Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
A sikerességhez igenis magabiztosságra van szükség. „Magabiztosság egyenlő pozitív érzések egyenlő jobb teljesítmény” – írta Tony Schwartz, Légy kiváló bármiben című könyvében. A könyv fő üzenete, hogy kivétel nélkül minden egyes embert utolérnek elbizonytalanodott időszakok, és ezeket azok tudják hathatósan leküzdeni, akik őszintén szembe néznek magukkal, valós önismeretet szereznek, el merik hinni azt, amiben valóban jók és fel tudják mérni a hiányosságaikat. Ennek az ismeretnek a birtokában pedig magabiztossággal képesek felhasználni az erősségeiket és segítséget mernek kérni a hiányosságaik mentén.
Nem ciki, hogy nem értünk mindenhez és nem ciki, hogy van, amit nem tudunk!
Nagyon sokan vannak, akik inkább órákig, napokig szenvednek egy kérdés, probléma megoldásával, minthogy segítséget kérjenek, mert attól félnek, inkompetensnek tartják majd őket. Pedig gyakorlatilag a fordítottja igaz. Aki kérdez, az kommunikál, és az jó hatással van a munkakapcsolatra. Akit megkérdezünk, rendszerint nagyon is szívesen segít, mert azzal elismerést nyer a szaktekintélye. Miután pedig segítséget nyújtott, automatikusan növekszik benne az irányunkban érzett szimpátiafaktor, ez szociálpszichológiai tény.
Nem érdemes azon görcsölni, mit fognak vajon gondolni a többiek!
Biztosak lehetünk abban, hogy igenis hozzá fogjuk tudni tenni a célok eléréséhez azt, ami a mi részünk. Inputra pedig igenis szükség van másoktól.
Válogasd meg, kitől kérsz visszajelzést!
Az önbizalomhiányos emberek sokszor esnek egyrészt abba a hibába, hogy saját legkevésbé előnyös tulajdonságaikat és legkevésbé fejlett készségeiket mások legjobb tulajdonságaihoz, legfejlettebb készségeihez mérik. Hasonlóan, olyan emberektől várnának pozitív visszajelzést, akik valamilyen okból rossz véleménnyel vannak róluk, azoknak szeretnének bizonyítani, akiknek úgysem tudnak megfelelni. Ez egy gyerekkorból hozott automatizmus, hogy minél elérhetetlenebb volt a szülő szeretete, annál inkább szerettük volna „kiérdemelni”. Kérjünk inkább minél több olyan embertől visszajelzést akik várhatóan jókat fognak mondani, és igyekezzünk ezekből önbizalomtöbbletet meríteni.
Lépjünk ki a komfortzónából!
A legtöbb ember valójában messze sokkal többre képes, mint amit gondol magáról. Ez sokak számára csak akkor szokott kiderülni, amikor az élet lehetetlen helyzetet teremt és lám, igenis talpra áll, megoldást talál, tető alá hoz létrehozhatatlannak hitt dolgokat. Érdemes tehát megpróbálni az újat, valószínű, hogy igenis menni fog.
Az önbizalom fejlesztéséhez további ötletek: Önbizalom fejlesztés átprogramozással – tegyük félre az áldozatszerepet
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Hivatkozás: https://blog.12min.com/be-excellent-at-anything-summary/