Elégedettség a munkában
Elégedettség a munkában? Hogyan lehetséges?
A közelmúltban történt, hogy egy sikeres bankszakemberrel beszélgettem. Megbecsült vezető. Kifejezetten magas jövedelme van, munkatársai és a szakma elismeri képességeit és tapasztalatát.
Ő mégis boldogtalannak érzi magát a munkájában. Nem szereti amit csinál. Úgy érzi csapdába került. Rengeteget küzdött hosszú évek alatt, hogy eljusson abba a pozícióba, ahol van. És most valamiért nemcsak nem tudja értékelni amit elért, hanem egyre inkább az a meggyőződése, hogy nem a neki való foglalkozást választotta.
Elégedettség a munkában: jó helyen vagyok?
Sajnos nagyon is sokan tárnak fel hasonló érzéseket, hasonló helyzeteket. És gyakran épp olyan emberek, akik sikeresek, és a külső megítélő szemében tökéletesen megelégedettnek és boldognak kellene lenniük, hiszen magas a jövedelmük, a státuszuk, kiváló a szakmai hírnevük, tökéletes az életrajzuk.
Elégedettség a munkában: egyéniségemhez illő munka vagy presztízs állás?
Sokunknál fordul elő, hogy tanulmányaink, pályafutásunk és a ranglétrán való haladás kiválasztása során nem azt a kérdést tesszük fel magunknak, hogy mi is illik leginkább az egyéniségünkhöz, milyen tevékenységben, milyen hétköznapokban érezzük jól magunkat és mire vagyunk képesek, hanem azt, hogy milyen terület és milyen titulus jelentheti a legjobb presztízst, ami a külvilág számára a sikeresség záloga, és mivel lehet a legjobban keresni.
Magas rangú pozícióban dolgozni szárnyaló fizetéssel jó dolog, de érdemes azt is mérlegelnünk, mennyi elégedettséget és örömet nyerünk munkánkból.
Ezért fontos, hogy ne kívülről befelé, hanem csakis önmagunkból kiindulva értékeljük a karrierlehetőségeket!
Gyakorlat:
Tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket és lehetőleg írjuk le a válaszokat.
- Milyen foglalatosságban érzem jól magam?
- Hogyan szeretem az időmet beosztani?
- Hogyan kommunikálok?
- Hogyan szeretek együttműködni?
- Milyen szerepet töltök be automatikusan a baráti körben, a családban?
- Milyennek látom magam a környezetem visszajelzései alapján?
- Milyen érzést okoznak a különböző tevékenységek, amiket végzek?
- Mennyire élvezetesek a mindennapjaim? Miért?
- Mi jelent sikerélményt számomra?
- Mikor érzem úgy, hogy értéket tudok teremteni, hogy hozzájárulok valami fontos dologhoz?
- Milyen fajta feladatot érzek közel az egyéniségemhez?
- Milyen fizikai és emberi környezetben érzem magam legjobban?
Ha arra jutunk, hogy nem vagyunk boldogok a munkánkban, akkor muszáj nagyon reálisan gondolkoznunk. Ha példádul magasan fizetett banki vezetőként más terület iránt érdeklődünk, szembe kell néznünk azzal, hogy csak komoly anyagi áldozat árán változtathatunk foglalkozást.
Azt tudom tanácsolni, hogy bármilyen feladatra is szánjuk el magunkat, igyekezzünk a lehető legalaposabban informálódni, körüljárni, a lehető legtöbbet megtudni jó előre arról, hogy pontosan milyen hétköznapokra számíthatunk, ez mennyire illeszkedik hozzánk, és igyekezzünk függetleníteni véleményünket a környezet által az egyes foglalkozásokra és feladatokra ráragasztott címkéktől, mert csak a saját utunk visz bennünket a hosszú távú elégedettség irányába.
Amennyiben karrier tanácsadás, állásinterjú terén személyes konzultációt szeretnél, személyre szabott tanácsok érdekében itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
Sikeres karriert kívánok!
Olvass tovább:
Elégedettség a munkában? Útálom a munkám!
Elégedettség a munkában: munkahelyváltás
Elégedettség a munkában: hogy találj állást?
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó