- Másik módszer érzelmi stabilitásunk erősítésére az lehet, hogy ne haragudjunk magunkra olyasmi miatt, ami fölött nincs kontrollunk. Ennek alapján ne haragudjunk magunkra érzéseinkért. Sokszor félünk valamitől, vagy dühösek vagyunk valamire. Érzéseinket nem akaratunk diktálja. Félelmünket, dühünket vagy szomorúságunkat hajlamosak vagyunk azzal tetézni, hogy ilyeneket mondunk magunknak: „ne legyél már ilyen nyámnyila”, „micsoda gyengeség így betojva lenni”. Csakhogy ilyenkor egyrészt olyan dologért szídjuk magunkat, amiről nem tehetünk, hiszen nem akaratlagosan alakulnak az érzéseink. Továbbá amúgy is rossz érzésünket tovább tetézzük azzal, hogy még pluszban haragszunk is magunkra és szégyelljük is magunkat. A negatív érzések önmagukban is elég nehézséget jelentenek, ne tetézzük további nehézségekkel a helyzetünket. Legyünk megértőek magunkkal, dédelgessük magunkat például valami ilyesmivel: „Igen most dühös vagyok /félek/aggódom/szomorú vagyok, ez egy ilyen helyzet, de ettől is tapasztaltabbá válok, holnap reggel pedig mosolyogva fogok ébredni.” Más szóval hagyjuk abba az örökös önkritikát amiatt ahogy érezzük magunkat.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, tanácsadó, életvezetési tanácsadó