Szeresd magad!
Szeresd magad, és szeretni fog az élet
Önmagunk szeretetének képessége és érzelmi intelligenciánk összefügg. A magas érzelmi intelligenciával rendelkezők sikeresebbek abban hogy jól kezeljék a bizonytalanságot, hogy másokat motiváljanak, hogy az élet hullámhegy-völgyeit elviseljék, hogy boldog kapcsolatokat tartsanak fenn és önmagukat is jobban tudják és szeretni, elfogadni. Tehát a magas érzelmi intelligenciájú em
berek jobb barátságban képesek élni magukkal és a világgal.
Valamiért sokan vannak úgy hogy miközben mások felé ki tudják mutatni szeretetüket és együttérzésüket, önmaguk felé sokkal kevésbé. Sokszor idegenekkel is kedvesebbek vagyunk mint magunkkal.
Szeresd magad: értékesség-tudat és boldogság
Egy közelmúlt-beli egyetemi tanulmány (link alul) szerint az értékesség-tudat és a párkapcsolati boldogság valamint a társas és munkahelyi sikeresség között is erős kapcsolat van. Aki jobban képes szeretni magát, sikeresebbnek bizonyul kapcsolataiban és sikeresebben boldogul az élet viszontagságain keresztül, optimistábban tekint a jövőre és a lehetőségekre. Jobb hangulatban tölti napjait és gyakrabban tölti el jó érzés. Többet tud őszintén mosolyogni, és jobban képes a nehézségeket nagyvonalúan és elnézően kezelni.
Hagyjuk abba a kritizásást ha magunkról van szó!
Nyilván kialakult mindannyiunkban valamilyen elképzelés arról, hogy milyenek vagyunk, kik vagyunk. Ez az önkép biztos, hogy nem teljesen valóságos, sok mindent ne
m tudunk magunkról, van amit elbagatelizálunk, vannak dolgok, amiket pedig felnagyítunk. Érdemes elgondolkoznunk azon, hogy mik azok a kedvezőtlen tulajdonságaink és hiányosságaink amiket folyton önmagunk fejéhez vágunk. Mi mindennel szoktuk magunkat bírálni? És vajon 100%-os bizonyítékaink vannak arra, hogy ezek a bírálatok jogosak? Vagy van esetleg példa arra, amikor az adott dolog jól ment csak arra éppen legyintünk?
Önszeretet gyakorlatok:
Önszeretet gyakorlat 1:
Egy hétig figyeljünk arra, hogy soha nem mondjuk, ne is gondoljuk ilyesmiket: “nem vagyok képes…”,“nekem az nem megy…”
Önszeretet gyakorlat 2:
Írjunk listát a jó tulajdonságainkról! Ne csak leírjuk, olvassuk is fel hangosan minden nap, hogy mi megy jól, mi mindenre vagyunk képesek. És idézzük fel őket akkor is minden alkalommal, amikor valamiért épp megharagudtunk magunkra. Ezek a dolgok pozitív megerősítésként fognak szolgálni és jó érzést okoznak. Segítenek szeretetre méltóbbnak látni önmagunkat. Ez azért fontos, mert mivel a negatív tapasztalatok sokkal mélyebben bevésődnek elménkbe a pozitívaknál, muszáj a jó dolgokra külön koncentrálni kompenzálásképpen.
Önszeretet gyakorlat 3:
Próbáljuk ki, hogy valahányszor amikor ránk törnek az önkritikus gondolatok, zavarjuk el őket! Tudatosítsuk magunkban, hogy szükségtelenek és gondolatban rakjuk őket félre. Vegyünk pár nagy és mély lélegzetet, figyeljünk levegővételünkre teljes figyelmünkkel. És mondjuk dicsérő szavakat magunkról. A nagy levegők és a légzésre koncentrálás elménk megnyugtatását és gyógyítását szolgálják. A dicsérő gondolatok pedig az önprogramozást segítik, aminek nyomán minden alkalommal kicsit pozitívabban vélekedhetünk magunkról és kicsit jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben. Ezáltal egészségünket, erőnket, önmagunkba és szerethetőségünkbe vetett bizalmunkat erősíthetjük.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Szeretettel,
Tomori Nóra életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach
Hivatkozott tanulmány: itt