Lovas foglalkozások, 33 lovas munka
Egyre több lovas központ működik Magyarországon és ezzel a lovas foglalkozások száma is bővül. Karrier tanácsadás üléseken sokszor szóba kerülnek az agrárgazdasági, így a lovakkal kapcsolatos munkák. Ha munkahelyváltáson gondolkodsz és szereted a lovakat, esetleg jól is lovagolsz, az alábbi foglalkozások közül is választhatsz.
Nézzük, mik a lovas foglalkozások
1. Lovasterapeuta (pszichológiai és gyógypedagógiai lovas torna)
A lovasterapeuta különböző képességek és készségek terén hiányossággal küzdő gyermekek és felnőttek kezelésével foglalkozó fejlesztő szakember. A lovasterápia célja sok esetben a tanulási képességek javítása, stresszoldás, konfliktuskezelés, problémamegoldás segítése, mentális egészség megőrzése.
2. Ló manuálterapeuta
A ló manuálterapeuta a lovak izom- és ízületi problémáit kezeli kézi technikákkal. A cél, hogy javítsa a ló mozgását, csökkentse a fájdalmat, és elősegítse a test természetes gyógyulási folyamatait.
3. Lovasrendőr
A készenléti Rendőrség Lovas Alosztálya az országban több helyen alkalmaz lovasrendőröket. Körülbelül kétharmaduk férfi, egyharmaduk nő.
Alapelvárás a magas szintű lovagolni-tudás, lovas előélet. Feladatuk legtöbb esetben rendezvények biztosítása, sportesemények biztosítása, bemutatókon részvétel, köztársasági elnöki fogadásokon és más állami protokoll rendezvényeken lovas díszegységként megjelenés.
4. Belovagló
A telivér csikókat kb. másfél éves korban, amikor versenyistállóba kerülnek, elkezdik tanítani, edzeni, képességüket fejleszteni. Ez a művelet a belovaglás. A nagyobb versenyistállók alkalmaznak belovaglással foglalkozó szakembereket, akik a fiatal állatokat a versenysportra (díjlovaglás, díjugratás) készítik fel. A lovas foglalkozások egyik legnehezebbike.
Alapelvárás a kiváló lovagolni tudás és lovasversenyeken szerzett eredményes szereplés.
5. Patkókovács
A telivér patkolásának célja a szarufal védelme, ápolása, a hibás pata, a szabálytalan lábállás javítása. Árkolt, kb. 12- 14 dkg súlyú keskeny, vékony patkót használnak. A hátulsó patákat nem patkolják. Az átpatkolás általában négy hetenként ajánlatos. A patkókovács egyedül végzi ezt a feladatot, rendszeresen kijár a lovardákba.
6. Idomár, állatkiképző
A klasszikus idomár a lovak viselkedési vagy mutatványosi betanításával foglalkozó szakember. A szelídidomítás lényege az állatok jutalmazás útján történő tanítása
7. Galopptréner
A galoppversenyeken induló lovak versenyekre való felkészítője.
8. Zsoké
Hivatásos galopp versenylovas, aki a Lóversenyzést Felügyelő Bizottságtól lovaglási engedélyt kapott, legalább 40 versenyt nyert, síkon, gáton és akadályon összesen
9. Lótenyésztő agrármérnök
Állattenyésztési ismeretek és az agrárgazdaság ismerete alapján képes az állatok tartására és tenyésztésére.
10. Hippológus
Lovassportszervező agrárgazdasági és lótenyésztési ismeretekkel, egyetemi végzettséggel.
11. Állatgondozó
A lovardában az állatok ellátásável foglalkozik.
12. Lovász
Lótenyésztés, lótartás, versenylovaglás területén a lovak ellátásával foglalkozik.
13. Állatorvos
A lovak gyógyításával foglalkozó állatklinikán dolgozó, illetve istállókba, lovardákba kijáró orvos. Az egyik legszebb lovas foglalkozás. Magyarországon az Állatorvostudományi Egyetemen szerezhetsz állatorvosi diplomát.
14. Állatorvosi asszisztens
Az állatorvos munkáját segítő szakember. Az állatorvos munkáját támogatja a lovak gyógyításában, kezelésében és ápolásában. Feladatai sokrétűek, és magukba foglalják a diagnosztikai, terápiás, illetve adminisztratív teendők ellátását is. Vizsgálatoknál, műtéteknél, gyógyszeres kezeléseknél segít.
15. Fogathajtó, segédhajtó
A lovassport fogathajtó szakágában versenyző lovas. Az idegenforgalomban működnek lovaskocsihajtók is.
16. Csikós
Hagyományőrző körökben az egyik legkedveltebb foglalkozás (lásd csikósbemutatók). Jellegzetes viseletük messziről szembetűnő (csikós kalap daru- vagy kócsagtollal, csikós szűr, és a vállra vetett karikás ostor). Lóról őrizték a jószágot. Régen a csikósok életvitelszerűen éltek az állatokkal a legelőn.
17. Lovasedző
Csodálatos lovas foglalkozás, a versenylovas sportolók felkészítő trénere, alapfeltétel a versenyszerű lovas háttér kiemelkedő versenyeredményekkel és edzőként is folyamatos versenyzéssel.
18. Szabadidős lovasoktató
A lovas foglalkozások egyik legnépszerűbbike. Gyermekek és szabadidős lovasok oktatója. A Testnevelési Egyetem másoddiplomás szakán tanulhatod.
19. Lómasszőr
Jellemzően a versenylovak és szabadidős lovak számára nyújt masszázst fájdalom és stressz csökkentésére. A szorongó, ideges, kedvtelen lovak, a sérülések utáni rehabilitációban lévő lovak, illetve a versenysportban versenyző feszes izomzatú lovak karbanrtartását masszázzsal végző szakember.
20. Lócsontkovács
Mintegy 100 évre visszatekintő szakma, sántaságot, viselkedési zavarokat gyógyító szakember, a test öngyógyító folyamatainak serkentése.
21. Lószőrnyíró
A lovak szőrzetének karbantartója.
22. Lovas polgárőr
Az Országos Polgárőrség lovas szolgálatának (Lovas Polgárőr Egyesület) tagja . A külterületek biztonságát szavatolja.
23. Lovas katona
A Magyar Honvédség Honvéd Huszár Díszegységében dolgozik lovasként.
24. Lovasversenyek szervezője
A lovas élet fellendülésével egyre több lovasversenyt szerveznek sok versenykategóriában.
25. Lovas magazin újságírója
Több lovaglással, lovassporttal és lovas élettel foglalkozó magazin működik az országban, Te is lehetsz újságíró.
26. Lovassportszövetség munkatársa
A lovassportokat összefogó szövetségi munka sokrétű, ahol várják a lovaglás iránt érdeklődő munkatársakat.
27. Etológus
Az állatok viselkedését tanulmányozó kutató szakember.
28. Lószállító
Nagyon sokan nem rendelkeznek saját lószállítóval így nem tudják patásaikat mozgatni. Aki rendelkezik a lovak szállítására alkapmas speciális teherautóvalk és ért a lovakhoz, el tudja vállalni lovak versenyekre, klinikára vagy más célra való szállítását.
29. Lovascsizma, lovasnyereg készítő
Bőrdíszműves, aki ért a lovakhoz és a lovagláshoz, és csizmák vagy nyergek készítésére specializálódik.
30. Lovasbolt tulajdonos vagy eladó
Lovakhoz, lovagláshoz értő, lovakat szerető ember, aki a szükséges felszereléseket értékesíti.
31. Lovas takarmány előállító
Engedéllyel rendelkező takarmánykeveréshez és adalékanyag keveréshez értő személy.
32. Lovas fotós
A lovas fotós olyan szakember, aki a lovakról és lovas eseményekről készít professzionális képeket. A munkája során speciális technikákat és felszerelést használ, hogy megörökítse a lovak szépségét, dinamizmusát és a lovas tevékenységek varázsát. Lovas portrékat készít, lovas események, versenyek legdinamikusabb pillanatait megörökíti, természetfotókat készít, felszereléseket fotóz.
33. Lovas kaszkadőr
A lovas kaszkadőr olyan szakember, aki különböző, gyakran veszélyes és látványos lovas jeleneteket hajt végre filmekben, televíziós műsorokban, színházi előadásokon vagy akár élő bemutatókon. Munkája során kiváló lovastudással és fizikai felkészültséggel rendelkezik, hogy biztonságosan és hitelesen tudjon részt venni akciójelenetekben.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
További olvasnivalók
itt: Állásinterjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
és itt: Tervezzünk karriert 4 lépésben
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, karrier coach
Jó videó lovas foglalkozások témában: itt
A témában a következőképpen keresnek még: lovas szakmák, lovas állások, lovas munkák, lovas feladatok, lovardai munkák, lovakkal foglalkozó emberek, lovas foglalkozások