Szuperérzékenység. 46 tipp
Szuperérzékenység: Hogy kezeld és milyen foglalkozást válassz, ha szuperérzékeny vagy?
Dr. Elaine Aron 1991-ben kezdett tanulmányokba a jelenséget illetően. Az erősen érzékeny emberek nagyon aktív idegrendszerrel élnek. Ezért társaiknál sokkal intenzívebben képesek feldolgozni az őket körülvevő fizikai és pszichológiai környezetet. A hangokat, fényeket, ízeket, színeket, árnyalatokat, apró eltéréseket, mások érzéseit és hangulatát, stb. Éppen ezért érzéketlenebb társaiknál jóval hamarabb eltelítődnek mindezektől. Hamarabb belefáradnak az esetlegesen nagy zajba, zűrzavarba, rossz szagba. Mélyebben élnek át érzéseket és másokkal is könnyen együtt éreznek. Ugyanezért sokkal előbb átlátnak mások szándékain és kimondatlan gondolatain, mint a legtöbben. Ha ez a folyamat nem teljesen tudatos, akkor intuícióként élik meg mindezeket. Hetven százalékban introvertált emberekről van szó, akik különösen fogékonyak a negatív tapasztalatokra, melyeket mélyebben átélnek a többieknél. Sérülékenyebbek, érzelmileg is felzaklathatóbbak és sokszor alacsonyabb fájdalomküszöbbel élnek.
A szuperérzékenység kezelése annak megértésével kezdődik
Az erősen érzékeny emberek gyorsan ráhangolódnak a művészi szépségre, a kifinomult zenére, finom ízekre. Zajos, zűrös nap után csöndes, magányos elvonulásra vágynak. Gazdag belső világuk van, sokszor intenzíven és érzésekkel telve álmodnak, kerülik a feszültséggel teli helyzeteket és rosszul viselik az élethelyzetek változásával járó stresszt. Összezavarja őket és nehezíti teljesítményüket mások rájuk koncentráló figyelme, gyűlölik az erőszakos, agresszív filmeket, tévéműsorokat. Mai, extraverziót előtérbe helyező világunkban önérvényesítést tekintve nehéz helyzetük van. Pedig lehetetlen lenne a világ fejődése érzékenységük, kifinomult megoldásaik nélkül. Többnyire kreatív, produktív, figyelmes, körültekintő, intellektuálisan magasan fejlett emberek. Aki a leírásban esetleg magára ismer, hasznosnak találhatja az alábbi ötleteket.
46 túlélő ötlet szuperérzékenyeknek
- Aludj minél többet. Az erős idegrendszeri aktivitás hamar kifáradáshoz, nyomott hangulathoz, zavarodottság-érzéshez, koncentrációs nehézségekhez vezet. Az amúgy is csúcsra járatott szuperérzékeny idegek feszültségének legjobb csökkentője az alvás.
- Egészséges ételeket egyél és figyelj a rendszeres étkezésre a nap folyamán. Az éhség megterhelő az idegeknek. Nyomott hangulatot, feszültséget és koncentrációs problémákat eredményez.
- Tervezz be relaxációs, csöndes, elvonulós, feszültséglevezetős időszakot a személyes menetrendedbe minden napra. Ha lehet, menj ki a természetbe.
- Az otthonodban legyen legalább egy olyan helység vagy sarok, ahol csönd van, ahova visszavonulhatsz, ahonnan kizárhatod a külvilágot.
- Este, alvás előtt legalább egy órával kapcsold ki a zenét, a tv-t, a telefont tedd „ne zavarjanak”-ra, szánj időt az elcsendesedére, ha úgy érzed, jól esik.
- Napközben is kerüld azt, hogy a tévé, a rádió háttérzajnak szóljon. És kerüld azt is, hogy az örökösen tolakodó médiát kelljen befogadnod.
- Naponta többször legalább pár percre figyelj a lélegzetedre, vegyél nagy, mély, lassú levegőket az orrodon át. A tudatos, intenzív légzés feszültséget old, ellát oxigénnel, intenzíven regenerál, gyógyít, erősít.
- Kapcsold ki a Híreket. Szuperérzékenység esetén érzékeny idegrendszerednek valószínűleg semmi szüksége bombázó feszültségözönre még a tévéből is.
