Szuperérzékeny társ
Szuperérzékeny a társad?
A társadalom 15-20 százaléka tartozik az átlagosnál jóval érzékenyebbek és kifinomultabban érzékelők csoportjába. Ők azok, akik sokkal intenzívebben érzékelik a körülöttük lévő környezetet, ideértve az emberek hangulatát is, mint a többiek. Őket nevezzük “szuperérzékenyeknek”. Ha ilyen társat választottunk és mi magunk nem ilyenek vagyunk, attól még élhetünk vele együtt boldogan. Könnyedén odafigyelhetünk a számára fontos dolgokra és megadhatjuk neki azt, ami neki fontos.
A szuperérzékeny társ megértése, tippek
1. A szuperérzékenyek sokkal mélyebben képesek átélni az érzelmeket a többieknél, és mások érzéseit is sokkal előbb megérzik, átérzik. Hamarabb eltelítődnek jó és rossz érzésekkel és intenzívebben reagálnak, például könnyebben sírnak. Ne okoljuk őket ezért.
2. Mások hangvételének, hangsúlyának, vagy az írásos üzenetek apró jeleinek a metakommunikációs jelentését hamar megértik és szinte olvasnak mások ki nem mondott gondolataiban. Megérzik a változásokat és megérzik az őszintétlenséget is. Ez utóbbira rosszabbul reagálnak mint az őszinte elutasításra vagy bírálatra.
3. Számukra másoknál nagyobb stressz forrása egy-egy döntés meghozása. Sokszor halogatják, “még jobban körüljárják” a megfontolandókat, még ha apró kérdésekről van is szó, mert riasztja őket az esetleges rossz választás súlya.
4. Kiváló, figyelmes és megértő meghallgatói a bennünket foglalkoztató nehézségeknek, mindig van pár szabad percük, hogy kiönthessük nekik ami nyomaszt, kapcsolódni tudnak hozzánk és segítenek, hogy jobban érezzük magunkat. Ez kiváló tanárrá, orvossá, emberközeli vezetővé és megértő társsá teszi őket. Értékeljük bennük ezt a tulajdonságot és igyekezzük viszonozni, amikor neki van ránk szüksége.
5. Másoknál rosszabbul viselik a kritikát és hamar megbántódnak. Legyünk tekintettel az érzéseikre és figyeljünk oda mit, hogyan kommunikálunk feléjük.
6. Nagyon zavarják őket a hangos zajok, legyünk erre tekintettel.
7. A megfigyelőképességük és mások iránti érzékenységük folytán kiválóan tudják melyik pillanatban, milyen hangvétellel és milyen érvekkel mondják el javaslataikat, hogy a legkedvezőbb hatást érjék el. Így gyorsan el tudják fogadtatni magukat és elveiket másokkal miközben odafigyelnek a másikéra is. Épp ezért nagyon jó csapatjátékosok és jó stratégiai partnerek. Működjünk együtt velük.
8. Nem érdeklik őket az erőszakos filmek, ne akarjunk ilyet nézni ha velük vagyunk.
9. Fontos számukra, hogy a másokkal való beszélgetésnek legyenek mélységei, a felszínes csevegés éppúgy mint a felszínes kapcsolatok hamar unalmassá, üressé válnak számukra.
10. Nehezen tűrik az erős fizikai fájdalmakat, sokaknál alacsonyabb a fájdalomküszöbük. Értsük meg őket, igyekezzünk megkönnyíteni helyzetüket.
11. Nagyon intuitívak. Hamar reagálnak a rájuk irányuló érzéseinkre és gyorsan úgy is fognak viselkedni velünk, ahogy mi velük. Ha tehát jó hangulatú közös időt szeretnénk, akkor fektessünk energiát saját pozitív kisugárzásunkba.
12. Mélyen szeretnek. Mindent és mindenkit komolyan vesznek. Csak az motiváló számukra, ami egyben érzésekkel is eltölti őket. Fontos értékük a bizalom. Mi is adjuk meg és igyekezzünk megtartani az övét.
13. Nehezen viselik a konfliktust. Nem tudják “lerázni” magukról a feszültségeket. Ezért nagy nehézséget jelent számukra az önérvényesítés konfliktusos, feszültségekkel teli helyzetekben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy erőszakoskodással sokra jutunk velük, mert együttműködésüket csak pozitív hangulat és kölcsönös előnyök mentén érhetjük el.
14. Nem szeretik a túlzsúfolt menetrendet, a túl intenzív időtöltést. Ez a társra nézve annyit jelent, meg kell értenie, a “kevesebb több”. A puszta együttlét értéke sokszor nagyobb, mint a zsúfolt programoké.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Szuperérzékenységről még itt olvashatsz: Szuperérzékenység a munkahelyen
és itt: Túlélő ötletek szuperérzékenyeknek
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó és életvezetési tanácsadó
Elaine Aronról és a szuperérzékenységről többet olvashatsz itt.