Hogy legyek empatikusabb?
Légy empatikusabb!
Mindenki képes arra, hogy fejlessze empatikus készségeit. Az empátia ereje képessége képes összetartani együtt dolgozó csoportokat egy stresszes, vibráló, gyorsan változó munkahelyi környezetben és egy nehezen összecsiszolódó családban is.
Vannak módszerek, amelyekkel a rohanó világunkban is növelhetjük empátiás készségünket annak érdekében, hogy magunkból és a minket körülvevő emberek csoportjából a legjobb teljesítményt és a legösszetartóbb csapatot formálhassuk.
– Ha beszélgetünk egy munkatárunkkal, barátunkkal vagy családtagunkkal, érjük el, hogy úgy érezze, csak rá figyelünk. És érezze azt is, hogy tisztelettel vagyunk iránta.
– Igyekezzünk pontosan megérteni a másik helyzetét. Mik a tények, mik az érzései, az értékei, a szándékai.
– Ne alkossunk azonnal véleményt, ítéletet.
– Ne éljünk előfeltételezésekkel.
– Jelezzük megértésünket.
– Ne próbáljuk befejezni a másik mondatait.
– Ne próbáljunk tanácsot adni.
– Ne szakítsuk félbe őt a saját mondandónkkal.
– Tanácsadás helyett inkább kérdezzünk még. Milyen érzések vannak benne, hogy látja a hogyan tovább-ot, milyen segítségre lenne szüksége?
– Kérdéseinket, mondandónkat lehetőség szerint fogalmazzuk többes szám első személyben: a “mit tegyünk most?” kérdés jobb érzést kelt a “mit fogsz most tenni?”- nél.
– Gondoljunk bele valamilyen a mi életünkben korábban előfordult helyzetbe, amikor hasonlóan érezhettük magunkat. Ez segít jobban megérteni a másik ember érzéseit.
Mindannyian úgy érezzük néha, hogy semmi sem hiányzik kevésbé, mint empatikusan meghallgatni valakit, hiszen mi is stresszben vagyunk, rohanunk és megértésre vágynánk. De ha csak pár percnyi időt, és figyelmet áldozunk a fenti módszerek “bevetésével”, rohamosan javulhatnak munkahelyi és családi kapcsolataink.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
Önbizalomnövelés: Szuperérzékenység a munkahelyen
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Önbizalomnövelés és önértékelés: Virginia Satir nyomán
Mik az erosségei? Jó válasz az interjún
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó