Visszaélő vezető
Hogy kezeld a hatalmával visszaélő vezetőt? A visszaélő vezető viselkedéséről gyakran panaszkodnak az ügyfeleim. Az ilyen főnök kizsákmányol, manipulál, félelmet kelt, megaláz. Sokszor indokolatlanul gerjeszti a feszültséget. Abból töltekezik, ha a beosztottai rosszul érezzék magukat.
A toxikus főnök félelemkeltését vedd észre! Tíz ötlet az ellenállásra
1. Igyekezz a főnök viselkedése helyett tisztán csak az elvégzendő feladatra koncentrálni. A főnököt nem fogod tudni megváltoztatni. Te viszont változtathatsz magadon és azon, ahogy teszed a dolgodat. Más szóval, arra fordítsd az energiád, ami a mi kontrollod alatt van. Főnököd viselkedése nincs a kontrollod alatt, a saját teljesítményed viszont igen.
2. Igyekezz minél kevesebb érzelmet (megbántottság, félelem harag) kimutatni a főnök felé, mert pont azt akarja látni, hogy megijedsz, félsz, feszülsz, dühös leszel vagy elbizonytalanodsz. Ha ezeket az érzelmi reakciókat sikerül kiváltania belőled, akkor továbbra is rád fog szállni. Mert ez okozza az örömét és adja az erejét. Ha viszont nem kap tőled érzelmi visszajelzést amin keresztül csavargathat téged, akkor máshol keresi a célpontot.
3. Láss át rajta. Értsd meg a helyzetét. Valószínűleg azért viselkedik bántóan másokkal, mert belül kicsinek, gyengének, bizonytalannak, valójában valamiféle védtelen gyereknek érzi magát, ezt próbálja kompenzálni.
4. Nem érdemes sem észérvekkel, sem kivont karddal
szembe szegülni vele. Egyrészt azért nem, mert főnökként a pozíciójánál fogva túl nagy hatalommal rendelkezik fölötted. Másrészt azért sem, mert nagyon is tudja mit tesz és nem szeretne változtatni. Hiszen a viselkedését belső szükségletei indokolják, nem a kommunikációs alapok hiánya.
5. Érdemes felírni, milyen feladat elvégzését kérte tőled, mit vállaltál be, milyen határidővel. Ez akkor válhat később fontossá, amikor a számonkérésnél „másképp emlékszik” a megbeszéltekre.
6. Alakíts ki biztonságos távolságot tőle. Csak a munkáról és csak szűkszavúan beszélj vele. Személyes találkozás helyett igyekezz inkább emailben kommunikálni. Ez segít megnyugodnod. És ő is kénytelen lesz nagyobb tisztelettel kommunikálni veled.
7. Igyekezz például úgy elkerülni a kapcsolatot, hogy amikor megoldható, inkább az oldaladat fordítsd felé. És ne keresd a szemkontaktust sem. Így kevésbé vonzod magadra a figyelmét.
8. Amikor viszont akarsz vele beszélni, akkor figyelj a testtartásodra. Állj egyenesen és ne hajtsd le a fejed. Ezzel azt kommunikálod, hogy nem félsz. Ha nem lát rajtad félelmet, kevésbé lesz agresszív. Pont az fokozza az ilyen vezetők agresszivitását, ha látják, hogy eredményesen sikerült félelmet kelteniük a másikban. Ne engedd.
9. Ne tegyél olajat a tűzre. A hatalommal visszaélő vezetővel szemben nincs helye nyílt harcnak, agresszív válasznak, csak rontana a helyzeten.
10. Aki bátor és nagyon magabiztos, megpróbálhat a főnök felettesével vagy a HR-rel beszélni. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes tudni, hogy az esetek 95 százalékában ilyen helyzetben a szervezet a vezetőt támogatja. Azért nevezték ki, mert bíznak benne. És ráadásul persze az ő pozíciója képvisel nagyobb súlyt a vállalat eredményességében.
Visszaélő vezető: visszaélés helyett hatalmi egymásra-utaltság
A Harward Business Review tanulmánya szerint két jól működő „recept” van arra, hogy a visszaélésre hajlamos vezető kezéből beosztottja kivegye a fegyvert. Gyakorlatilag arról van szó, hogy a hatalmi viszonyt vezető és beosztott között valahogy egészségesebbé kell alakítani. Az a vezető, aki rá van szorulva a beosztottja kompetenciáira, nem tud hatalmaskodni felette.
- Az egyik lehetőség, hogy a beosztott valamilyen – a vezető számára fontos – témában mindent megtanul, szakértővé válik, és a munkatársai számára is ő tud segítő megoldásokat nyújtani. Ezáltal biztos, hogy kikerül a főnök hatalmaskodási célkeresztjéből, hiszen a vezető rá van szorulva a tudására.
- A másik lehetőség, hogy a beosztott, pontosan képes megérteni vezetője céljait, szükségleteit és gyenge pontjait. Ezáltal képessé válhat arra, hogy adott helyzetben segítsen a vezetőn nehézségeire megoldásokat találni, a főnök feladatait megoldani. Így gyakorlatilag koalíciót formál a vezetővel, aki nem fogja magát azzal gyengíteni, hogy pont az adott munkatársat bántsa.
Itt létesíthetsz kapcsolatot velem: kapcsolat
Érdekelhet még:
Öt dolog amivel elszúrhatjuk munkahelyi sikerünket
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
Hivatkozás: itt
tag-ek: visszaélő főnök, vezetői hatalommal visszaélés a munkahelyen, rossz főnök, nárcisztikus főnök, toxikus főnök