Utálom a munkám!
Gyakran hallom ügyfeleimtől: „utálom a munkám!”
A Gallup 160 országra kiterjedő felmérése szerint a munkavállalók 85 százaléka nem szereti a munkáját, elégedetlen a munkahelyén (hivatkozás itt: Gallup felmérés )
A munkahelyi elégedetlenség okai sorrendben:
Rossz főnök/rossz főnök-beosztott viszony: 66%
Alacsony fizetés: 14%
Túl sok, túl megterhelő munka: 10%
Munkafeladatokkal való elégedetlenség: 10%
Utálom a munkám! A rossz főnök esete
Minthogy a munkahelyi elégedetlenség eseteinek kétharmada mögött a rossz főnök-beosztott kapcsolat áll, ezzel kiemelten szeretnék foglalkozni.
Tegyük fel, hogy pár hónappal ezelőtt nagy lelkesedéssel kezdtél dolgozni az új munkahelyen, boldog voltál, hogy megkaptad az állást és büszke voltál, hogy ilyen klassz cégnél dolgozhatsz. De mostanra kirajzolódott, hogy a közvetlen vezetőd nem úgy bánik veled, ahogy megálmodtad. Minden részletbe beleszól, minden apró dologról tudni akar, nem engedi kibontakozni a kreativitásod és az önálló problémamegoldási képeséged. Ráadásul sose dicséri meg az eredményeidet és a jól működő ötleteidet.
Mit tehetsz?
Gyakorlati tippek:
- Mielőtt felmondanál, beszélj vele. Kérj tőle lehetőséget egy tisztázó beszélgetésre.
- Ha ez összejön, nagyon vigyázz a kommunikációdra. Ne vádaskodj és ne duzzogj. Tényszerűen mondj el egy-két példát elkeseredésre okot adó helyzetekre.
- Úgy érzem… kezdetű mondatokban mondd el, mit érzel, hogy érzed magad azért, mert valamiből túl keveset vagy túl sokat kapsz. Pldául: úgy érzem, nem kapok elég önállóságot pozitív visszajelzést, pedig mindig nagyon eredményesen dolgozom. Hiányzik az önállóság és az elismerés és etől demotiváltnak érzem magam.
- Ezután fogalmazz meg egy kérést, javaslatot. Például: Nagyon motiválna, ha több önállóságot kaphatnék az időbeosztásban és az ügyfelek kéréseinek a kezelésében.
Főnököd várhatóan kétféleképpen reagálhat.
Az ideális válasz az lenne, hogy elismeri a problémát és az érzéseidet. Megérti, miről beszélsz, és képes változtatni a vezetési stílusán és kommunikációján. Ellenkező esetben meglehetősen elutasítóan is reagálhat, és teljesen figyelmen kívül hagyhatja az érzéseidet. Egy igazán rossz főnök akár ellened is fordíthatja a helyzetet, és vagy nem vesz komolyan, vagy túl követelőzőnek állít be. Ebben az esetben lehet, tényleg érdemes továbblépned.
Hogy kerüld el a következő rossz főnököt?
- Az új munkahelyen való kezdés előtt ellenőrizd a leendő vezetőd linkedin profilját. Nézd meg, vannak-e ajánlásai, mit mondanak róla mások.
- Keress meg olyanokat, akik dolgoztak vele korábban (vagy akár jelenleg), beszélj velük.
- Igyekezz minél többet megtudni a vállalati kultúráról és a vezetőd módszereiről az interjúk során.
Ha bátor vagy kérdezz ilyesmit az interjún:
- Milyen az ön vezetési stílusa?
- Hogyan követi nyomon a munkatársai munkáját?
- Milyen mérőeszközökkel méri a munkatársai munkáját és hogyan ad visszajelzést?
Olvass tovább:
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Munkavállalói felmondás minta, ingyenes
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot: kapcsolat
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, karrier coach