- A külső-belső zaj lecsillapítására találjunk ki örömteli mantrákat, pl. „egészséges és boldog vagyok”. Próbálj minél több ilyen mantrát ismételni, örömet okoz.
- Alkoss. Rajzolj, írj, fess, színezz, építs, varrj, ha megoldható kertészkedj. Ez akkor is beválik, ha úgy éreznéd, nem vagy jó ezekben. Belső világod kifejezésére bármilyen alkotómunka kiváló, és ezek a tevékenységek egyben kíváló feszültségoldók is.
- Mondj dicsérő szavakat másoknak. A látható öröm amit a dicséret hallatán az emberek átélnek, neked is várhatóan örömet okoz.
- Agresszív, fölényes emberekkel kommunikálj távolságtartóan, határozottan. Se ne zárkózz el, se ne alázkodj meg, mert az csak olaj lenne a tűzre. Szállj ki egy vitává fajult helyzetből pédául így: „most visszamegyek dolgozni.” (És menj is el.) Vagy: „váltsunk témát.” (És tedd is ezt.) Gyakorolj be olyan igénykifejező fordulatokat, amivel megvédheted magad. „Ahhoz, hogy meg tudjam a munkát csinálni, szükségem van erre és erre.” Nagyon konkrétan mondd ki, hogy mire.
- Engedd meg magadnak a mély érzéseket. Az érzések átélése örömet okoz. De ne bízz abban, hogy érzéketlen embereket érzések útján meg tudsz győzni.
- Adj magadnak elég időt és teret a dolgok véghezvitelére. A szuperérzékeny ember nem jól tűri a zsúfolt, feszített tempójú örökös hajrát. Próbálj olyan munkát, műszakot, munkahelyszínt választani, ami bioritmusoddal összeegyeztethető, ezzel is lehetőséget adva idegrendszerednek a regenerálódásra.
- Olyan emberekkel barátkozz, akik hozzád hasonlóan érzékenyek. Ők át tudják érezni az igényeidet. Rengeteg ilyen ember található például a képzőművészet, a zene, a tanácsadás, a dietetika, az ápolás, a gyógytorna, a jóga, a non-profit szféra területén.
- Varázsold az otthonodat csodálatos menedékhellyé. Olyan tárgyakat helyezz el benne, ami által nyugalomra lelsz. Ha észreveszed, hogy vannak olyan tárgyak, bútorok, eszközök vagy bútordarabok az otthonodban, amik nyugtalanságot okoznak, szabadulj meg tőlük. A kevesebb több.
- Törekedj a minimalizmusra. A ruhatárad, a napirended, az otthonod, az íróasztalod lecsupaszítása nagyon megnyugtató lehet.
- Nevelj szép szobanövényeket. A növények megnyugtatnak és oxigént termelnek.
- Ne tarts zsúfoltságot az otthonodban. Csak az igazán fontos tárgyakat helyezd el, azoknak viszont adj elegendő teret.
- Tegyél a fürdőszobába mécseseket, gyertyákat, a hálószobába sólámpát. A hangulatosságon túl a sólámpa az egészségnek is jó, tisztítja a levegőt.
- Használj zajcsökkentő fülhallgatót. A szuperérzékenység egyik jellemzője a zajokra való érzékenység, különösen azokra, amiket nem tudunk kontrollálni. Igyekezz kiszűrni a zavaró zajokat, hogy személyes nyugalmat teremthess magadnak.
- Dörzsöld be a tested illóolajos testradírokkal, ápolószerekkel.
- Iktass be örömtevékenységeket. Ha ez a kenyérsütés vagy sütemény sütés, tedd azt, ha napozás vagy séta, akkor azt tedd.
- Igyál finom, nem koffeines teákat.
- Egyél csokit (főleg étcsokit). A csokoládé sok antioxidánst tartalmaz és kiváló érzékszervi élmény.
- Otthonodban helyezz el szobaillatosítókat, engedj be sok friss levegőt, takaríts jó illatú tisztítószerekkel.
- Húzd szét a függönyöket, eressz be sok fényt.
- Autódat is fújd körbe kellemes illatokkal.
- Hallgass lágy zenét.
- Este gyújts méhviaszgyertyát, tisztítja a levegőt, sokáig ég és kellemes mézes illata van.
- Ha vannak hangszereid, tedd őket karnyújtásnyira olyan helységekbe, ahol sokat vagy. Így könnyen előveszed bármikor.
- Minden reggel ágyazz be. Ettől sokkal rendezettebb és békésebb látványt nyújt számodra a hálószobád, amikor bemész.
- Esténként rakd rendbe a konyhát. Nagyon jó érzés reggel egy szép, harmonikus látványt nyújtó konyhába kimenni. A konyhában is igyekezz minél kevesebb eszközt örökké a pulton tartani, inkább csak annyi konyhaeszközt tarts meg, amennyi befér a szekrényekbe, fiókokba, a többit ajándékozd el.
- Igyekezz korán ébredni és a reggeli csend békéjét kiélvezni. Akár a felkelő nap látványa is örömteli perceket okoz szuperérzékenység esetén.
- Reggelente tornázz, meditálj, jógázz egy kicsit, örömteli ébresztő rutin.
- Felkeléskor igyál almaecetes meleg vizet, harmoniukussá teszi az emésztésedet.
- Legalább hetente egy-két alkalommal sétálj nagyot. Csökkenti a szorongást, a stresszt.
- Dörzsöld be a csuklódat, halántékodat illóolajokkal, például mentával, levendulával. Megnyugtat
- Meditálj vagy imádkozz.
- Ha van kutyád, cicád, öleld, simogasd minél többet. Mindkettőtöknek örömet okoz és gyógyít az állattal való szeretetteljes kapcsolat szuperérzékenység esetén.
- Ápold az arcodat masszírozó krémekkel, vitaminos olajokkal.
- Vásárolj magadnak valami apróságot, ha örömet okoz, ha megnyugtat.
- Tegyél a szobádba értékes műalkotást, szobrot, festményt, faliszőnyeget. Csak olyasmit, aminek a látványa megnyugtat.
- Feküdj a hátadra és tegyél magadra ásványi kristályokat. Olyan testrészeidre helyezd őket, amelyek érzékenyek.
- Legalább néhány évente szánj időt arra, hogy kidobáld az életteredből a már szükségtelenné vált tárgyakat.
- Ha nyugtalanságot érzel, igyekezz tudatosítani az érzéseidet, azok okát, ez vezethet az adott problémák megoldásához. Légy magaddal együttérző, kérdezd meg magadtól, mire van most leginkább szükséged. Szuperérzékenység esetén különösen fontos, hogy „befelé” figyelj.
Eredményként pedig várhatóan átlagon felül kreatív, problémamegoldó, produktív, előmozdító tagjává válsz a munkahelyed, családodnak, társaságodnak.
36 foglalkozás-ötlet szuperérzékenyeknek
Szuperérzékenység esetén érdemes olyan foglalkozásban, munkában, feladatban gondolkoznod, ami lehetőséget ad az elmélyültségre, elvonultságra, fókuszáltságra. Írok példákat.
- tudományos kutató
- pszichológus
- egyéni terapeuta pl. gyógymasszőr, fizikoterapeuta, gyógytornász, dietetikus tanácsadó
- kineziológus
- természetgyógyász
- online média tartalomíró pl. blogok, facebook stb.
- grafikus tervező
- szociális munkás
- egyetemi tanár
- háziorvos
- könyvtáros
- könyvelő
- Építész tervező
- könyvszerkesztő
- videoszerkesztő
- pszichiáter
- szabadúszó szakember
- aktuárius
- kárfelmérő
- life coach
- virtuális asszisztens
- informatikai fejlesztő szoftvermérnök
- reiki mester
- fotós
- festőművész
- regényíró
- gyógyszerész
- ingatlanügynök
- webfejlesztő
- logopédus
- belső építész és lakberendező
- jógaoktató
- várostervező
- erdész
- dalszerző, énekes
- zenész, zeneszerző
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot: kapcsolat
Szuperérzékenységről még: Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
És itt: Szuperérzékenység a munkahelyen
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Dr. Elaine Aronról olvass többet itt.